Sieć Ethereum 2.0 wystartowała

ETH 2.0 wystartowało

Zgodnie z informacjami na stronie Beaconcha.in, pierwsza część nowej odsłony ETH opartej of proof-of-stake (PoS) wystartowała kilka godzin temu. Oficjalnie więc doczekaliśmy już startu Ethereum 2.0.

Jest to milowy krok nie tylko dla samego projektu Ethereum, ale także dla całej społeczności kryptowalutowej. Warto pamiętać, że o tym projekcie opartym o konsensus PoS, dyskutujemy już od lat!

Wielka premiera

Dzisiejsza premiera kończy akt otwarcia, czyli „Fazę 0”, przejścia mechanizmu konsensusu Ethereum, w ramach którego sieć – której natywna kryptowaluta, Ether, warta 70 miliardów dolarów według kapitalizacji rynkowej – zasadniczo zmieni sposób rozliczania płatności.

Jeden z członków Ethereum Foundtation – Danny Ryan, tak komentuje ten milowy krok:

Uruchomienie łańcucha beacon jest ogromnym osiągnięciem i kładzie podwaliny pod bardziej skalowalny, bezpieczny i zrównoważony dom dla Ethereum.

Przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia, ale dzisiaj świętujemy.

Bekonowy łańcuch to dopiero początek

Beacon Chain będzie kręgosłupem nowego blockchain Ethereum, sieci, która ma dotrzymać kroku PayPal i Visa pod względem szybkości przetwarzania transakcji, jednocześnie rywalizując z nimi pod względem przejrzystości płatności.

Eth 2.0 ma jeszcze co najmniej dwie techniczne przeszkody, aby osiągnąć swoją ciągle zmieniającą się oś czasu: dynamiczne dzielenie łańcucha PoS Ethereum na wiele zestawów danych zwanych „shardami” i wdrażanie Rollups, rozwiązania przepustowego dla zdecentralizowanych aplikacji (dapps).

Poniższy tweet prezentuje wszystkie fazy projektu Eth 2.0. Jak widać, przed nami jeszcze 3 fazy.

https://twitter.com/trent_vanepps/status/1321936246332104705

Jeszcze poczekamy

Pomimo sukcesu jakim jest start Beacon Chain, jego obecna funkcjonalność jest dość ograniczona. Podobnie jak kilka wcześniejszych sieci testowych, uczestnicy Eth 2.0 pomagają teraz „przechowywać i zarządzać rejestrem walidatorów”, według dostawcy infrastruktury Ethereum, firmy ConsenSys. Jednak konta i transfery pozostają zablokowane co najmniej do Fazy 2, podczas gdy blockchain Eth 1.0 działa równolegle. Innymi słowy, Eth 2.0 nie nada się do pełnego użytkowania przynajmniej aż do 2022 roku.

Finansowy Krytyk

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze