Leung: Len Sassaman i Satoshi: historia Cypherpunka

To, co przeczytasz, może wprawić Cię w niemałe zdumienie. To nie jest kolejna, niepoparta faktami teoria na temat Satoshiego Nakamoto. To historia człowieka, który złączył w swoim relatywnie krótkim życiu pasję do odkrycia czegoś, co zmieni otaczający nas świat a jednocześnie pragnął pozostać niezauważonym, w cieniu dzieła swojego życia. Czy Len Sassaman to Satoshi Nakamoto? Pozwólcie, że zostawię to pytanie bez odpowiedzi.

Artykuł, o którym mowa, został opublikowany 22 lutego bieżącego roku w serwisie Medium przez autora kryjącego się pod nickiem Leung (link do oryginalnej wersji znajdziesz na końcu tego wpisu). Lektura tego tekstu zainspirowała mnie na tyle, że podjąłem decyzję o przetłumaczeniu go na język polski.

Starałem się, aby tłumaczenia tekstu było jak najbardziej wierne i nie pozostawiało w toku lektury cienia wątpliwości w kontekście semantyki i logiki wypowiedzi, Jednocześnie, z całkowitą premedytacją, pozwoliłem sobie nie tłumaczyć pewnych fragmentów – konkretnie cytowanych w artykule wypowiedzi osób trzecich. W chwili, gdy czyta się je w oryginale, czuć z nich swoistego ducha i poczucie, że w określonym kontekście słowa po prostu brzmią tak, jak powinny brzmieć. Nie chciałem zepsuć tego wrażenia poprzez dosłowne tłumaczenie. Z drugiej strony jednak, nie dałem sobie mandatu na jakiekolwiek parafrazowanie, aby oddać w wasze ręce tekst w 100% wierny oryginałowi.

W artykule ważny jest właściwie każdy fragment. Nie ma tu sformułowań nieważnych, które zostały włożone w tekst tylko po to, aby opowieść snuła się sama.

Zwróćcie uwagę, że tekst zawiera gros odniesień do źródeł zewnętrznych. Osobiście, żeby poznać temat leszcze lepiej przyznam się, że przeczytałem je wszystkie. Jestem przekonany, że w toku tej lektury odkryłem nowe, niezbadane przeze mnie dotąd obszary historii Bitcoina, które z wielką przyjemnością zaprezentuję Wam w formie własnych artykułów na Bithub w najbliższej przyszłości.

Nie przedłużając, życzę Wam miłej lektury…

Leung: Len Sassaman i Satoshi: historia Cypherpunka

Straciliśmy zbyt wielu hakerów przez samobójstwo. Co, jeśli Satoshi był jednym z nich?

W węźle sieci Bitcoin osadzony jest nekrolog. Przetłumaczony na dane transakcyjne, stanowi on pomnik Lena Sassamana, człowieka zasadniczo uwiecznionego w samym łańcuchu bloków. Stosowny rodzaj hołdu więcej niż jednym wymiarze.

źródło: tutaj

Len był prawdziwym Cypherpunkiem – po części genialnym, z podejściem nieco lekceważącym i idealistycznym. Poświęcił swoje życie obronie wolności osobistej poprzez kryptografię, pracując jako programista nad szyfrowaniem PGP i technologią prywatności typu open source, a także jako akademicki kryptograf badający sieci P2P pod kierunkiem twórcy blockchain – Davida Chauma.

Był także filarem społeczności hakerów: ich przyjacielem i miał wpływ na wiele ważnych postaci w historii infosec i kryptowalut.

Strata Satoshiego

Wszystko wskazuje na to, że Len był na dobrej drodze, by zostać jednym z najważniejszych kryptografów swoich czasów. Ale 3 lipca 2011 roku odebrał sobie życie w wieku 31 lat, po długiej walce z depresją i funkcjonalnymi zaburzeniami o podłożu neurologicznym.

Jego śmierć zbiegła się ze zniknięciem najsłynniejszego na świecie cypherpunka: Satoshi Nakamoto. Zaledwie 2 miesiące przed śmiercią Lena Satoshi wysłał ostatnią wiadomość:

I’ve moved on to other things and probably won’t be around in the future.

Po 169 zatwierdzeniach kodu i 539 postach w ciągu roku Satoshi zniknął bez wyjaśnienia. Pozostawił po sobie mnóstwo niedokończonych funkcji nowej sieci, szalejące debaty na temat wizji Bitcoina i wciąż nietkniętą fortunę w wysokości 54 miliardów dolarów w BTC.

Przez samobójstwo straciliśmy zbyt wielu hakerów: Aaron Swartz. Gene Kan. Ilya Zhitomirskiy. James Dolan. Wszyscy oni są ofiarami stygmatyzacji i epidemii, która odcisnęła piętno na samym postępie technologicznym. Wyobraź sobie, że twórca Bitcoina umarł na długo przed tym, zanim ktokolwiek zdołał go przejrzeć. A gdyby to była prawda, co musiałby dać światu, aby być traktowanym z godnością, na którą zasłużył?

Waham się, czy spekulować na temat tożsamości Satoshiego, biorąc pod uwagę fakt, że dyskurs na ten temat bywał ogólnie różny, od błędnego do wręcz idiotycznego i nieetycznego. Ale ponieważ Craig Wright bezpodstawnie domaga się chwały i powołuje się na roszczenie dotyczące praw autorskich w celu usunięcia białej księgi Bitcoin, ważne jest, abyśmy powrócili do tego tematu i ponownie podjęli dyskusję wokół cypherpunków, którzy faktycznie zbudowali Bitcoin.

Kimkolwiek był Satoshi, „stał na ramionach olbrzymów”. Bitcoin był kulminacją dziesięcioleci badań i dyskusji w społeczności Cypherpunk. W tym sensie Len był jednoznacznie pośrednim współtwórcą. Trzeba się jednak zastanowić, kto faktycznie napisał kod, uruchomił pierwszy węzeł i opublikował go pod pseudonimem Satoshi.

Aby zsyntetyzować i wdrożyć niezliczone pomysły, na których opierał się Bitcoin, ta osoba lub grupa ludzi wymagałaby posiadania unikalnej kombinacji wiedzy specjalistycznej obejmującej infrastrukturę klucza publicznego, kryptografię akademicką, projektowanie sieci P2P, praktyczną architekturę bezpieczeństwa i technologię prywatności. Takie cechy były głęboko zakorzenione w społeczności Cypherpunk i sąsiadowały z postaciami, które okazały się mieć duży wpływ na kryptowalutę. Wreszcie, twórcy potrzebowaliby ideologicznego przekonania i etosu hakerów, aby „zakasać rękawy” i anonimowo zbudować rzeczywistą wersję idei, która wcześniej została zdegradowana do królestwa teorii.

Kiedy myślę o życiu Lena, widzę wiele z tych samych cech i myślę, że istnieje realna możliwość, że Len był bezpośrednim współtwórcą Bitcoina.

W świetle bezprecedensowej uwagi, jaką zyskuje kryptowaluta, mam nadzieję, że uda mi się zwrócić uwagę na jednego z „niedocenionych bohaterów”, któremu jesteśmy winni uwagę. Mam również nadzieję, że będziemy mogli zastanowić się nad ogromną wagą zajęcia się tematem chorób psychicznych, a zwłaszcza funkcjonalnych zaburzeń neurologicznych, które zasługują na znacznie większą uwagę.

Korzenie

Już w młodości Len był technologiem-samoukiem, który skłaniał się ku kryptografii i opracowywaniu różnych protokołów. Pomimo tego, że mieszkał w małym miasteczku w Pensylwanii, w wieku 18 lat Len stał się członkiem Internet Engineering Task Force odpowiedzialnej za protokół TCP / IP będący podstawą Internetu, a później sieci Bitcoin.

„Chociaż był dzieckiem nieco odstającym od reszty, był bardzo bystry”. U Lena zdiagnozowano depresję, kiedy jeszcze był nastolatkiem. Niestety, doznał traumatycznych przeżyć z rąk psychiatrów z pogranicza sadystów, które prawdopodobnie u niejednego z nas pozostawiłyby nieufność wobec rzekomych autorytetów.

W 1999 roku Len przeniósł się do Bay Area i szybko stał się stałym członkiem społeczności Cypherpunk. Wprowadził się do Brama Cohena, twórcy Mojo i Bittorrent i stał się współtwórcą legendarnej listy mailingowej Cypherpunk, w ramach której Satoshi po raz pierwszy ogłosił Bitcoin.

Inni hakerzy pamiętają go jako inteligentnego i beztroskiego, goniącego wiewiórkę na spotkaniu Cypherpunk […]. Len poświęcił się obronie swobód osobistych i prywatności poprzez bezpośrednie działania technologiczne i polityczne. W wieku 21 lat trafił na pierwsze strony gazet za organizowanie protestów przeciwko inwigilacji rządowej, a także w sprawie uwolnienia hakera Dmitrija Skylarowa.

PGP

Na początku swojej kariery Len wyróżnił się jako autorytet w dziedzinie kryptografii klucza publicznego – fundamentu Bitcoina. W wieku 22 lat występował na konferencjach i założył startup kryptograficzny ze słynnym aktywistą open source, Brucem Perensem.

Po upadku startupu w następstwie bańki dot com, Len dołączył do Network Associates, aby pomóc w opracowaniu kluczowego dla Bitcoina szyfrowania PGP. Pracując nad wydaniem PGP7 w 2001 roku, Len skonfigurował testy międzyoperacyjne dla implementacji OpenPGP, co umożliwiło mu kontakt z wieloma ważnymi pionierami kryptowalut. Len przyczynił się również do wdrożenia OpenPGP przez GNU Privacy Guard i współpracował z twórcą PGP Philem Zimmermanem nad wynalezieniem nowego protokołu kryptograficznego.

Przedstawiając Bitcoina, Satoshi powiedział, że ma nadzieję, że Bitcoin może być „tym samym dla pieniędzy”, co silna kryptografia (tj. PGP) dla zabezpieczania plików.

A generation ago, multi-user time-sharing computer systems had a similar problem. Before strong encryption, users had to rely on password protection…

Then strong encryption became available to the masses, and trust was no longer required. … It’s time we had the same thing for money.

Hal Finney

W Network Associates Len pracował nad PGP razem z Halem Finneyem. Finney był drugim deweloperem PGP i pomógł stworzyć standard RFC 4880 dla współdziałania OpenPGP. Był także najwcześniejszym i najważniejszym współtwórcą Bitcoina po Satoshim:

Nic dziwnego, że Finney jest jednym z najpopularniejszych kandydatów na uznanie w nim Satoshiego, aczkolwiek zaprzeczył temu nawet na łożu śmierci. Ale żeby to było prawdą, Finney musiałby udawać swoje interakcje z Satoshim i jednocześnie dawać swój wkład zarówno pod swoim prawdziwym imieniem, jak i pod osłoną osobnej, fałszywej tożsamości. Finney kontynuował również pracę nad Bitcoinem długo po tym, jak Satoshi zniknął w 2011 roku.

Remailery

Len i Hal mieli jeden bardzo rzadki i istotny zestaw umiejętności: obaj byli twórcami technologii remailera, która była prekursorem Bitcoina.

Zaproponowane przez Davida Chauma, wraz z kryptowalutą, remailery to wyspecjalizowane serwery do wysyłania informacji anonimowo lub pseudoanimowo. Bardzo często używano ich podczas tworzenia listy mailingowej Cypherpunk, która sama została zbudowana na bazie rozproszonych remailerów.

diagram remailera typ II

Podczas gdy wczesne remailery po prostu przekazywały informacje, jednocześnie pozbawiając nadawcę tożsamości, tak późniejsze protokoły, takie jak Mixmaster (najpopularniejszy remailer), opierały się na zdecentralizowanych węzłach do dystrybucji bloków zaszyfrowanych informacji o stałej wielkości w sieci P2P. Architektura Bitcoina jest bardzo podobna do architektury remailerów, aczkolwiek jego węzły przesyłają dane transakcyjne zamiast wiadomości. W 1997 roku założyciel Crypto-anarchist Tim May zaproponował nawet stworzenie cyfrowej waluty opartej na remailerach.

Jako główny programista, operator węzła i główny maintainer Mixmaster, Len był wybitnym ekspertem w dziedzinie technologii remailerów. Wdrożył również podobną technologię jako inżynier systemowy i architekt bezpieczeństwa dla ochrony prywatności Anonymizer.

Remailery były nie tylko bezpośrednim technologicznym protoplastą Bitcoina, ale stanowiły fundament jego intelektualnej historii. W eseju Why Remailers Finney argumentował, że remailery były podstawą anonimowej gospodarki cyfrowej.

„Remailers represent the “ground floor” of this house of ideas — the ability to exchange messages privately, without revealing our true identities. In this way we can engage in transactions, show credentials, and make deals, without government or corporate databases tracking our every move.

One Cypherpunk vision includes the ability to engage in transactions anonymously, using “digital cash”, which would not be traceable to the participants. … So this is another area where anonymous mail is important.”

Operatorzy remailerów byli jednymi z pierwszych, którzy dostrzegli potrzebę powstania kryptowalut: bez możliwości anonimowych płatności, remailery musiały być uruchamiane altruistycznie na koszt ich operatora. Wprowadziło to problemy ze skalowalnością, a także oznaczało, że spam i nadużycia były stałym problemem. Z tego powodu wiele koncepcji fundamentalnych dla kryptowaluty wyłoniło się z potrzeby odpornego na nadużycia, nastawionego na zysk remailera:

  • W 1994 roku Finney zaproponował, aby na remailerach można było zarabiać za pomocą anonimowych „monet i „cash tokenów”.
  • Inteligentne kontrakty zostały po raz pierwszy omówione w kontekście zapobiegania nadużyciom związanymi z remailerami. „Proroczy” artykuł Nicka Szabo z 1997 r. na temat inteligentnych kontraktów odnosi się konkretnie do Mixmaster.
  • Ian Goldberg i Ryan Lackey (obydwaj znali Lena) byli głównymi postaciami w społeczności remailerów, którzy pracowali nad ostatecznie niedokończoną kryptowalutą o nazwie HINDE w 1998 roku. Ian stworzył później kilku pierwszych klientów ecash, a Ryan został CSO Tezos.

W odniesieniu do powyższego, w drugim poście Satoshiego dotyczącym Bitcoina pojawiło się stwierdzenie, że e-mail typu pay-to-send był pierwszym działającym przypadkiem użycia Bitcoina.

„Initially it can be used in proof-of-work applications for services that could almost be free but not quite.

It can already be used for pay-to-send e-mail. The send dialog is resizeable and you can enter as long of a message as you like.”

Adam Back

W małej społeczności remailerów Len spotkał również na swojej ścieżce CEO Blockstream, Adama Backa – pierwszą osobę, która komunikowała się z Satoshi.

Zainteresowanie Backa tematem kryptowaluty zaczęło się od prowadzenia remailera i stworzenia systemu proof of work o nazwie HashCash przeznaczonego dla operatorów remailerów do zwalczania spamu i ataków DDOS. Satoshi użył później HashCash jako podstawy do miningu w sieci Bitcoin.

Wiemy, że Len współpracował bezpośrednio z Backiem, wskazując na niego jako współautora artykułu badawczego, a także przy pracach wokół Mixmaster. Obaj pracowali nad wieloma implementacjami OpenPGP i byli połączeni w sieci PGP.

Co ciekawe, sam Back zasugerował, że Satoshi mógł być twórcą remailerów, zauważając, że twórcy „[ćwiczą] na własnej technologii”, aby pod pseudonimem uczestniczyć w dyskusjach dotyczących protokołów kryptograficznych. W przeciwieństwie do wielu omawianych Cypherpunków wiemy, że Len dokonał obszernych wpisów pod pseudonimem w ramach listy mailingowej Cypherpunk za pośrednictwem remailerów.

Chaum & COSIC

Po ukończeniu szkoły średniej Len pracował, aby utrzymać rodzinę. Nie miał szansy pójść na studia. Mimo to, w 2004 roku zapewnił sobie „wymarzoną pracę” jako pracownik naukowy i stanął w obliczu kandydatury na członka COSIC: Computer Security and Industrial Cryptography Research Group przy K.U. Leuven w Belgii.

Promotorem Lena w COSIC był nikt inny jak „ojciec cyfrowej waluty” David Chaum. Podczas gdy Chaum położył podwaliny pod cały ruch Cypherpunk i kryptowaluty, niewielu mogło pochwalić się tym, że pracowało z nim bezpośrednio – tak jak Len.

Oto kilka ważnych osiągnięć Chauma:

  • Wynalezienie kryptowaluty, o czym możemy przeczytać w jego artykule z 1983 r. pt. „Blind Signatures for Untraceable Payments”.
  • Wynalezienie blockchain – rozprawa z 1982 r. zawierającą kod dla wszystkich elementów łańcucha blokowego z wyjątkiem jednego, szczegółowo opisanego wmanifeście Bitcoina.
  • Stworzenie pierwszego systemu elektronicznej gotówki wraz z jego firmą Digicash. Kluczowe znaczenie dla tej wizji miała anonimowa procedura płatności pomiędzy dwiema zaszyfrowanymi stronami transakcji.

„[Chaum] stoi w samym środku ruchu, który wydaje się nie do powstrzymania – cyfryzacji pieniądza… Dzika karta w erze pieniądza cyfrowego to anonimowość, a David Chaum uważa, że ​​bez niej będziemy mieć kłopoty”.

Chociaż Digicash zawiódł (częściowo z powodu polegania na scentralizowanych systemach – więcej na ten temat w artykule powyżej – przyp. tłum.), Chaum chciał stworzyć drugą cyfrową walutę, która oferowałaby połączenie anonimowości i praktyczności.

Podczas gdy wielu postrzegało jego niepowodzenie jako dowód na to, że gotówka cyfrowa jest niewykonalna, Satoshi bronił „starych walut Chauma”, uznając jednocześnie problemy spowodowane centralizacją.

Wiele osób automatycznie odrzuca e-walutę jako przegraną sprawę z powodu wszystkich firm, które upadły od lat 90-tych. Mam nadzieję, że to oczywiste, że skazał je na to jedynie centralnie sterowany charakter tych systemów.

Badania Lena

Len pracował w COSIC w Belgii aż do swojej śmierci w 2011 roku. Stworzył w tym czasie imponujące 45 publikacji i wystąpił 20 razy na różnych konferencjach.

Badania Lena koncentrowały się na opracowywaniu protokołów zwiększających prywatność z założeniem „stosowalności w świecie rzeczywistym” i działającym kodem. Jego głównym projektem (wspieranym przez Brama Cohena) było Pynchon Gate, ewolucja technologii remailerów, która umożliwiła pobieranie pseudoanonimowych informacji przez sieć rozproszonych węzłów bez udziału zaufanej strony trzeciej.

Ta praca była bardzo związana z Bitcoinem – w miarę postępu prac nad Pynchon Gate, Len coraz bardziej koncentrował się na znalezieniu rozwiązań na wadę bizantyjską (znaną również jako problem bizantyjskich generałów), który był główną przeszkodą dla wcześniejszych sieci P2P.

Diagram problemu bizantyjskich generałów

W kontekście przetwarzania rozproszonego, tolerancja na wadę bizantyjską odnosi się do zdolności sieci do zachowania pełni funkcjonalności nawet wtedy, gdy węzły są zagrożone lub zawodne. „Błąd bizantyjski” był jednym z największych problemów, które należało rozwiązać, aby uzyskać bezpieczną, zdecentralizowaną kryptowalutę bez problemu podwójnego wydatkowania lub konieczności korzystania z usług zaufanych stron trzecich. Najważniejszą innowacją Satoshiego był system księgowy „triple-entry”, który rozwiązał ten problem za pomocą łańcucha bloków wprowadzonego przez Chauma.

Podczas rozwoju Bitcoina w latach 2008–2010 Len był coraz bardziej aktywny w ramach kryptografii finansowej. Dołączył do The International Financial Cryptography Association i występował na konferencjach Financial Cryptography and Data, gdzie pełnił również funkcję członka komisji. Ta ostatnia została założona przez Roberta Hettinga, jednego z pierwszych orędowników cyfrowej gotówki, która była głównym tematem na konferencjach.

Satoshi jako akademik

Liczne wskazówki sugerują, że podczas rozwoju Bitcoin Satoshi pracował w środowisku akademickim. To sugestia m.in. założyciela Bitcoin Foundation, Gavina Andresena.

„Myślę, że jest naukowcem […], może profesorem, który po prostu nie chce przyciągać uwagi”.

Liczba komentarzy ze strony Satoshiego rosła znacznie w okresach letniej i zimowej przerw międzysemetralnych, a zmniejszyły się późną wiosną i pod koniec roku, kiedy nauczyciel akademicki zajęty byłby przygotowaniami do sesji egzaminacyjnej i / lub oceniania.

Specyficzna konstrukcja kodu Bitcoina sugeruje również, że Satoshi mógł mieć wykształcenie akademickie. Został opisany jako „genialny, ale niechlujny”, unikający konwencjonalnych praktyk tworzenia oprogramowania, takich jak testowanie jednostkowe, ale wykazujący się najnowocześniejszą architekturą bezpieczeństwa i ekspercką znajomością akademickiej kryptografii i ekonomii.

Ktokolwiek to zrobił, dogłębnie rozumiał kryptografię… Czytał artykuły akademickie, jest inteligentny i łączy koncepcje w naprawdę nowy sposób.

Kiedy wybitny badacz bezpieczeństwa, Dan Kaminsky, po raz pierwszy przejrzał kod Satoshiego, próbował go przetestować za pomocą 9 różnych exploitów, ale był zdumiony, gdy stwierdził, że Satoshi przewidział to i zabezpieczył Bitcoina przed każdym z nich.

„Wymyśliłem piękne błędy, ale za każdym razem, gdy szukałem w kodzie, znajdowała się tam linia opisująca problem. … Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego”.

Może to sugerować, że Satoshi i Kaminsky mieli wspólny zestaw doświadczeń i wiedzy związanej z infosec. […] Len i Kaminsky byli współautorami artykułu demonstrującego metody ataku na infrastrukturę klucza publicznego.

Co więcej, manifest Bitcoina został wydany za pośrednictwem medium rzadko widywanego na liście mailingowej Cypherpunk – w artykule badawczym w formacie LaTeX z zastosowaniem akademickich formatów, takimi jak streszczenie, podsumowanie i cytat z MLA. Porównaj to z innymi propozycjami, takimi jak Bitgold i b-money, które były nieustrukturyzowanymi postami na blogach.

Satoshi w Europie

Odkąd COSIC miał siedzibę w Leuven, Len mieszkał w Belgii podczas rozwoju Bitcoina. Jest to istotne, biorąc pod uwagę, że szereg faktów sugeruje, że Satoshi przebywał właśnie w Europie – co było głównym przedmiotem wczesnego dochodzenia przeprowadzonego przez The New Yorker.

Twórczość Satoshiego prezentuje pisownię i dobór słów charakterystyczny dla brytyjskiego angielskiego, np. „bloody difficult”, „flat”, „maths”, „rey ”, a także format daty dd / mm / rrrr. Satoshi odnosi się również do euro, a nie funtów.

Blok Genesis Bitcoina zawierał również nagłówek z gazety The Times z tego dnia („The Times 03 / styczeń / 2009 r. Chancellor on brink of second bailout for banks”). Nagłówek ten był specyficzny dla wersji drukowanej, która była rozpowszechniana tylko w Wielkiej Brytanii i Europie. W 2009 r. The Times znalazł się na liście 10 największych gazet w Belgii i „intensywnie czytany przez naukowców i badaczy ze względu na jego powszechną dostępność w bibliotekach i szczegółowy indeks”.

Te wskazówki pozostawiają nas z paradoksem: sugerują, że Satoshi był Europejczykiem, ale ktoś z niezbędnym zestawem umiejętności i ekspozycją na główne wpływy Bitcoina prawdopodobnie byłby Amerykaninem. Duża część społeczności Cypherpunk łączyła konferencje i spotkania, po części dlatego nieproporcjonalna ich liczba pochodziła z Ameryki, a zwłaszcza z SF. Zawody, w których można było zdobyć najnowocześniejsze profesjonalne doświadczenie w zakresie informacji i kryptowalut, były podobnie skoncentrowane w USA.

Co dziwne, Len używał tego samego brytyjskiego angielskiego co Satoshi, mimo że był Amerykaninem.

Dalszym potwierdzeniem europejskiej hipotezy jest fakt, że analiza sugeruje, że Satoshi był europejską „nocnym markiem”, który pracował nad Bitcoinem po powrocie z pracy lub szkoły w ciągu dnia. W pewnym momencie Satoshi stwierdził, że wzrost trudności wydobywczych nastąpił „wczoraj”, co nie byłoby prawdą, gdyby mieszkał w USA.

„Zakładając, że Satoshi miał jakiekolwiek życie poza Bitcoinem, robił to podczas pracy / dnia akademickiego, kiedy był w dużej mierze z dala od swojego komputera w domu… jeśli Satoshi mieszkał w strefie czasowej BST (Brytyjski Czas Letni – przyp. tłum.), pracował głównie w nocy, często do wczesnych godzin porannych”

A kiedy przyjrzymy się historii tweetów Lena zauważymy, że sygnatury czasowe postów i zatwierdzeń kodu Satoshiego ściśle odpowiadają godzinom nocnej aktywności Lena.

Networking P2P

Chociaż nie jest to pierwsza kryptowaluta, Bitcoin był pierwszą opartą na w pełni rozproszonej sieci P2P. Wagę tego podkreśla pierwsze odniesienie Satoshi do Bitcoina:

Pracowałem nad nowym systemem elektronicznej gotówki, który jest w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej

Dan Kaminsky stwierdził, że aby zbudować Bitcoin, Satoshi musiałby „rozumieć ekonomię, kryptografię i sieci P2P”, a Len miał niezwykle wczesną i intymną ekspozycję na wszystkie trzy, wraz z ich zastosowaniem do cyfrowej waluty.

W czasie pobytu w SF, Len mieszkał i współpracował z Bramem Cohenem, twórcą najpopularniejszego protokołu P2P: BitTorrent. W tym okresie (2000–2002) Bram opracował sieć P2P o nazwie MojoNation, która wykorzystywała cyfrową walutę „Mojo token”, jedną z pierwszych walut cyfrowych, która została publicznie udostępniona.

W ekonomii P2P MojoNation „tokeny” można wymieniać w celu przechowywania plików, które byłyby szyfrowane i kodowane w „blokach” przesyłanych do rozproszonej sieci węzłów hostujących księgę publiczną, przywołując własny system rozproszonej dwubiegunowego rejestru Bitcoina. Mojo był nie tylko wewnętrznym tokenem, ale pełną walutą – można go było wymienić na dolary i odwrotnie. Niektóre z pierwszych dyskusji na temat tokenomiki dotyczą właśnie mechaniki tokenów Mojo.

Jednostka Mojo reprezentuje wycinek aktualnych możliwości systemu jako całości. Jeśli wykonujesz teraz dla mnie pracę, dam ci kredyty, a w przyszłości, gdy sieć stanie się większa, te kredyty będą stanowić kawałek o wiele większego tortu, a więc ich wartość wzrośnie, gdy je wydasz.

Satoshi omawiał tokenomikę w bardzo podobny sposób:

Ma potencjał do tworzenia dodatniej pętli sprzężenia zwrotnego; wraz ze wzrostem liczby użytkowników wartość rośnie, co może zachęcić więcej użytkowników do skorzystania z rosnącej wartości.

Wizjonerska gospodarka MojoNation szybko upadła z powodu hiperinflacji. Satoshi świadomie zaprojektował Bitcoin, aby uniknąć tego losu poprzez wbudowaną deflację i brak polegania na centralnym serwerze.

W 2001 roku Bram uruchomił BitTorrent. Jako alternatywa P2P dla scentralizowanego Napstera, BitTorrent zapowiadał własną topologię opartą na rozproszonych węzłach i prekursorze systemu konsensusu Bitcoina, a także system motywacyjny na poziomie protokołu. BitTorrent wprowadził innowacje w sieciach takich jak Gnutella nie tylko na poziomie technicznym, ale także poprzez wykorzystanie zachęt ekonomicznych i teorii gier.

Design Bittorrenta w porównaniu do Napstera

Wcześniej Len powiedział Bramowi, że „BitTorrent uczyniłby go większym niż [założyciel Napstera] Sean Fanning”. Satoshi odniósł się później do Napstera, wyjaśniając potrzebę w pełni zdecentralizowanej sieci:

Rządy dobrze sobie radzą z odcinaniem głów centralnie kontrolowanych sieci, takich jak Napster, ale czyste sieci P2P, takie jak Gnutella i Tor, wydają się mieć swoje własne.

Len współpracował także z założycielem Tor, Rogerem Dingledine. Obaj pracowali nad protokołem remailera Mixminion, który zaprezentowali na Black Hat i razem zorganizowali HotPETS.

W 2002 roku Len i Bram byli współorganizatorami konferencji CodeCon, która była poświęcona „wysoce praktycznym projektom z działającym kodem”. Na CodeCon 2005 Finney przedstawił Reusable Proofs of Work za pośrednictwem zmodyfikowanego klienta BitTorrent używanego do wysyłania cyfrowej waluty P2P. Jeden z komentatorów opisał to jako:

…the world’s first transparent server, which could facilitate a world of distributed, cooperating RPOW servers.

Waluta cyfrowa była ważnym tematem na pierwszym CodeCon, który obejmował demonstrację z udziałem HashCash Adama Backa, a także Zooko prezentującego Mnet, w pełni open-source i zdecentralizowanego następcę MojoNation. Mojo nie był powiązany z żadną firmą i mógł podlegać niezależnemu audytowi, co Satoshi uznał za kluczowe.

screenshot klienta Mnet


Współzałożyciele MojoNation, Zooko Wilcox i Jim McCoy, również okazali się inspiracją dla pionierów Bitcoina i innych kryptowalut. Wydając Bitcoin v0.1 na Bitcoin.org, Satoshi zamieścił link do bloga Zooko. Zooko stworzył później kryptowalutę Zcash, która koncentruje się na prywatności. stworzył często dyskutowaną strukturę „trójkąta Zooko”.

„Trójkąt Zooko to trylemat trzech właściwości, które są ogólnie uważane za pożądane dla nazw uczestników protokołu sieciowego”

McCoy ma również duży wpływ na kryptowaluty, a Ryan Selkis z Digital Currency Group stwierdził, że McCoy może być Satoshim.

„Haktywizm”

Nawet jak na standardy społeczności Cypherpunk, Satoshi miał szczególnie silne przekonania ideologiczne i zaangażowanie w otwartą wiedzę, które były odzwierciedleniem poglądów Lena.

I wish you wouldn’t keep talking about me … maybe instead make it about the open-source project and give more credit to your dev contributors

Haktywistyczne podejście Satoshiego do dystrybucji Bitcoinów za pośrednictwem darmowego, oddolnego projektu o otwartym kodzie źródłowym wyraźnie kontrastuje z propozycjami poprzedników. Chaum, Stefan Brand, eCash i inni przyjęli zupełnie inne podejście: składali patenty, zakładali firmy o zamkniętym kodzie źródłowym, wspierane przez przedsięwzięcia typu venture i próbowali przyspieszyć adopcję poprzez partnerstwa korporacyjne.

Odbywało się to równolegle z własnym, wyjątkowym oddaniem Lena projektom open source, takim jak PGP, Mixmaster, GNU Privacy Guard i inne, a także jego rozległym doświadczeniem nabytym w grupach takich jak Shmoo Group.


Satoshi nawiązywał przy kilku okazjach do ich ideologicznych poglądów. Stwierdził, że Bitcoin jest „bardzo atrakcyjny z libertariańskiego punktu widzenia” i że może „wygrać wielką bitwę w wyścigu zbrojeń i zyskać nowe terytorium wolności na kilka lat”.

Len był podobnie pasjonatem potrzeby obrony otwartego dostępu do wiedzy i postępu technologicznego przed ingerencją korporacji i rządu.

Poszukiwanie wiedzy jest podstawową częścią bycia człowiekiem. Jakikolwiek rodzaj ograniczenia tego prawa jest moim zdaniem naruszeniem naszej wolności myśli i świadomości. Mam więc nie tylko nadzieję, że uda nam się uniknąć zbyt restrykcyjnych przepisów. … Nie chcę, aby ktokolwiek tworzył ramy, które mogą zostać w tym celu niewłaściwie zastosowane.

Zakończenie

Tak jak Satoshi stworzył Bitcoina pod pseudonimem, Len był w pewnym sensie zmuszony do życia za swoją własną osobowością. Po incydencie w 2006 roku, Len cierpiał na coraz poważniejsze napady o podłożu nie-epileptycznym i funkcjonalne problemy neurologiczne, które doprowadziły do ​​zaostrzenia poważnej depresji, z którą borykał się od czasu wczesnej młodości.

Jako ofiara stygmatyzacji Len „czuł, że musi utrzymać się za fasadą bycia tym samym super-kompetentnym facetem” i był „absolutnie przerażony” tym, że jego pogarszający się stan zdrowia położy kres jego pracy i rozczaruje ludzi, na których tak bardzo mu zależy.

Pomimo tych wyzwań Len kontynuował pracę aż do kilku miesięcy przed śmiercią, publikując artykuły, a nawet występując w Dartmouth (link video poniżej – przyp. tłum.). Niestety, udało mu się ukryć powagę swojej sytuacji przed prawie wszystkimi w swoim życiu.

Bardzo niewielu ludzi miało pojęcie, jak daleko zaszły sprawy… Jedyny refren, który słyszałem w kółko, brzmiał: „Nigdy nie wiedzieliśmy, wydawało się, że dobrze sobie radzi”.

posłuchaj jednego z najbardziej ciekawych wystapień Lena Sassmana (przyp. tłum.)

Tak jak Len opierał się na pomysłach, które pojawiły się przed nim, można odnieść wrażenie, że poświęcił się tworzeniu rzeczy, które go przeżyją, co było jednym z powodów, dla których był tak zaangażowany w otwarte oprogramowanie i otwartą wiedzę.

To jest nasze dziedzictwo, te badania, te idee, które mamy, które prowadzą do wiedzy, której żaden człowiek w historii nie miał wcześniej okazji posiadać, to właśnie będziemy przekazywać przyszłym pokoleniom. Musimy się upewnić, że nie zostaniemy zapędzeni w kąt, w którym nie będziemy w stanie rozpowszechniać wyników tych badań wśród innych, i że nie zostaną one zamknięte w skarbcach prawników zajmujących się prawami własności intelektualnej.

Śmierć Lena w 2011 r. oznaczała ogromną stratę dla Cypherpunków i całej społeczności technologicznej, co znalazło odzwierciedlenie w ogromnym napływie wspomnień i współczucia […]. Wśród tego wszystkiego jest jeden komentarz, który wciąż się wyróżnia (komentarz „pablos08” do posta Hacker News):

I became friends with Len and we were coconspirator cypherpunks at a time when that was a wild frontier. We were reimagining our world, riddled with cryptosystems that would mathematically enforce the freedoms that we treasured. Anonymous remailers to preserve speech without fear of retribution; onion routers to ensure nobody could censor the internet; digital cash to enable a radically free economy. We have schemes to decentralize & distribute everything.

We imagine complex and esoteric threats to problems we might someday have — we architect futuristic protocols to insulate against those threats. All this is a highly academic geek utopia exercise. I tend to keep it that way, but Len wanted to get his hands dirty.

Cypherpunks write Code.

Podziękowania dla Meredith Patterson za wskazanie, że Finney przedstawił RPOW na konferencji Len’s CodeCon 2005

BTC: bc1qp2phk9fa5p6q6czfe4kp0w6fmu8dex344j3a8h

źródło oryginału: tutaj

Przeczytaj również:

Komentarze