Tajemnice Bitcoina | Dlaczego Satoshi postawił na mining GPU?

Czy Satoshi Nakamoto przygotował kilka wersji kodu do kopania cyfrowych monet z wykorzystaniem GPU tylko po, aby chronić sieć przed atakiem 51%. Tak twierdzi deweloper, który współpracował z twórcą Bitcoina jeszcze w 2010 roku…

Laszlo Hanyecz znany jest z dokonania pierwszych transakcji bitcoinowych w realnym świecie. W niektórych kręgach uważa się ponadto, że to on „wymyślił” i zaimplementował pierwsze rozwiązania odnośnie wydobywania BTC za pomocą GPU. Jednakże w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że to Satoshi Nakamoto „wynalazł” GPU mining, a także, że twórca Bitcoina miał kilka różnych wersji tego algorytmu.

post Hanyecza opisujący mining z wykorzystaniem GPU; źródło: bitcointalk

„Nie tak szybko!”

Według Hanyecza, jeden z pierwszych e-maili, które otrzymał on od Satoshiego był odpowiedzią na post, w którym Hanyecz opisał swojego górnika GPU. Satoshi nie podszedł do całej sprawy ze zbyt dużym entuzjazmem:

„Hej, możesz zwolnić z tym? <..> Słuchaj, nie dbam o to, czy ludzie gromadzą bitcoiny, nie dbam o to, czy bogactwo jest skoncentrowane. Ale teraz wielką atrakcją jest to, że każdy może pobrać Bitcoin i rozpocząć wydobywanie na swoim laptopie”.

Haneycz uważa, że ​​Satoshi bardzo dobrze wiedział, że wydobycie bitcoinów ostatecznie przekształci się w większy przemysł. Chciał jednak jak najbardziej opóźnić ten proces, aby nie utrudniać adopcji kryptowaluty. Kiedy Hanyecz wysłał do Satoshiego e-maila z przeprosinami za „podkradanie się” do swojego projektu, Satoshi odpowiedział mu, aby po prostu pozwolił umrzeć temu wątkowi na forum.

Satoshi Nakamoto, atak 51% i badania Lernera

Przy innej okazji Hanyecz wysłał do Satoshiemu e-maila z kodem wydobywającym GPU. Nakamoto udostępnił mu swoją wersję kodu, który przygotował na wypadek ataku w sieci. Zdaniem Hanyecza Satoshi był mocno wyczulony na tym punkcie:

„I rzeczywiście podzielił się ze mną swoją wersją kodu. Więc nawet jeśli nie było go w Bitcoinie, Satoshi miał kod wydobywczy GPU i powiedział, że po prostu go przygotowuje na wypadek, gdyby musiał wykorzystać go w celu obrony sieci„.

Sergio Demian Lerner to człowiek, którego badania nad miningiem Satoshiego pozwoliły z dużą pewnością zidentyfikować bloki wydobyte przez twórcę Bitcoina. Lerner uznał za możliwe, że Satoshi korzystał z miningu GPU. Badacz uznał, że ​​odpowiedzią może być „helix”, który zaczyna się od bloku 1400, ale musiałby przeprowadzić dodatkowe badania, aby ostatecznie zweryfikować taką tezę.

Czy Satoshi myślał o wydobyciu z wykorzystaniem GPU jeszcze przed uruchomieniem sieci?

Jeżeli chcielibyście przeczytać więcej na temat wydobywania bitcoinów we wczesnej fazie istnienia sieci, zapraszam tutaj:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze