Ranking Kryptowalut Marzec 2021 | To jeszcze nie koniec hossy?

Ostatnie cztery miesiące na rynku bitcoina to nieustające pasmo emocji, których nie powstydziłyby się najbardziej oczekiwane piłkarskie derby. Kurs bitcoina względem dolara wykonał w ubiegłym miesiącu strzał na miarę rekordu świata, wyznaczając nowe ATH. Co ciekawego działo się w ubiegłym miesiącu? Zapraszamy serdecznie na Ranking Kryptowalut Marzec 2021.

Cena bitcoina w marcu 2021 r.

Marzec okazał się kolejnym miesiącem, kiedy cena bitcoina odnotowała największą wartość w historii. Ostatnie ATH król kryptowalut wyznaczył dokładnie 13 marca na poziomie 61 683,86 USD (CoinMarketCap).

Z początkiem miesiąca, po kilku dniach niepewności, cena BTC zaczęła z impetem piąć się do góry właśnie do 13 marca. Kolejne dni przyniosły spodziewaną korektę, po czym nastąpił kolejny – zakończony niepowodzeniem – atak na kluczowy poziom 60 000 USD. W ostatnich dniach marca ruchy BTC były nadzwyczaj dynamiczne. Kurs kryptowaluty potrafił wzrosnąć o 2000 USD po ogłoszeniu Tesli o rozpoczęciu akceptacji płatności w BTC, potrafił też spaść o podobną wartość na dzień po tym, jak PayPal ogłosił, że Amerykanie mogą od teraz posługiwać się BTC podczas zakupów u ponad 29 milionów dostawców z całego świata.

Byki parły dalej do przodu – aż do końca miesiąca – niczym w 100% pewne swoich racji i przewagi.

W chwili pisania tego tekstu (01.03.2021) kurs bitcoina wynosi 58 669 USD, co jest równoznaczne blisko 1,7% spadkowi w przeciągu ostatniej doby, a jednocześnie prawie 12% wzrostu w ciągu ostatniego tygodnia:

ranking kryptowalut marzec 2021 kurs btc usd
źródło: tutaj

Najważniejsze komentarze z rynku bitcoina i innych kryptowalut z marca 2021 r.

Uznany trader i analityk kryptowalut – Willy Woo – nie pozostawia złudzeń:

„Byłbyś szalony, gdybyś teraz sprzedawał. Mamy więcej możliwości kupowania dołka niż kiedykolwiek wcześniej, nowy rekord ceny w 2021 roku i wiemy, że osobą, która kupuje w dołku jest Rick Astley, a on nie ma zamiaru nas zawieść”:

Zdaniem Willy’ego Woo, generalnie nikt nie powinien aktualnie podejmować decyzji o sprzedaży swoich cyfrowych monet przez wgląd na fakt, że cena bitcoina znajduje się obecnie na nowo odkrytym dnie:

Arcyciekawy raport Glassnode

W raporcie Glassnode z 29 marca wykazano, że 25,43% krążących BTC było ostatnio przedmiotem transakcji w przedziale cenowym pomiędzy 10 800 a 58 800 USD. Przy obrocie BTC za 10 800 USD, z którym mieliśmy do czynienia zaledwie pół roku temu, jeden bitcoin na cztery zmienił właściciela w drugim kwartale 2020 lub pierwszym kwartale 2021.

Dwa słowa o kapitalizacji

Wraz z tegorocznym wzrostem ceny bitcoina, wzrosła również kapitalizacja rynkowa kryptowaluty, przekraczając wartość 1 biliona dolarów. Chociaż był to ogromny kamień milowy, wielu analityków i inwestorów wątpiło w przyszły wzrost wartości BTC, powołując się na ograniczony potencjał wzrostu. Cathie Wood argumentowała, że kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosząca ponad 1 bilion dolarów to dopiero początek. Podczas ostatniego panelu CBOE powiedziała:

„Jeśli dodamy cały potencjalny popyt do ograniczonej podaży, w perspektywie długoterminowej uzyskamy niewiarygodne liczby. Właśnie zaczęliśmy. Jeden bilion dolarów to nic w porównaniu z tym, na jakim poziomie kapitalizacja znajdzie się ostatecznie”.

Pakiet stymulacyjny w USA nie wpływa na branżę kryptowalut?

Pakiet stymulacyjny w USA w wysokości 1,9 biliona dolarów zdaje się – przynajmniej jak dotąd – nie wpływać znacząco na wzrost aktywności na największych, kryptowalutowych platformach transakcyjnych.

Powyższa sytuacja zastanawia o tyle, że podczas wypłaty poprzednich transz pakietu stymulacyjnego, giełdy kryptowalut odnotowywały znaczący wzrost w ramach wpływów i obrotu.

Cena bitcoina wzrosła 18 marca o ponad cztery procent po tym, jak prezes Fed Jerome Powell zdeklarował, że amerykański bank centralny będzie zapewniał wsparcie „tak długo, jak to konieczne”.

Podczas, gdy rynek kryptowalut trwał w oczekiwaniu na posiedzenie Fed, cena bitcoina (BTC) podskoczyła o ponad 7% do 58 000 USD. Rynek zdał się przyjąć z zadowoleniem słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, który zapewnił, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do 2023 roku. W towarzystwie ogłoszenia Fed, straty minionego weekendu odrobiły czołowe kryptowaluty – bitcoin i ethereum oraz kilka innych altcoinów.

Najważniejsze informacje ze świata kryptowalut z marca 2021 w pigułce

Wśród najważniejszych wiadomości z obszaru kryptowalut, które obiegły branżę w marcu, najbardziej godnymi są zapewne trzy z nich:

PayPal umożliwił Amerykanom płacenie za pomocą bitcoina i innych kryptowalut u ponad 29 milionów sprzedawców.

Zgodnie z treścią komunikatu opublikowanego przez Reutersa, klienci posiadający w swoich cyfrowych portfelach PayPal kryptowaluty takie jak BTC, ETH, LTC, BCH, będą teraz mogli konwertować swoje zasoby cyfrowe na waluty FIAT na poziomie koszyka zakupowego.

Oznacza to, że klienci płacą w kryptowalutach, PayPal jednak natychmiast zamienia zasoby cyfrowe na walutę fiducjarną i płaci sprzedawcy. Dla sprzedawcy jest to odwzorowanie obecnego sposobu płatności, podczas gdy dla użytkownika PayPal – nowe doświadczenie związane z wydaniem kryptowaluty na zakup towarów lub usług.

VISA operuje na Ethereum

Operator płatności VISA ogłosił 29 marca, że przeprowadził transakcję przy użyciu USDC na blockchainie Ethereum.

Jak wynika z treści opublikowanego komunikatu, Visa poświęciła ostatnie 18 miesięcy na opracowanie ścieżki do rozliczania waluty cyfrowej w swojej infrastrukturze. Operator płatności poinformował, że ​​będzie współpracować z Anchorage, bankiem aktywów cyfrowych, jako partnerem rozliczeniowym, a także z Crypto.com jako bramką płatniczą.

Tesla akceptuje BTC za zakupy swoich aut

Producent e-samochodów Tesla zaczął akceptować bitcoin. To nowy kamień milowy w procesie adopcji kryptowaluty, o którym 24 marca poinformował na Twitterze sam Elon Musk:

Co istotne, Tesla nie będzie wymieniała pozyskanych bitcoinów na waluty fiducjarne:

„Tesla korzysta tylko z wewnętrznego i otwartego oprogramowania i obsługuje bezpośrednio węzły Bitcoin” – dodał Musk w kolejnej odpowiedzi. „Bitcoin zapłacony Tesli zostanie zatrzymany jako bitcoin, a nie zamieniony na walutę fiducjarną”.

Ethereum

Marzec był dla kursu ethereum niejako powtórką lutego, tyle że bez ATH. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, kurs drugiej największej kryptowaluty plasował się na poziomie 1923USD. Było to równoznaczne z 3,51% wzrostu w ciągu ostatnich 24 godzin.

ranking kryptowalut marzec 2021 kurs eth usd
źródło: tutaj

Dyskusja wokół największego z altcoinów skupiała się właściwie wokół dwóch kwestii: wysokich opłat transakcyjnych oraz oczekiwań w zakresie ceny kryptowaluty w przyszłości. Już na początku miesiąca, Ryan Bercmans – były deweloper Augur zauważył, że:

„opłaty Ethereum są warte ETH na poziomie 2850 USD”. Powiedział, że powodem, dla którego cena kryptowaluty jest obecnie niższa od wartości gotówki, którą generuje jest to, że „opłaty Ethereum trafiają w całości do górników, którzy są na dobrej drodze, aby otrzymać 8% całego ETH w tym roku”.

Dodał, że EIP-1559 i Proof-of-Stake (PoS) będą w w stanie rozwiązać problem wysokich opłat transakcyjnych:

  • „EIP-1559 przekierowuje ~ 35% dochodów górników do posiadaczy ETH, spalając część opłat. Zwróć uwagę, że to przekierowanie opłaty jest bezpieczne, ponieważ Ethereum tymczasowo przepłaciło za bezpieczeństwo. W zeszłym roku zapłaciliśmy górnikom ponad 300 milionów dolarów więcej, niż gdyby działał EIP-1559”.
  • „Przejście na proof of stake przekierowuje ~ 100% dochodów górników do posiadaczy ETH. Dzieje się tak dlatego, że walidacja w PoS jest tak tania, że w rzeczywistości jest właściwie bezpłatna w porównaniu z proof of work górników. Tylko wczoraj PoS pozwoliłby posiadaczom ETH zaoszczędzić ~ 30 milionów dolarów”.
  • „EIP-1559 wystartuje najprawdopodobniej w lipcu wraz z hard forkiem „Londyn”. W przyszłym roku Ethereum przechodzi na proof of stake. Na podstawie nowego modelu konsensusu, sieć może wygenerować ponad 20 miliardów dolarów w gotówce dla posiadaczy ETH w ciągu naszego pierwszego roku działania”.

Z innych, ciekawych doniesień odnośnie Ethereum, z którymi warto się zapoznać:

DeFi

Łączna wartość środków zablokowanych w ramach DeFi osiągnęła blisko 43 miliardy dolarów::

defi pulse ranking kryptowalut marzec 2021
sektor DeFi (dane na dzień 39 marca 2021); źródło: tutaj

Jeżeli chodzi o ilość środków zablokowanych w ramach poszczególnych protokołów DeFi sytuacja na koniec marca przedstawiała się następująco (top 10):

defi pulse 2 ranking kryptowalut luty 2021
Top DeFi wg DefiPulse (stan zestawienia na 30 marca 2021 r.); źródło: tutaj

Z ciekawostek:

Jeżeli jakimś sposobem nie wiesz jeszcze, czym są zdecentralizowane finanse (DefF), koniecznie zajrzyj tutaj.

NFT

Świat stokenizowanej sztuki cyfrowej przyspieszył znacząco właśnie w ubiegłym miesiącu. Marzec przyniósł nam informacje o sprzedaży pierwszego w historii tweeta (za 2,9 mln USD), aukcji Time’a, rekordowej sprzedaży dzieła Beeple’a czy też pracach Sophii – humanoidalnego robota, który tworzy niesamowite obrazy.

NFT (non-fungible token). W związku z „nieoczywistością” tego zagadnienia przygotowaliśmy dla Was w marcu dwa teksty, które powinny odpowiedzieć na podstawowe pytania i rozwiać wątpliwości. Zachęcamy do lektury:

Z ważniejszych, marcowych doniesień z branży NFT warto przeczytać również:

Najchętniej czytane teksty na Bithub w marcu:


Jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku kryptowalut w kwietniu 2021 roku? Na to, rzecz jasna, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Tymczasem zobaczcie, jak prezentuje się Ranking Kryptowalut Marzec 2021:

Ranking Kryptowalut BitHub Marzec 2021

Ranking kryptowalut marzec 2021 bazuje na miesięcznym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Pozwala to na uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury cyfrowych monet. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut wraz z tokenami DeFi z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Nieodłącznym elementem każdego Rankingu Kryptowalut Bithub są oczywiście komentarze. W aktualnym, marcowym rankingu sytuację rynkową komentują dla Was JPK Traders.

ranking kryptowalut marzec

Zestawienie 30 kryptowalut i tokenów DeFi o największym miesięcznym wolumenie wraz z kapitalizacją na dzień 31 marca 2021 roku (wartości w miliardach USD):

KryptowalutaWolumen (31 dni)Kapitalizacja (total)
BTC37 5601 081
LTC13 57012,67
ETH4 167208,63
OCN3 6440,01
XRP3 11125,03
DASH2 1152,1
BIFI2 017
DBC1 8010,036
HIT1 3650,01
BU820
VRA7560,11
BSV6073,8
TRX5875,2
OMG5870,95
GTC5450,006
CKB3910,89
DOGE3746,85
ADA35637,8
BTT2615,2
NEO2523,16
LYM2300,042
LINK22811,34
RUFF2250,015
MXC2080,077
BAO1630,026
FIL1399,67
XVG1200,65
MDT1080,052
EOS803,99
SNT65

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Główna siła napędowa dla ogólnej kondycji sektora aktywów cyfrowych – kapitalizacja rynkowa kryptowalut – zbliżyła się na koniec marca do wartości 2 bilionów dolarów. Przypomnijmy, że luty kończył się wartością ponad 1,3 biliona dolarów.

kapitalizacja ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: CoinMarketCap

Dominacja rynkowa BTC

Ostatnie kilka miesięcy to dla dominacji rynkowej BTC sukcesywne spadki. Po cofnięciu do 62,11% w listopadzie ubiegłego roku, końcówka grudnia wyniosła wskaźnik do 71,1%. Na zakończenie pierwszego miesiąca nowego, 2021 roku bitcoin dominował w rynku na poziomie 62,95%. Na koniec lutego dominacja BTC wyniosła 61,3%. Koniec marca przyniósł w zakresie tego wskaźnika spadek do 56%:

dominacja rynkowa bitcoina ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: coinmarketcap

Zmienność % BTC/USD

Jeżeli chodzi o zmienność, w marcu wskaźnik konsekwentnie spadał. Pamiętacie, jak w lutym, w chwili gdy Tesla ogłaszała zamiar honorowania BTC za zakupy swoich samochodów, wskaźnik zmienności poszybował do 6,1%? Cóż, w marcu Tesla wywiązała się ze złożonej obietnicy. Cena BTC nie „zaskoczyła” jednak w kontekście zmienności, reagując wprost odwrotnie, bo spadkiem. Zmienność na rynku BTC USD na koniec marca pozostała na poziomie ok. 3,75%:

zmienność bitcoina ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: tutaj

Dla porównania wykres zmienności z lutego:

zmienność bitcoina ranking kryptowalut luty 2021
źródło: tutaj

Dzienna liczba transakcji

Dzienna ilość transakcji w sieci Bitcoin wahała się w marcu w przedziale między 243 000 a 344 000. Wartość wskaźnika potwierdzonych transakcji zakończyła ubiegły miesiąc na wysokości nieco ponad 321 000:

dzienna liczba transakcji bitcoina ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: tutaj

Wysokość opłat transakcyjnych Bitcoin

wysokość opłat transakcyjnych bitcoina ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: tutaj
  • Bitcoin

Pomimo odnotowania rekordu ceny, zainteresowanie wyszukiwaniem frazy „bitcoin” w silniku Google’a powoli spadało. Miesiąc marzec zakończył się w tej kwestii na poziomie 62 punktów.

bitcoin google trends ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: Google Trends
  • blockchain
blockchain google trends ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: Google Trends

Liczba bitomatów | Już ponad 17 500 urządzeń!

Liczba bitomatów na koniec marca wyniosła 17 512. To o 1490 urządzeń więcej niż w lutym. Branża odczuła zatem wyraźne ożywienie w stosunku do końca maja 2020, gdy średnie miesięczne tempo wzrostu spadło z poziomu 300+ (zapewne na skutek obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa). W okresie między grudniem a marcem, na całym świecie przybyło blisko 5000 bitomatów. Popularność tych urządzeń rośnie w krajach rozwijających się, jak również dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą.

liczba bitomatów ranking kryptowalut marzec 2021
źródło: tutaj

Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby kupić lub sprzedać kryptowaluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej. Co więcej, bitomaty są dla niektórych możliwością uniknięcia wysokich podatków dotyczących inwestycji w wirtualne waluty.

Szukasz bitomatu w swojej okolicy? Zajrzyj tutaj.

Komentarz sytuacji na rynku kryptowalut marzec 2021

JPK Traders:

Marzec przyniósł nam nowe ATH Bitcoina który od kilku miesięcy nieustannie rośnie, ciesząc oko długoterminowych inwestorów. W jednej z naszych analiz zwracaliśmy uwagę na istotność poziomu 45 000 $. Pierwszy Marca był dniem kiedy byki narysowały mocną wzrostową świecę marubozu odrzucająca ten właśnie poziom. Wynikiem tego były wzrosty do niemalże 62 000 $.

źródło: TradingView

Schodząc na interwał 4 godzinowy widzimy jak notowania poruszały się w kanale spadkowym po czym po jego wybiciu góra  znowu zbliżamy się do oporu 60 000 $.

Tylko prawidłowe wybicie go skieruje nas ku dalszym wzrostom.

źródło: TradingView

To wszystko, jeżeli chodzi o Ranking Kryptowalut Marzec 2021. Kolejna publikacja z tego cyklu już za miesiąc. Do zobaczenia!


Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś podyskutować o swoich ulubionych kryptowalutach z aktywnymi i doświadczonymi praktykami rynku? Dołącz do społeczności Bithub Krypto Polska na Telegramie!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze