Buterin: NFT nie musi być kasynem dla celebrytów

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​NFT można zastosować do ważnych społecznie celów, takich jak organizacje charytatywne i finansowanie dóbr publicznych, ale nie wtedy, gdy technologia jest nadal postrzegana jako „kasyno, które w dużej mierze przynosi korzyści i tak już zamożnym celebrytom”.

Autor manifestu Ethereum powiedział, że pomoc celebrytom takim jak Elon Musk, aby zwiększyć ich saldo bankowe o kolejny milion dolarów poprzez NFT, ma niewielką wartość społeczną. Wierzy jednak, że dzięki odpowiedniemu poziomowi wsparcia i koordynacji, tokeny niewymienialne mogą mieć znaczący wpływ na inne obszary społeczeństwa.

„Wzór akceptacji wyższego rzędu”

W poście na blogu zatytułowanym „The Most Important Scarce Resource is Legitimacy”, Buterin stwierdził, że uwaga publiczna i zasoby są często przydzielane na wszystko, co większość ludzi uważa za uzasadnione. To termin z teorii gier, który Buterin definiuje jako:

„Wzór akceptacji wyższego rzędu. Wynik w jakimś kontekście społecznym jest uzasadniony, jeśli ludzie w tym kontekście społecznym szeroko akceptują i odgrywają swoją rolę w urzeczywistnianiu tego wyniku, a każda osoba robi to, ponieważ oczekuje, że wszyscy inni zrobią to samo”.

Krótko mówiąc, ludzie działają w sposób skoordynowany, jeśli zauważą, że wszyscy inni zrobią to samo, a zwłaszcza jeśli przyniesie to im osobistą korzyść. Rynek NFT, który tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnął wartość pół miliarda dolarów, również jest pod wpływem ciągle zmieniających się sił masowej percepcji społecznej.

„Które NFT są atrakcyjne do kupienia, a które nie, jest kwestią legitymizacji” – napisał Buterin.

„Jeśli wszyscy zgodzą się, że jeden NFT jest interesujący, a inny NFT jest kiepski, ludzie zdecydowanie wolą kupować pierwszy, ponieważ miałby on zarówno wyższą wartość, jeśli chodzi o prawo do chwalenia się, jak i osobistą dumę z posiadania go, a także dlatego, że można go odsprzedać za więcej, ponieważ wszyscy myślą w ten sam sposób ”– dodał.

„Dobry” i „zły” przykład

Wpływ celebrytów, takich jak Elon Musk, są potencjalnie ogromne. CEO Tesli był wielokrotnie uznawany jako odpowiedzialny za poruszaniecenami rynku kryptowalut przy wielu okazjach, zarówno „na plus”, jak i „na minus”. Uwaga, jaką na NFT zwrócił Jack Dorsey, dyrektor generalny Twittera, była godna pochwały, powiedział Buterin, odnosząc się do decyzji szefa mediów społecznościowych o sprzedaniu swojego „pierwszego tweeta” NFT i przeznaczeniu zysku o wartości 2,9 miliona dolarów na cele charytatywne.

Vitalik stwierdził, że jeśli skupimy się właśnie na takich ludziach, potencjał NFT może mieć ogromny, realny wpływ społeczny:

„Ale może też być straconą szansą: pomoc Elonowi Muskowi w zarobieniu kolejnego miliona dolarów […], ma niewielką wartość społeczną jeśli, o ile nam wiadomo, pieniądze trafiają tylko do niego [..]. Gdyby NFT stało się po prostu kasynem, z którego w dużej mierze korzystają już zamożne gwiazdy, rezultat byłby znacznie mniej interesujący”.

Buterin sugeruje, w jaki sposób wykorzystywać NFT

Buterin zasugerował dwa potencjalne sposoby, aby pomóc uczynić NFT jako właściwą – jego zdaniem – metodę finansowania działań, które w jakiś sposób promują dobro społeczne.

Zaproponował, że można by stworzyć zdecentralizowaną, autonomiczną organizację, która za zbiorową zgodą jej zdecentralizowanej społeczności „sankcjonowałaby” niektóre NFT, gdyby miała zagwarantowane, że część przychodów ze sprzedaży zostanie przekazana na cele charytatywne.

Innym sposobem byłaby współpraca z platformami mediów społecznościowych w celu zintegrowania NFT z profilami użytkowników, umożliwiając im tym samym pochwalenie się tym, w co zainwestowali swoje pieniądze. W połączeniu z pierwszym pomysłem, napisał Buterin, podejście to może działać w celu „skłonienia użytkowników do zainteresowania się NFT, które przyczyniają się do realizacji ważnych celów społecznych”.

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze