Krypto Tydzień: 25 – 31 października 2021

3 432

Ostatni Krypto Tydzień w tym miesiącu zbiega się z trzynastą rocznicą opublikowania białej księgi Bitcoina. Sprawdź, co istotnego miało miejsce w ostatnich dniach, a co mogłeś przegapić ze względu na nadmiar informacji.

W 43 tygodniu roku (25 – 31 października) pisaliśmy między innymi o kapitalizacji Shiba Inu, szansy na zwrot pieniędzy z Mt.Gox i zaskakujących planach Facebooka. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

W kategorii Bezpieczne inwestowanie… mamy jedną, ale za to dobrą wiadomość. Według nowych informacji 9 miliardów dolarów dla wierzycieli Mt. Gox może niebawem trafić do poszkodowanych użytkowników, którzy w 2014 roku stracili swoje kryptowaluty w wyniku ataku hakerskiego na nieistniejącą już giełdę.

Co dalej z kursem BTC?

Po osiągnięciu nowego ATH niektórzy oczekiwali dalszych wzrostów, jednak chwilowo kurs utrzymuje się na poziomie 60 000 – 62 000 USD. Pomimo tego wielu analityków i inwestorów uważa, że najlepsze dopiero przed nami. Takie stanowisko zaprezentowali między innymi PlanB, Peter Brandt (Według Petera Brandta jest za wcześnie na niedźwiedzie nastroje), Tom Lee (Według Toma Lee BTC może niedługo osiągnąć 168 000 USD) i Willy Woo (Willy Woo: 6-cyfrowa wycena bitcoina jest praktycznie pewna). Nawet takie spadki jak Bitcoin: 1000 USD w dół w 5 minut nie przekreślają szans na dalsze wzrosty. Bycze nastawienie przejawia również pierwszy kraj, który oficjalnie uznał popularną kryptowalutę (Salwador kupił kolejne 420 bitcoinów).

Oczekiwanie na wzrosty widać również po inwestycjach wielorybów, którzy nieprzerwanie skupują BTC. Po tym, jak jeden Wieloryb kupił kolejne 596 BTC, okazało się, że również inni Górnicy i wieloryby BTC nadal gromadzą swoje zasoby. Pomimo oczekiwań wzrostów warto zwrócić uwagę na FOMO wśród amerykańskich użytkowników sprzętu Apple.

Zawsze jednak należy pamiętać o konieczności przeprowadzania własnych analiz, w czym może pomóc Wykorzystanie regresji logarytmicznej do prognozowania ceny bitcoina.

Rynek altcoinów w pigułce

W ostatnich dniach spełnił się sen altcoiniarzy: Shiba Inu wyprzedziła Dogecoina pod względem kapitalizacji. Pomimo tego Pompliano nie przepada za Shiba Inu.

Jeden z twórców Ethereum i zarazem twarz całego projektu zdradził plany na najbliższe miesiące (Vitalik Buterin: Priorytety Ethereum na 2022 r.). Wśród nich znalazła się oczywiście konieczność obniżenia opłat transakcyjnych. Niedługo po tym cena Ethereum osiągnęła nowe ATH.

Dużym zaskoczeniem było oficjalne ogłoszenie, zgodnie z którym Facebook zmienia nazwę na Meta. Na razie skorzystali na tym inwestorzy, którzy mieli w swoim portfelu kryptowaluty związane z metaverse. W przyszłości jednak może to mieć ogromny wpływ na życie codzienne wielu osób, zwłaszcza jeżeli firma Marka Zuckerberga rzeczywiście zamierza rozwijać wirtualne światy i technologię VR.

Zebrane w ostatniej rundzie finansowania 10 milionów dofinansowania dla protokołu Ardana potwierdza, że pierwszy stablecoin na Cardano może już niedługo pojawić się na rynku.

Kącik NFT

Inwestowanie w NFT często wiąże się z ryzykiem trafienia na podróbki, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma doświadczenia. Problem może rozwiązać nowa inicjatywa: Adobe i topowe rynki NFT partnerami w zakresie uwierzytelniania tokenów niewymienialnych. Według oficjalnych informacji niedługo może wystartować Rynek NFT od GameStop? Może być gorąco!, a zainteresowanie rynkiem niewymienialnych tokenów zaczyna wykazywać największa korporacja medialna na świecie: Disney zapowiada kolekcję NFT.

Osoby, które twierdzą, że NFT wykorzystywane jest do prania pieniędzy, zyskały nowy argument. Jeden inwestor prawdopodobnie kupił CryptoPunka z popularnej serii od… siebie (CryptoPunk #9998 „sprzedany” za ponad pół miliarda dolarów?). Niedługo po tym Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) opublikowała wytyczne, które obejmują DeFi i NFT (FATF „kładzie łapę” na DeFi i NFT).

Jeżeli do tej pory nie trafiłeś na wartościowe NFT, koniecznie sprawdź Najlepsze narzędzia analityki i identyfikacji “perełek” NFT.

W poszukiwaniu gemów

W artykule Gdzie szukać okazji na airdropy DeFi? zebraliśmy porady, dzięki którym łatwiej znajdziesz potencjalne airdropy. Jak opisywaliśmy w tekście Pierwsza aukcja slotów parachain na Polkadot już w listopadzie. Będzie się działo rozwój ekosystemu związanego z DOT może z czasem przełożyć się na ogromny wzrost ceny kryptowaluty.

Warto wiedzieć

Na początku tygodnia Jack Dorsey zamieścił krótką wiadomość, z której wynika, że zbliża się hiperinflacja, która zmieni wszystko. W artykule Czy grozi nam hiperinflacja? znajdziesz więcej informacji na temat tego, z czym dokładnie wiąże się wspomniany problem.

W tekście Czy zrozumienie Bitcoina zawsze przekłada się na inwestycje? przytoczyliśmy zalecenia Anthony’ego Scaramucciego (CEO SkyBridge Capital). Według niego inwestorzy, którzy dobrze poznają zasady rządzące Bitcoinem, decydują się na zakup kryptowaluty, a jako lekturę poleca białą księgę Bitcoina. My także zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, zwłaszcza że dzisiaj ma miejsce wyjątkowa rocznica: 13-lecie białej księgi Bitcoina.

Zrozumienia tego, że klienci chcą kryptowalut, nie można odmówić popularnemu wydawcy kart płatniczych, zwłaszcza że Mastercard pracuje nad kryptowalutowym programem lojalnościowym. O ile Visa również nie kryje zainteresowania branżą blockchain i kryptowalutami, to konkurencyjne American Express nie jest zainteresowane kartami kryptowalutowymi. O kryptowalutach niedługo może zrobić się głośno, a to dzięki planom giełdy FTX, która szykuje Kryptowaluty na Super Bowl | Tę reklamę obejrzy 92 miliony ludzi.

Jeżeli interesujesz się decentralizacją, koniecznie sprawdź Jak korzystać z IPFS, czyli rozproszonej sieci wymiany plików peer-to-peer.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: NFT podstawą rozwoju Metaverse, dowiesz się, czy NFT można uznać za kluczowy fundament pod coraz popularniejszy Metaverse.

Kryptowaluty na świecie

Pomimo sprzeciwu ze strony Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, Rosyjski bank Tinkoff rozważa inwestycje kryptowalutowe.

Najpopularniejszy artykuł 43 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 43 tygodnia okazał się tekst: Rynek byka na Bitcoinie wchodzi w drugą fazę, który został wyświetlony ponad 12 000 razy.

Która z zebranych powyżej wiadomości była twoim zdaniem najważniejsza? Czy zgadzasz się z popularnymi inwestorami i analitykami, którzy twierdzą, że największe wzrosty dopiero przed nami? A może w najbliższej przyszłości nie uda się przebić ostatniego ATH?

Komentarze