Decentraland otwarty! | Spełnił się mokry sen kryptoentuzjastów

18 935
Zdecentralizowana platforma wirtualnej rzeczywistości wspierana przez blockchain Ethereum została publicznie uruchomiona. Gracze mogą tam nabywać nieruchomości za “prawdziwe” pieniądze, tworzyć świat, bawić się i zarabiać na swoich pomysłach. 

W czwartek, 20 lutego, projekt Decentraland otworzył się na świat. Od teraz każdy może przystąpić do rozgrywki w świecie, który jest to w pełni zdecentralizowany w oparciu o blockchain Ethereum. Decentraland, aby mógł poprawnie funkcjonować, a deweloperzy mogli z czegoś żyć, zachowując przy tym decentralizację, działa na DAO oraz smart contracts. 

Wirtualny świat Decentralandu stworzony jest z parceli, działek, terenów wyznaczonych na podstawie współrzędnych kartezjańskich (x,y). Działki te są permanentnie przypisane i należą do członków społeczności, świata dzięki non-fungible tokenom MANA, za które również kupuje się nieruchomości. MANA można kupić na ogólnodostępnych giełdach, jak OKEx czy Binance. (W czasie, kiedy piszę ten artykuł, 1 MANA kosztuje pięć centów; kapitalizacja to 56,5 miliona dolarów; wolumen – 24 tys. dolarów). MANA to jednostka rozliczeniowa Decentralandu. 

Twory wirtualnego świata są przechowywane i dystrybuowane poprzez zdecentralizowaną sieć – czytamy na stronie Decentralandu. Jednakże własność i walidacja transakcji odbywa się na blockchainie Etheruem. 

Drugi świat

Wiele osób już rozpoczęło zabawę w wirtualnej rzeczywistości, w swoim “drugim świecie” – budując, tworząc i monetyzując różne aktywności. W ciągu 24 godzin od premiery w grze było aktywnych ponad 8 tys. użytkowników. 

Non-fungible tokeny to coś innego, niż jednostka bitcoin, ether, litecoin, tron, ripple itd. To są tokeny unikatowe “niewymienialne”, jak to było w przypadku Cryptokitties. 

Według danych nonfungible.com, Decentraland odnotował obrót na poziomie 200-300 tysięcy dolarów w ostatnim tygodniu. Ponadto sprzedaż parceli, działek w grze wynosi 1,5 miliona dolarów, z czego blisko milion w ciągu ostatnich 24 godzin. Stawia to Decentraland na pierwszym miejscu na rynku NFT (non-fungible tokens). 

Jak Wam się podoba koncepcja zdecentralizowanej wirtualnej rzeczywistości? 
Komentarze