Crypto Critic: Bitcoin to nie koniec świata

1 711

Chociaż Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalnym zasobem cyfrowym, jest to tylko jedna z wielu klas aktywów, które rozwijają usługi finansowe na całym świecie. Niech nasz świat nie kończy się tylko na królu kryptowalut.

Czas na zmiany

Pomimo tego, że zmiana jest gwarantowana, skala i zakres tej zmiany nie są jeszcze znane. W branży finansowej blockchain — technologia, która obsługuje Bitcoina, Ethera, tokeny NFT i inne aktywa cyfrowe — doprowadziła nas do rozdroża. Jak będzie wyglądała przyszłość pieniądza? W którą stronę skierujemy swoje kroki w świecie finansów?

Od 12 lat rynek kryptowalut buduje niespotykane dotąd możliwości do eksperymentów, innowacji i mnożenia swojego majątku. W tym historycznym okresie możliwe są niezliczone rezultaty, ale jedno jest pewne: skuteczność i innowacyjność technologii wpłynie znacznie poza tradycyjne sektory finansowe.

Dojrzałe kryptowaluty

Blockchain oferuje szybszą, wydajniejszą i bezpieczniejszą strukturę transakcji finansowych w porównaniu z umowami, transakcjami i zapisami, które obecnie definiują nasze systemy gospodarcze, prawne i polityczne. Harvard Business Review ujął to zwięźle w następującym porównaniu:

Stare struktury finansowe są jak korki w godzinach szczytu, w których uwięziony jest samochód wyścigowy Formuły 1. W cyfrowym świecie sposób, w jaki regulujemy i utrzymujemy kontrolę administracyjną, musi się zmienić aby uwolnić całkowity potencjał.

Z pokolenia na pokolenie technologie aktualizowały sposób, w jaki realizujemy transakcje finansowe. Nowoczesna karta kredytowa istnieje od późnych lat pięćdziesiątych, pierwsza właściwa sprzedaż przez Internet została ukończona w 1994 roku, PayPal został założony w 1998 roku i wszedł na giełdę, a następnie został sprzedany eBayowi w 2002 roku, a Satoshi Nakamoto rozpoczął rewolucję blockchain w 2008 roku. Dziś finansowi gracze wagi ciężkiej nie stoją już na uboczu. A 55 ze 100 największych banków na świecie ma jakąś formę ekspozycji na tę nowatorską technologię, która tworzy cyfrowe kryptowaluty.

Pierwsze międzynarodowe regulacje rynku krypto zostały wydane w Japonii w 2016 roku po włamaniach na giełdy kryptowalut, w tym kradzieży 850 000 BTC przeciwko Mt. Gox. Ponieważ sukces każdego rynku finansowego opiera się na przewidywalności, bezpieczeństwie i ogólnej efektywności rynku, regulatorzy nadal rozważają kierunek i opłacalność swojego zaangażowania w kryptowaluty.

Organy regulacyjne i przedsiębiorstwa chcą zapewnić inwestorom pewną ochronę na dowolnym rynku — cyfrowym lub innym — w celu pobudzenia uczestnictwa. Bez regulacji uczestnicy rynku mogą być narażeni na ryzyko długo- i krótkoterminowe. Organy regulacyjne zapewniają również, że rynki grają równym zestawem zasad. Jak powiedział komisarz ds. handlu kontraktami terminowymi na towary (CFTC) Dan Berkovitz:

Nie można pozwolić nieregulowanemu, nielicencjonowanemu rynkowi instrumentów pochodnych konkurować równolegle z w pełni regulowanym i licencjonowanym rynkiem instrumentów pochodnych.

Co ważne, nie tylko organy regulacyjne i rządy będą decydować o przyszłości — chodzi też o nas, inwestorów, przedsiębiorców i zwykłego konsumenta — decydujących o tym, jak chcemy korzystać z zasobów cyfrowych w przyszłości.

Ewoluujący język

Wraz z dojrzewaniem rynku branża kryptowalut również przejdzie ewolucję języka. Regulacje i szerokie przyjęcie zmienią sposób, w jaki media i opinia publiczna postrzegają zasoby cyfrowe i wspominają o nich. Krypto zachowa swój wyjątkowy charakter w miarę dojrzewania – nie oczekujmy, że zwroty HODL, FUD, BTFD i „to the Moon” znikną – ale ważne jest, aby szersza grupa inwestorów blockchain czuła się komfortowo w tej przestrzeni.

Może się to wydawać drobnostką, ale dbałość o połączenie języków kryptowalut i finansów instytucjonalnych umożliwiła nam w ciągu ostatnich 10 lat współpracę z szeregiem instytucji, od banków, fintechów i brokerów po fundusze hedgingowe i fundacje rodzinne.

Ewolucja języka odbywa się w parze z większą liczbą dużych inwestorów, którzy z czasem dostrzegają, że długoterminowa wartość blockchaina udowodniła, że ​​zaczynają dywersyfikować główne pakiety w celu włączenia kryptowalut, zwiększając w ten sposób powiązanie między tymi nowymi aktywami a starszymi aktywami, które mają wartość historyczną – jak np. złoto, obligacje lub fiaty wspierane przez bank centralny.

Niemniej jednak nie jest nierozsądne wyobrażanie sobie wyceny kryptowalut jako towaru, a nie waluty cyfrowej — przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział Kongresowi w 2019 r., że Bitcoin był „spekulacyjnym magazynem wartości”, takim jak złoto. Ale Bitcoin to nie cała historia, istnieją tysiące kryptowalut ze swoimi własnymi historiami. Branża musi przestać koncentrować się na jednym konkretnym przypadku użycia technologii i zacząć mówić więcej o pieniądzach, inwestycjach, zarządzaniu finansami i inteligentnych płatnościach. A to wszystko oferuje nie tylko sam Bitcoin.

Więcej niż Bitcoin

Klienci i inwestorzy coraz bardziej przyglądają się aktywom, które są użyteczne i mogą rozwiązywać złożone problemy. Różne waluty cyfrowe mają różne zastosowania. Na przykład:

Stablecoiny (USDC, BUSD, TUSD, UST itp.) dobrze by się sprawdzały, aby płacić pensje, ponieważ są powiązane z dolarami amerykańskimi, unikając w ten sposób zmienności Bitcoina.

Basic Attention Token (BAT) firmy Brave wyznacza kurs na przyszłość treści online, wysyłając płatności w BAT użytkownikom przeglądarki za oglądanie reklam. Użytkownicy ci mogą następnie dać napiwek każdemu w Internecie, korzystając z BAT w swoim portfelu cyfrowym.

Audius governance token (AUDIO) stanowi przekonujący argument za tym, że kryptowaluty odgrywają większą rolę w przyszłości przemysłu muzycznego, zapewniając bezpieczeństwo, wyłączny dostęp do funkcji i zarządzanie przez społeczność artystom i fanom.

Blockchain polega na rozwiązywaniu problemów, a nie przejmowaniu świata, zastępowaniu fiat lub banków, co jest powszechnym nieporozumieniem wśród ogółu społeczeństwa. Chociaż BTC może być najbardziej rozpoznawalnym zasobem cyfrowym, ponieważ ma wyjątkową nazwę i pojawił się jako pierwszy, to tylko jedna z wielu klas aktywów.

Jak więc wygląda przyszłość?

Kongres otworzył drzwi dla organów regulacyjnych na początku 2021 roku, kiedy Senat uchwalił ustawę o infrastrukturze, która zawierała poprawkę przynoszącą nową kontrolę branży kryptograficznej.

Inwestorzy, giełdy zasobów cyfrowych, inteligentni technolodzy, urzędnicy państwowi, regulatorzy i wszyscy pośrednicy skorzystają na bardziej dojrzałym rynku, który chroni swoich konsumentów i ceni przejrzystość, przewidywalność i uczciwą komunikację. Podobnie większość korzysta z jasności co do tego, które aktywa cyfrowe mają rzeczywistą wartość, a które istnieją jako narzędzia manipulacyjne mające na celu wzbogacenie bogatych.

Tak, zmiana jest tutaj. Dojrzała branża zasobów cyfrowych zaczęła się pojawiać w ciągu ostatnich kilku lat, przynosząc ze sobą synergię języka, który stał się bardziej wyrafinowany i zaprosił do naszego stołu szerszą publiczność. Z kolei atuty i wgląd w tę nową grupę odbiorców zapewnią duże zaufanie w różnych branżach. Ta pewność doprowadzi do przyjęcia technologii blockchain w celu rozwiązania problemów, o których nikomu nawet nie śniło się, że można je rozwiązać za pomocą blockchainu.

Finansowy Krytyk

Komentarze