Największe dropy i najdroższe NFT 2021 roku

5 417

Token niewymienialny (NFT) to termin, który w dużej mierze zawładnął w tym roku sceną aktywów cyfrowych. Zobacz, które projekty z tego sektora odniosły największe sukcesy.

Za NFT kryje się rynek, którego wartość zbliża się do 17 miliardów dolarów. Rynek OpenSea, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie większości transakcji, odnotował ostatnio wzrost wolumenu do ponad 10 miliardów dolarów.

Potencjał NFT wykracza daleko poza sztukę i obejmuje muzykę, kolekcje sportowe i gry wideo, a jego użyteczność obejmuje gwarancję poświadczenia posiadania, a także wyłącznego dostępu do unikalnych funkcjonalności.

Od CryptoPunks i Beeple po NBA Top Shot i RTFKT, kolekcje tokenów niewymienialnych wyróżniały się w tym roku nie tylko rosnącymi cenami, ale także poszerzającymi się nieprzerwanie społecznościami. Przyjrzyjmy się 10 najlepszym kolekcjom i sprzedażom NFT w tym roku.

CryptoPunks, Larva Labs

Według danych DappRadar, światem NFT niepodzielnie rządzą CryptoPunki. Kolekcja została wypuszczona na rynek w 2017 roku, zanim jeszcze w ogóle powstał standard ERC-721. Larva Labs wypuściło wszystkie 10 000 punków za darmo dla użytkowników Ethereum. Od tego czasu, ich popularność i wartość na rynku wtórnym już tylko rosła.

cryptopunks
źródło: Larva LAbs

W czerwcu 2021 r. alien punk został sprzedany w Sotheby’s za 11,75 miliona dolarów. W sierpniu Visa nabyła NFT z kolekcji o wartości 150 000 USD, a hollywoodzka agencja UTA podpisała umowę na wykorzystanie CryptoPunków w mainstreamowych mediach. W sierpniu 2021 r. (w ciągu jednego miesiąca), na CryptoPunki wydano rekordowe 400 milionów dolarów.

Tokeny z tej serii odnotowały najwyższy wolumen obrotu na OpenSea na poziomie756 984 ETH (około 3,03 mld USD). Stale rosnąca wartość i znaczenie historyczne sprawiają, że jest to bez wątpienia najlepsza kolekcja NFT (nie tylko 2021 roku).

Bored Ape Yacht Club, Yuga Labs

Kolekcją o drugim najwyższym wolumenie obrotu w tym roku jest Bored Ape Yacht Club (BAYC) – 266 843 ETH (1,07 miliarda dolarów).

Za projektem Yuga Labs kryje się czterech przyjaciół, którzy chcieli w tym roku „spróbować zbudować coś śmiesznego”. Głównym artystą stojącym za BAYC jest All Seeing Seneca. Jako właściciel jednego z 10 000 tokenów BAYC, uzyskujesz dostęp do karty członkowskiej Yacht Club, THE BATHROOM, Bored Ape Kennel Club i Mutant Ape Yacht Club.

We wrześniu tego roku Sotheby’s sprzedało kolekcję 107 BAYC NFT, składającą się z 101 Bored Apes i sześciu Mutant Apes, za 24,4 miliona dolarów. Jest to jak dotąd trzecia co do wielkości sprzedaż dzieł NFT off-chain w domu aukcyjnym, zaraz po dziełach Beeple’a. Odnotowany w listopadzie wzrost sprzedaży na OpenSea wydawał się być związany z ponad 900% wzrostem wolumenu sprzedaży NFT serii BAYC i MAYC, prawdopodobnie z powodu zakupów dokonanych przez celebrytów, takich jak Jimmy Fallon, Post Malone, który zaprezentował BAYC NFT w teledysku i okładki magazynu Rolling Stone z Stone Bored Ape i Mutant Ape. BAYC było też ostatnio częścią czterostronnej współpracy między PUNKS Comic, Gmoney i Adidas Originals w celu uruchomienia projektu NFT Adidasa „Into the Metaverse”.

Ceny NFT serii Bored Ape Yacht Club przekroczyły we wtorek po raz pierwszy w historii cenę minimalną CryptoPunków, wskazując na zwyżkowy sentyment kolekcjonerów odnośnie przyszłości BAYC.

Beeple

Artysta NFT Mike Winkelmann, lepiej znany jako Beeple, jest rekordzistą pod względem pierwszych i drugich najdroższych dzieł sztuki cyfrowej sprzedanych na publicznych aukcjach oraz off-chain.

Po sprzedaży „Everdays: The First 5000 Days” Beeple w marcu 2021 r. przez brytyjski dom aukcyjny Christie’s za 69,3 mln USD, w listopadzie 2021 r. sprzedano „HUMAN ONE” za 28,9 mln USD. „HUMAN ONE” to namacalne, dwumetrowe, obrotowe pudełko wykonane z ekranów LED. Obraz może być fizycznie wyświetlany, w przeciwieństwie do większości NFT, które z racji swojej formy mogą znajdować się wyłącznie w portfelach cyfrowych. Zgodnie z treścią oświadczenia wydanego przez Christie’s, treść wyświetlana na ekranach będzie okresowo edytowana i aktualizowana.

Beeple stał się w tym roku powszechnie znany, zwłaszcza po zdobyciu nagrody Artysty Roku w Galerii GQ w Maddox we wrześniu i rozmowie z Jimmym Fallonem w talk show The Tonight Show.

Axie Infinity, Sky Mavis

Jak wynika z raportu DappRadar, Axie Infinity stała się pierwszą zdecentralizowaną aplikacją, której wolumen obrotu NFT przekroczył w tym roku 2 miliardy dolarów. Axie plasuje się w tym względzie tuż za CryptoPunkami. Gra została niedawno przeniesiona na sidechain Ronin i – tylko w III kwartale 2021 r. – wygenerowała przychód w wymiarze przekraczającym 776 milionów dolarów.

axie infinity
źródło: Axie Infinity

Axie to stworzenia używane do pojedynkowania się z innymi graczami, walk z wrogami i wykonywania codziennych zadań w ekosystemie gry. Te NFT można hodować (wybijać), kupować i sprzedawać. Są cenione ze względu na ich rzadkość i zalety w grze.

Współtwórca Axie Infinity, Jeff „Jiho” Zirlin, mówił na początku tego miesiąca, że „toczymy walkę o przyszłość Internetu, a społeczności oddolne, takie jak Axie, mają wpływ na duże korporacje”.

Projekt Axie Infinity powstał w 2018 roku i przewodzi obecnie w branży gier jako pionier ruchu play-to-earn (P2E). Odkąd uruchomiono program stakingowy, produkcja przyciąga coraz więcej graczy.

NBA Top Shot, Dapper Labs

NBA Top Shot to popularna gra NFT, która pojawiła się na rynku pod koniec 2020 roku jako pierwsza tego rodzaju sportowa gra kolekcjonerska. Użytkownicy mogą zbierać, wymieniać i sprzedawać karty jako cyfrowe tokeny reprezentujące ich ulubionych graczy i najlepsze momenty z rozgrywek NBA. Można wykorzystać je do ukończenia określonych wyzwań lub zorganizować gabloty, aby pochwalić się społeczności.

nba top shot
Źródło: NBA Top Shot

Tego lata kolekcjonerzy Top Shot, którzy osobiście uczestniczyli w NBA Summer League w Las Vegas, mogli kupić „moments” na żywo na arenie. Event otworzył także drzwi Top Shot dla WNBA i wprowadził swój pierwszy drop pack WNBA.

Oficjalnie licencjonowany przez National Basketball Association, NBA Top Shot został stworzony przez Dapper Labs i zbudowany na blockchainie Flow. Historyczny wolumen obrotu kolekcji, według DappRadar, wynosi 750,4 miliona dolarów. Trzy najlepiej sprzedające się tokeny tej serii to NFT z LeBronem Jamesem z sezonu 2019-2020 w Los Angeles Lakers.

VeeFriends, Gary Vaynerchuk

Za VeeFriends stoi przedsiębiorca Gary Vaynerchuk, znany również jako Gary Vee, Jego dzieła wyprzedały się w maju za 51 milionów dolarów. Po 90 dniach przychody z VeeFriends wzrosły do 91 milionów dolarów. Za dodatkowe 40 milionów dolarów Vaynerchuk otrzymał 10% w tantiemach od każdej dodatkowej transakcji.

Kolekcja VeeFriends składa się z 10 255 NFT. Zaletą posiadania VeeFriend jest trzyletni token wstępu na kilkudniową superkonferencję VeeCon. Jeden NFT o nazwie „Hangout Hawk” daje nawet możliwość odbycia sesji mentoringowych z Vaynerchukiem. Jeden z kolekcjonerów, YouTuber Dan Markham, zamienił swoją Teslę Roadster na NFT „Positive Porcupine”. W poniższym wątku na Twitterze VeeFriends przedstawia szczegóły swojej najnowszej współpracy, między innymi z Uno i Nordstrom.

źródło: link

FLUF World

FLUF World to kolekcja awatarów 3D do metaversu, zwanych FLUF, funkcjonujących jako NFT w blockchainie Ethereum. Założyciele FLUF World z Nowej Zelandii podzielili się swoim podejściem odnośnie zastosowania swoich avatarów w ramach dynamicznie rozwijającej się przestrzeni metaverse: „Mieliśmy silne przekonanie, że metaverse Web 3.0 jest kreatywną wizją kierowaną przez społeczność”.

Podczas Miami Art Week, FLUF World zorganizowało wydarzenie FLUF Haus, aby przedstawić gwiazdę FLUF, AngelBaby, która wykonała pierwszy w historii koncert metaverse na żywo zarówno dla fizycznych, jak i wirtualnych uczestników. FLUF Haus organizuje wydarzenia, które angażują prawdziwych artystów w metaverse i jest sposobem, dzięki któremu FLUF World pozostaje w kontakcie ze światem fizycznym.

Użytkownicy mogą kupować NFT wirtualnej nieruchomości o nazwie Burrows, która służy jako miejsca spotkań dla FLUF i innych awatarów. Najnowszy dodatek do FLUF World zawierał 9669 Party Bears, które zostały wyprzedane w ciągu 10 minut od chwili zainicjalizowania dropu.

Jadu Hoverboards i Jetpacki, Jadu AR Inc.

Co mają wspólnego kanadyjska sensacja muzyczna Grimes, siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton i legendarny amerykański raper Snoop Dogg? Odpowiedź: Razem z twórcą rzeczywistości rozszerzonej Jadu, wszyscy stoją za serią rzadkich gier NFT Jadu Hoverboards, dzięki którym gracze mogą latać po rozszerzonej rzeczywistości w metaversie. Ta kolekcja 6666 hoverboardów NFT była drugim dropem NFT firmy. Pierwszy, składający się z 1111 jetpacków Jadu, wyprzedała się w 20 sekund notując łączny wolumen na poziomie 2,632 ETH (10,5 miliona dolarów).

Niedawno Jadu zebrał 7 milionów dolarów w rundzie finansowania wspieranej przez duże firmy venture capital, takie jak Coinbase Ventures, aby sfinansować rozwój gry w rzeczywistości rozszerzonej Mirrorverse, która ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Co więcej, Jadu współpracuje z The Sandbox, aby zaimplementować tam swój Jadu Jetpack. Zarówno jetpacki, jak i hoverboardy Jadu będą kompatybilne z ponad 40 000 awatarów, w tym z popularnymi kolekcjami, takimi jak FLUF i CyberKongz.

RTFKT

14 grudnia Nike wkroczyło do metaversu po przejęciu RTFKT. Firma chce dostarczać przedmioty kolekcjonerskie nowej generacji, aby wypełnić lukę między kulturą a grami. RTFKT to studio promujące nową kulturę cyfrowych sneakersów dla entuzjastów gier wideo i blockchain.

Oprócz obuwia NFT, RTFKT wybił także serię 20 000 trójwymiarowych awatarów na blockchainie Ethereum o nazwie Clone X. Te awatary mogą być używane w zdecentralizowanych światach rzeczywistości wirtualnej, takich jak Decentraland.

Pak, Nifty Gateway

Pak jest jednym z czołowych artystów NFT, który może poszczycić się sprzedażą 66 319 egzemplarzy dzieł sztuki w łącznym wymiarze 321 milionów dolarów. Prace twórcy znane są z wyrafinowanego połączenia futuryzmu i przestrzennej głębi przeplatanej geometrią.

Podczas wydarzenia o nazwie Merge, zainteresowani kupujący mogli nabyć tyle tokenów Merge, ile chcieli (akcja trwała 48 godzin). Każdy nowy transfer tokena Merge był następnie łączony z oryginalnym tokenem w portfelu odbiorcy, tworząc jeden podmiot i zwiększając jego łączną wartość. Pod koniec aukcji nabywcy otrzymywali NFT generowane dynamicznie na podstawie tego, ile NFT zostało zaparkowanych w ich portfelach.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze