Nowe projekty umożliwiają kupno NFT „na części”

2 936

Tokeny niewymienialne szturmem podbijają rynek. Wydaje się, że branża otrzyma teraz dodatkowy wiatr w żagle za sprawą możliwości frakcjonowania NFT. Wszystko po to, aby dać kolekcjonerom cząstkowe prawa własności.

Fractional Non-Fungible Tokens (F-NFT)

Projekty, które dzielą NFT na części, zyskują zainteresowanie po wielu przełomowych transakcjach sprzedaży, które znajdowały się poza zasięgiem większości inwestorów.

Biorąc pod uwagę takie hity, jak „Everydays: The First 5000 Days” Beeple’a, który na aukcji Christie’s został wyceniony na rekordowe 70 milionów dolarów, nie każdy ma wystarczająco dużo środków w kieszeni, aby licytować tak ekstrawaganckie oferty.

Posiadanie tylko części dzieła sztuki cyfrowej jest podejściem, które staje się coraz bardziej atrakcyjne dla kolekcjonerów. Koncepcja o nazwie Fractional Non-Fungible Tokens (F-NFT) została pierwotnie opracowana już w 2018 roku jako sposób na oferowanie współwłasności.

Nowy, zdecentralizowany projekt o nazwie Fractional pozwoli właścicielom NFT na wybicie tokenizowanej częściowej własności ich części, ułatwiając kupowanie i sprzedawanie procentowych udziałów pełnego NFT. Zgodnie z treścią posta szczegółowo opisującego projekt, frakcjonowanie pozwala posiadaczowi NFT na zrealizowanie części płynności ze swojego aktywa bez konieczności sprzedaży całości.

Platforma umożliwi również użytkownikom frakcjonowanie całych kolekcji NFT i udostępnianie ich w ramach jednego wspólnego tokena własności, umożliwiając tym, którzy mają mniejszą wiedzę na temat tokenów, inwestowanie w sztukę cyfrową na równi z najbardziej renomowanymi kolekcjonerami.

Projekt Fractional współpracuje ze skarbcami NFT, które przejmują pieczę nad całym elementem i pozwala posiadaczowi na podzielenie go według własnego uznania. Następnie można wysłać części ERC-20 znajomym, sprzedać je na aukcji lub wykorzystać do zapewnienia płynności.

Gdy pojawi się zainteresowanie, można wysłać ETH w ilości równej lub wyższej od ceny minimalnej aktywa inicjującego aukcję. Po zakończeniu aukcji, zwycięzca otrzyma NFT, a posiadacze tokenów będą mogli ubiegać się o zapłacone ETH. W protokole nie określono terminu uruchomienia projektu.

DAOfi

Projekt o nazwie DAOfi uruchomił zdecentralizowaną giełdę, będącą forkiem Uniswap w celu handlu frakcjonowanymi NFT. DAOfi zostało zaprojektowane w celu rozwiązania problemu płynności na rynkach wtórnych w przypadku NFT, gdzie właściciele tokenów muszą czekać, aż ktoś złoży ofertę lub kupi po cenie wywoławczej za jedną sztukę.

Podzielenie niewymienialnych tokenów ERC-721 na wymienne tokeny ERC-20 umożliwia kupującym posiadanie części dzieła sztuki, czytamy w poście na Medium.

DAOfi rozpoczęło pierwszą sprzedaż we wtorek, 16 marca. Dzieło idxm_tile_001 Marca Horowitza, sprzedało się – jak dotąd – w 47% (11 z 22 części).

Przeczytaj również:

Komentarze