Ethereum | 100 000 transakcji na sekundę

10 692

Vitalik Buterin tłumaczy, co będzie działo się na Ethereum zaraz po tym, jak dojdzie do oficjalnego przejścia na proof of stake.

Po wdrożeniu blockchaina Ethereum w modelu konsensusu Proof-of-Stake pod nazwą „Beacon Chain”, sprawy jej integracji z blockchainem Proof of Work zdają się już postępować gładko. Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, wygłosił niedawno przemówienie na Światowej Konferencji Blockchain, mówiąc o tym procesie znanym również jako „the merge”, co można przetłumaczyć jako „scalanie”.

W ostatnich latach sieć przeszła kilka aktualizacji, zaimplementowanych za pośrednictwem forków. Wszystko po to, aby położyć podwaliny pod nadchodzące wydarzenie, kiedy to łańcuch Pow „skończy się i wszystko” zostanie przeniesione do blockchaina ETH 2.0. Buterin powiedział wówczas, że odbędzie się to „w pewnym momencie, może za pół roku”.

„Oczyszczenie”

Po połączeniu, sieć będzie musiała zaimplementować dodatkowy hard fork w celu „oczyszczenia”. Jak potwierdził Buterin, główni programiści naciskali na to, aby to wydarzenie odbyło się tak szybko, jak to możliwe. W związku z tym scalenie zostanie wprowadzone jako „minimalna” aktualizacja:

„Jest więc wiele rzeczy, których Hard Fork implementujący scalenie nie załatwi. Na przykład nie umożliwi wypłat […]. W tej chwili, jeśli masz już depozyt w systemie Proof of Stake, nie masz możliwości jego wycofania. Po połączeniu nadal nie będziesz jej miał.”

Hard fork „oczyszczenia” pozwoli użytkownikom wycofać swoje nagrody za staking ETH na kontrakcie depozytowym Beacon Chain. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, dane z Etherscan poświadczają, że na tym kontrakcie zablokowanych jest 6 413 090 ETH o wartości około 13 957 897 992,45 USD.

Dodatkowe dane dostarczone przez Eth2 Rewards wskazują, że na dzień 8 lipca było 186 449 aktywnych walidatorów z 99,34% udziałem i 6,37% odsetkiem nagród na zablokowanym ETH. Prognozowane, roczne zwroty dla walidatorów wyniosły w tym momencie 2,04 ETH (4 727,17 USD).

Ethereum na drodze do „nieskończonej przyszłości”

„Oczyszczający” Hard Fork usunie również mechanizm głosowania danych ETH1, który umożliwia Beacon Chain lub PoS blockchain „komunikować się” z blockchainem opartym na PoW. Buterin zalecił wszystkim klientom, aby przed samym scaleniem przestali podejmować próby pobierania łańcucha PoW.

Buterin dodał, że po scaleniu wprowadzone zostaną dodatkowo mniejsze, aczkolwiek niezbędne zmiany, takie jak uproszczenie klientów i kodu.

„Po prostu wiele drobnych zmian, które mogłyby nastąpić w tym samym czasie, co scalenie. Jednak aby upewnić się, że samo scalenie nastąpi szybciej, opóźniamy to i te rzeczy zadziałają po scaleniu.”

Ethereum odnotowało gwałtowny wzrost poziomu zainteresowania (nie tylko inwestorów). Coraz więcej użytkowników chce uczestniczyć w sieci, a ona sama boryka się z problemem wysokich opłat transakcyjnych. Już od dłuższego czasu deweloperzy pracują nad kilkoma rozwiązaniami w tym zakresie, takimi jak EIP-1559, który zostanie wprowadzony w sierpniu wraz z hard forkiem London.

Scalenie pozwoli wdrożyć kolejną aktualizację, aby poprawić skalowalność Ethereum, sharding danych. Ten mechanizm doda shardy z ponad 512-kilobajtowymi blokami co 12 sekund na shard w 64 z nich. Ma to umożliwić Ethereum przetwarzanie tysięcy transakcji na sekundę:

„(…) dzisiaj Rollupy mogą skalować do około 4000 do 5000 transakcji na sekundę. Jeśli hipotetycznie, cały ekosystem Ethereum pracuje […] z shardami danych, mamy wówczas może 20 do 50 razy więcej miejsca. Rollupy mogłyby umożliwić osiągnięcie nawet 100 000 transakcji na sekundę, a w przyszłości nawet więcej.” – skomentował Buterin

Przeczytaj również:

Komentarze