Krypto Tydzień: 31 stycznia – 6 lutego 2022

Weekendowe odbicie poprawiło nastroje wielu inwestorów, a niektórzy analitycy wciąż podtrzymują swoje bycze prognozy. Użytkownicy muszą jednak uważać na takie zagrożenia jak niedawny hack mostu Wormhole oraz Mars Stealer, bo w przeciwnym razie nie będą mieli jak świętować ewentualnego ATH.

W 5 tygodniu roku (31 stycznia – 6 lutego) pisaliśmy między innymi o protokole Wormhole, okazji do zakupów według Willy’ego Woo i Nintendo. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Według WallStreetPro Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych i FinCEN chcą do końca sierpnia wprowadzić istotne zmiany. Sprawdź, czy grozi nam zaostrzenie procesu weryfikacji KYC?

Najpopularniejszym tematem związanym z bezpieczeństwem w ostatnich dniach było jednak to, że most Wormhole zhakowany. Skradziono środki warte 321 milionów dolarów. Atak odczuły nie tylko osoby korzystające z protokołu, ale również wszyscy hodlerzy SOL (Bitcoin spada do 36 500 USD | Solana w dół o 14% po hacku Wormhole). Szybko jednak okazało się, że most Wormhole przywrócił wszystkie środki, a w najbliższym czasie ma zostać upubliczniony raport z incydentu.

Jakby tego było mało, pojawiło się kolejne zagrożenie w postaci złośliwego oprogramowania. Powinny nim zainteresować się osoby, które korzystają z takich portfeli jak MetaMask, Nifty wallet, Tron Link i wielu innych (szczegóły znajdziesz w artykule: UWAGA! Mars Stealer może ukraść Twoje kryptowaluty).

Jeżeli interesują cię niechlubne rekordy związane z hackami, sprawdź zestawienie obejmujące największe hacki w historii kryptowalut. Dowiesz się, jaka była największa skradziona kwota oraz ile platform trzeba było zamknąć w związku z działaniami przestępców.

Co dalej z kursem BTC?

Prezydent Salwadoru przepowiada wzrost ceny BTC, co według niego wynika z niedoboru Bitcoinów (nie starczy ich dla wszystkich milionerów). Firma maklerska Fidelity ogłosiła, że Bitcoin to doskonalsza forma pieniądza.

W ubiegłym miesiącu MicroStrategy zdecydowała się na zakup Bitcoinów o wartości 25 milionów dolarów. Inwestycja była zgodna z tym, co powiedział Willy Woo o bitcoinie: Ludzie się boją, a to zazwyczaj okazja do zakupów.

Warto sprawdzić, czym aktualny cykl rynkowy bitcoina różni się od poprzednich? Znajdziesz tu wiele ciekawych wniosków, które powinny zainteresować każdego inwestora działającego na rynku kryptowalut.

Odnotowano nowy rekord trudności wydobycia bitcoinów, co może korzystnie wpłynąć na cenę najważniejszej kryptowaluty. Wynika to z tego, że większa trudność wymaga użycia większej ilości mocy obliczeniowej do wydobycia jednego BTC.

Senator Ted Cruz kupił dip na BTC i podobnie jak MicroStrategy skorzystał z wyprzedaży, które miały miejsce w pierwszych tygodniach 2022 roku.

Rynek altcoinów w pigułce

Po tym, jak Daniele Sestagalli ogłosił plany zakończenia eksperymentu związanego ze zdecentralizowanym protokołem finansowym, wielu użytkowników zaczęło się zastanawiać, czy to koniec Wonderland? Społeczność nie jest zadowolona z decyzji Sestagalliego.

Steven Cooper nie tylko uważa, że cena Shiba Inu może wzrosnąć do 0,01 USD, ale też przedstawia sposób, jak do tego doprowadzić (w skrócie: poprzez rozrywkę i spalanie ogromnych ilości SHIB). Pierwszy meme coin również ma się czym pochwalić: Vitalik Buterin uczestniczy w pracach nad Dogecoinem, a dodatkowo według współtwórcy projektu w przyszłości to Dogecoin standardem w mikro transakcjach.

Sieć Ethereum spaliła już ETH o wartości 4,8 mld USD, co jest następstwem sierpniowego hard forka London.

Kącik NFT i metaverse

O CryptoPunks od Larva Labs słyszał każdy, kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się kryptowalutami i NFT. Nie każdy jednak wie, czym są Cryptopunki V1? | Hype, ciastko i grzechy LarvaLabs. Co ciekawe zepsute, ale za to pierwsze CryptoPunks wciąż istnieją i można nimi handlować (do czego jednak nie zachęcamy ze względu na błąd w smart kontrakcie).

Z artykułu Metaverse kontra Web 3.0 | Kluczowe różnice, których warto być świadomym, dowiedz się, dlaczego pomimo występowania wielu podobieństw, metaverse i web 3.0 to dwie całkowicie różne rzeczy. Nintendo interesuje się NFT i metaverse, ale na razie firma nie wie, co dobrego dla użytkowników mogłaby zrobić w tych obszarach.

Prawnicy z UK: Meta i Google powinny zwracać środki ofiarom cyberprzestępstw. Chociaż może się to wydawać bezsensowne, to grupa brytyjskich prawodawców podjęła już pierwsze kroki i wezwała rząd, aby rozważył takie rozwiązanie.

W poszukiwaniu gemów

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować pieniądze w nowy projekt? Koniecznie sprawdź, na czym polega analiza fundamentalna kryptowalut | Kompletny poradnik ułatwi ci podjęcie dobrej decyzji. Poradnik obejmuje siedemnaście kluczowych elementów analizy fundamentalnej wraz z przykładami.

Dowiedz się również, jak korzystać ze zdecentralizowanych danych rynkowych w handlu kryptowalutami.

Warto wiedzieć

Patrząc na obecne wzrosty łatwo zapomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu sytuacja nie wyglądała tak kolorowo. Warto zatem sprawdzić Ranking kryptowalut styczeń 2022 r. | Na łeb, na szyję.

Senator Pat Toomey: zdywersyfikowany portfel powinien zawierać kryptowaluty. Dodaje również, że kryptowaluty nie przeminą, tylko zostaną z nami na dłużej.

Trzeciego lutego informowaliśmy, że według analityków hossa wciąż trwa. Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty, trzeba przyznać, że tym razem analitycy giełdy Kraken mieli rację.

Czasami można trafić na artykuły opisujące pojedynczego górnika, któremu udaje się zgarnąć wysoką nagrodę. Sprawdź, na czym polega kopanie kryptowalut w pojedynkę | Jak to się dzieje, że górnicy o małym hash rate zgarniają nagrodę za wydobycie bloku w sieci Bitcoin?

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Bitcoin to nie koniec świata, dowiesz się, że nie warto ograniczać się tylko do króla kryptowalut.

Kryptowaluty na świecie

Centrum badań Rezerwy Federalnej wspólnie z MIT podzieliło się wynikami dotychczasowych badań nad CBDC: 1,7 miliona transakcji na sekundę, czyli pierwsze wyniki badań odnośnie cyfrowego dolara.

Najpopularniejszy artykuł 5 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 5 tygodnia okazał się tekst: Czy Shiba Inu może kosztować 0,01 USD, który został wyświetlony ponad 21 000 razy.

Co sądzisz o wiadomościach z ostatniego tygodnia? Która z nich była według ciebie najważniejsza? A może pominęliśmy coś ciekawego? Jeżeli tak, koniecznie zostaw komentarz!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze