Sprzedaż NFT osiągnęła w marcu rekordowy poziom 200 mln USD

NFT sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Marcowe statystyki pokazują obrót w wymiarze 200 milionów dolarów. To więcej, niż łączny wolumen sprzedaży tego typu tokenów z ostatnich 12 miesięcy. Szał NFT trwa.

Według danych CryptoArt, tylko w marcu sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki wyniosła ponad 200 milionów dolarów. Wartość ta przekracza łącznie ostatnie 12 miesięcy. W lutym sprzedaż wyniosła około 91 milionów dolarów, w styczniu była jeszcze niższa i wyniosła około 12 milionów dolarów.

Największym rynkiem pod względem wolumenu sprzedaży NFT okazało się Nifty Gateway ze 140 milionami dolarów. Tuż za Nifty uplasowało się SuperRare z prawie 30 milionami dolarów sprzedaży w marcu.

miesięczny wolumen NFT
miesięczny wolumen NFT; źródło: cryptoart.io

O co tyle szumu?

Jeśli rok 2020 był rokiem zdecentralizowanych finansów (DeFi), to bieżący, 2021 rok z pewnością należy do NFT. Tokeny niewymienialne umożliwiają gwiazdom sportu i celebrytom generowanie unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich dla swoich fanów.

NFT są w dużej mierze oparte na standardzie Ethereum o nazwie ERC-721, który identyfikuje unikalne lub niewymienialne aktywa w łańcuchu bloków. Mogą one reprezentować wszystko, od sztuki cyfrowej po wirtualne połacie nieruchomości, itemy do gier i muzykę, a nawet tradycyjne aktywa, takie jak pojazdy.

W tej chwili jednak wyraźnym trendem są crypto collectibles, które mogą być wszystkim, od pojedynczego piksela po animowanego smoka. NFT zyskują na wartości dzięki rzadkości. Jeśli jest tylko jeden na świecie i zostanie uznany za wartościowy, osiągnie wówczas ogromną wartość.

Znany artysta cyfrowy Beeple wie o tym nad wyraz dobrze. Jego kolaż składający się z 5000 elementów został sprzedany w połowie marca za 69 milionów dolarów.

Oparte na Ethereum CryptoKitties były natomiast pierwszą prawdziwą kolekcją NFT, która zyskała atencję szerszej rzeszy odbiorców po tym, jak w 2017 roku popyt na nią doprowadził do znacznego spowolnienia działania sieci. Od tego czasu pojawiły się ich setki, a niektóre zdołały osiągnąć na aukcjach niebagatelne wyceny.

Niektóre z najpopularniejszych obecnie kolekcji NFT obejmują NBA Top Shots. Są to wizualizacje wspaniałych momentów z koszykarskich rozgrywek NBA. Dużą popularnością cieszy się również kolekcjonerska gra karciana Gods Unchained. Na platformach takich jak OpenSea czy Rarible zobaczyć można wiele innych, ciekawych kolekcji NFT, takich jak chociażby Hashmasks, CryptoPunks, MoonCats i Polkamon.

Wysyp nowych platform NFT

Liczba nowych łańcuchów bloków i platform obsługujących platformy NFT nieprzerwanie rośnie. W tym tygodniu dostawca rozwiązań Ethereum, firma ConsenSys, ogłosiła powstanie nowego ekosystemu NFT o nazwie Palm.

Platforma społecznościowa Nifty otrzymała niedawno ogromne wsparcie ze strony gigantów VC, platforma tokenów do gier Enjin ogłosiła nowy blockchain NFT oparty na Polkadot, a Circle wprowadziło kompletne rozwiązanie płatnicze, które umożliwia platformom NFT akceptowanie płatności kartą kredytową i kryptowalutami.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze