Tajemnice Bitcoina | Ile BTC ma Satoshi Nakamoto?

8 301

Enigmatyczny twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, był pierwszą osobą, która wydobyła kryptowalutę w czasie, gdy każdy wydobyty blok dawał nagrodę w wysokości 50 BTC… Ile bitcoinów ma Satoshi Nakamoto? Interesują Cię tajemnice Bitcoina? Czytaj dalej…

W przeciwieństwie do dzisiejszych górników Bitcoin, Satoshi nie podzielił tych nagród z potencjalnie tysiącami innych użytkowników puli wydobywczej, a zamiast tego sam skorzystał z całej nagrody. W tamtym czasie Bitcoin miał praktycznie zerową wartość; dziś cena Bitcoina znajduje się w połowie pięciocyfrowego przedziału dolarowego.


Może Cię zainteresować:


Uważa się, że między styczniem a lipcem 2009 r. Satoshi wydobył łącznie ponad 1 milion BTC, co prawdopodobnie czyni go najbardziej płodnym górnikiem w historii Bitcoina. Ostatnie badania sugerują, że Satoshi mógł wydobyć jeszcze więcej bitcoinów, ale celowo się powstrzymał, ograniczając swój hashrate, aby dać innym górnikom uczciwą szansę na bloki.

Patoshi Pattern

Chociaż nie jest w 100% pewne, ile bitcoinów Satoshi wydobył sam, wysiłki badacza bezpieczeństwa i kryptowalut Sergio Demiana Lernera mogły przynieść najbardziej trafne szacunki.

W swoim raporcie zatytułowanym „Zasłużona fortuna Satoshi Nakamoto, twórcy bitcoina, wizjonera i geniusza”, Lerner przyjrzał się blokom wydobytym między 1 stycznia 2009 r. a 25 stycznia 2010 r. (bloki od 1 do 36288), próbując zidentyfikować, które były wydobywane przez ten sam podmiot. W ten sposób Lerner odkrył, że pojedynczy podmiot korzystający z jednej platformy wydobywczej wydobył w tym czasie tysiące bloków i zebrał około 1 miliona BTC w nagrodach blokowych.

Lerner ukuł termin „wzór Patoshi”, aby opisać wzór bloków, które wydają się być wydobywane przez tę „jednostkę”. Ponieważ wzór zaczyna się od bloku genesis, założono, że Patoshi może być samym Satoshi Nakamoto.

Lerner prowadził dalej swoje badania i w kwietniu 2019 roku opublikował kolejny artykuł: „The Return of the Deniers and the Revenge of Patoshi”. Tutaj autor stwierdza, że Patoshi wydobywał około 22 000 bloków samodzielnie, uzyskując łącznie 1,1 miliona BTC w nagrodach blokowych. Aby spojrzeć na to z szerszej perspektywy, nagroda za blok została od tego czasu zmniejszona o połowę. W chwili obecnej, górnicy Bitcoin zarabiają tylko 6,25 BTC za każdy wydobyty blok.

Przy obecnej wartości Bitcoina oznaczałoby to, że majątek Satoshi Nakamoto przekroczyłby 10 miliardów dolarów, co prawie na pewno uczyniłoby Satoshi najbogatszym właścicielem Bitcoinów pod względem czystych udziałów w BTC.

Nienaruszona spuścizna Satoshiego

Niedawne spekulacje, że Satoshi mógł przetransferować 50 BTC z bloku z 2009 roku, zostały niedawno obalone, gdy stwierdzono, że te własnie BTC nie mieszczą się w zakresie tych objętych wzorem Patoshi. Zamiast tego wydaje się, że monety zostały przeniesione przez innego wczesnego użytkownika, który został powiązany z dziesiątkami innych bloków wydobytych w okresie, w którym działał Satoshi.

Pomimo posiadania ponad 10 miliardów dolarów w Bitcoinie, nie ma mocnych dowodów na to, że Satoshi przeniósł którąkolwiek z monet. Oczywiście przy założeniu, że nadal posiada on dostęp do kluczy prywatnych, które dają dostęp do tych środków.

Do tej pory nikomu nie udało się ostatecznie udowodnić, że posiada klucze prywatne do któregokolwiek z adresów, które uważa się za należące do Satoshiego. Byłby to przecież najbardziej przekonujący dowód potwierdzenia tożsamości twórcy Bitcoina.

W każdym razie jest prawdopodobne, że Satoshi nie jest w stanie lub nie chce wydać swoich BTC – być może z powodu ryzyka, że może to doprowadzić do jego ostatecznej identyfikacji. Gdyby tożsamość Satoshiego kiedykolwiek została ujawniona publicznie, prawdopodobnie miałoby to dramatyczne konsekwencje dla Bitcoina.

Może Cię zainteresować:

Komentarze