Najlepsze narzędzia analityki i identyfikacji “perełek” NFT

7 335

Dynamika rynku NFT jest dość specyficzna. Bez dostępu do odpowiednich informacji bardzo szybko może okazać się, że owszem, trzymasz dłonie na kierownicy, aczkolwiek jedziesz przez ciemny tunel bez włączonych świateł…

Przeanalizujmy niektóre ważne wskaźniki, które należy wziąć pod uwagę podczas researchu projektów, w których warto byłoby wziąć udział. Podzielimy je na wskaźniki o charakterze ilościowym i jakościowym. Na koniec przeanalizujemy gamę najchętniej używanych narzędzi analitycznych, które pomogą Ci namierzyć nadchodzące “perełki” i sprawnie poruszać się (nie tylko) po rynku NFT.

Zacznijmy od rzeczy jakościowych.

Wskaźniki jakościowe

  1. Dołącz do discorda projektu. Społeczności Discord to idealne miejsce do rozmowy z innymi, którzy tak samo jak Ty odbywają swoją podróż w przestrzeni NFT. Członkowie tych społeczności są pomocni i zazwyczaj nie brakuje im chęci w edukowaniu nowych adeptów tego sektora.
  2. Wejdź na Twittera. Crypto Twitter jest pełen najnowszych wydarzeń w przestrzeni NFT. Jest tyle do nauczenia się i bycia na bieżąco. Oto kilka miejsc, od których można zacząć: Andrew Steinwold, GMoney, Justin, Gary V, Kevin Rose, Digital Art Chick, Richerd i Beanie. To tylko kilka kont osób, które dostarczają ciekawych spostrzeżeń. W przestrzeni twitterowej NFT jest o wiele więcej mądrych ludzi, którym warto oddać szacunek. Niech ta lista będzie dla ciebie swoistym punktem wyjścia.
  3. Twitter Spaces. Posłuchaj społeczności rozmawiających o tym, co jest dla nich ważne i jak widzą kierunek, w którym podąża przestrzeń NFT.
  4. Słuchaj podcastów, subskrybuj newslettery i kanały YouTube. Zima Red, Modern Finance, Proof XYZ, Art Blocks Newsletter i Morning Mint to tylko niektóre z tych, które już niebawem mogą stać się Twoimi ulubionymi.

Wskaźniki ilościowe

Przeanalizujmy teraz kilka punktów kontrolnych, na które warto zwrócić uwagę podczas researchu projektów NFT.

Floor price

To cena najtańszego elementu w danej kolekcji NFT. Wskaźnik ten staje się kluczowym punktem zainteresowania we wszystkich projektach. Rosnąca “floor price” wskazuje na rosnące zainteresowanie projektem, stojącą za nim silną narrację i społeczność, która prawdopodobnie przesuwa granice tego, co reprezentuje określona seria NFT.

Poniżej znajduje się wykres floor price serii Chromie Squiggles.

chromie squiggles floor price

Minimalna cena Chromie Squiggles zaczęła rosnąć na początku czerwca 2021 r., kiedy to wynosiła około 0,2 ETH. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji wynosi ona już 10,9 ETH.

Zwróć uwagę na trendy w zakresie floor price i jej ruchy w towarzystwie zmian wolumenu.

Unikalna liczba posiadaczy

Kluczowym elementem, na który zwraca uwagę wiele udanych projektów NFT, jest rosnąca z czasem całkowita liczba unikalnych posiadaczy. Ta metryka jest ważna z kilku powodów:

  1. Pokazuje wzrost społeczności. Zaangażowana społeczność przyczynia się do dalszego rozwoju, pomaga przyspieszyć realizację celów założonych w ramach map drogowych projektów i pomaga przesuwać granice tego, co reprezentuje sobą i jak oddziałuje na rynek dana seria NFT.
  2. Im większa liczba posiadaczy, tym mniejszy wpływ na aktywność rynkową ma pojedynczy „wieloryb”.
  3. Tempo rozwoju społeczności. Jak szybko nowi kolekcjonerzy wchodzą w nowy projekt? Wolno i stabilnie czy w dynamicznych, gwałtownych impulsach? Jak wydarzenia wokół projektu wpływają na zwiększenie się liczby nowych posiadaczy?

Poniżej możesz zobaczyć krzywą udziału posiadaczy w odniesieniu do serii Bored Ape Yacht Club. Po początkowej akumulacji (podczas fazy mint) nastąpił ich silny, stały wzrost:

bayc

Aktywność portfeli

Monitorowanie portfeli, które angażują duże ilości środków w projekty NFT to świetny sposób na identyfikację adresów z silną wiarą w określone serie. Te portfele są również interesujące do zbadania pod kątem innych projektów, które mogą dopiero ujawnić swą potencjalną wartość.

Zobaczmy, które portfele kupowały najwięcej NFT z kolekcji Art Blocks.

tabela nft

Widzimy, że adres 0x0F0eAE91990140C560D4156DB4f00c854Dc8F09E wydał w sierpniu blisko 4000 ETH na 408 NFT z serii Art Blocks.

Jeśli przefiltrowałbyś aktywność powyższego adresu dostrzegłbyś, jakie NFT adres ten gromadził w zadanym okresie. Były to “The Block of Art”, “Dreams” i “AlgoRhytms”:

wolumen projektu nft

Możesz także dokonać researchu sytuacji odwrotnej – przeanalizować, które NFT określone portfele sprzedają i jak ma to związek z ceną minimalną.

Narzędzia analityki i identyfikacji „perełekNFT

Zapper

Zapper oszczędza czas, jeśli chodzi o szybki przegląd wszystkich transakcji NFT w Twoim portfelu. Szacunkowa wartość netto Twoich NFT daje szybki pogląd na ceny minimalne, po których notowane są egzemplarze kolekcji. Zapper zapewnia również łatwy dostęp do wymiany ETH na USDC i odwrotnie.

NFT Bank

NFT Bank daje bezcenny wgląd w to, jak dobrze radzisz sobie w branży NFT. Narzędzie zapewnia szybki i łatwy w użyciu wizualny przegląd ogólnej wydajności: przychody, wydatki, zwrot z inwestycji, aktywność dzienna i wiele innych.

Etherscan

Jak zdążyliśmy wykazać już wyżej, etherscan jest bardzo przydatnym narzędziem. Z jego poziomu możesz bezpośrednio mintować tokeny i handlować ERC-721 w czasie rzeczywistym. Etherscan zapewnia również instrumenty przeglądu popularnych NFT na pulpicie rankingowym Non-Fungible Token Tracker.

Nansen

Nansen.ai jest narzędziem niezbędnym do wczesnego łapania trendów i śledzenia oznaczonych portfeli doświadczonych kolekcjonerów NFT i traderów z głębokimi kieszeniami. Nansen analizuje aktywność ponad 100 mln portfeli Ethereum. Dzięki temu będziesz w stanie oddzielić potencjalny sygnał od zwykłego szumu.

NiftyRiver

NiftyRiver to darmowa alternatywa dla Rarity Tools i Rarity Sniper. NiftyRiver zwykle udostępnia nowe kolekcje NFT o wiele szybciej niż alternatywne platformy internetowe, takie jak Rarity Sniper i Rarity Tools. Na ich Discordzie możesz po prostu poprosić dewelopera o dodanie nowej kolekcji, jeśli jej brakuje.

Collab Land

Collab Land otwiera wyłączny dostęp i ograniczone role na serwerach Discord w oparciu o NFT, które trzymasz w swoim portfelu. Dzięki temu bierzesz pełny udział w społecznościach NFT na Discordzie i nic co istotne nie umknie Twojej uwadze.

Icy.Tools

Icy.Tools zawiera bogactwo informacji, które dają przewagę nad innymi narzędziami. Icy pozwala na wczesne wykrywanie trendów, takich jak topowe kolekcje NFT z ostatniej godziny, najlepiej sprzedające się kolekcje NFT w ciągu ostatniej godziny, 6 godzin, 1 dnia itd. Icy oblicza również szacunkową wartość wszystkich Twoich transakcji NFT w ETH na podstawie aktualnych cen minimalnych.

NFT Stats

NFT Stats to kolejne bezpłatne narzędzie do uzyskiwania najnowszych informacji na temat tego, które NFT się sprzedają, a które nie. Zanim dokonasz kolejnego dużego zakupu, zajrzyj na NFT Stats.

Nadchodzące minty i dropy NFT

Aby wcześnie wyłapać nadchodzące minty i dropy NFT, możesz skorzystać z doprawdy dużej i różnorodnej palety danych i zasobów. Zajrzyj na @raritytools, @nftcatcher, @nifty_tools, @nftprojectlist i @NFTrating; korzystaj z omówionych wcześniej danych on-chain, danych społecznościowych. Obserwuj portfele wielorybów.

Fractional

Fractional.art daje możliwość nabycia na własność fragmentów (frakcji) najbardziej pożądanych NFT na świecie. Fractional odblokowuje płynność, zmniejsza koszty wejścia i pozwala na synergię z wieloma ciekawymi narzędziami DeFi.

Showtime

TryShowtime to wiodąca platforma mediów społecznościowych NFT. TryShowtime pozwala cieszyć się kolekcją z widokiem w stylu Instagrama i odkrywać, co kolekcjonują lub tworzą inni. Zapewnia to znacznie lepsze wrażenia niż oglądanie tokenów na OpenSea.

Dune Analytics

Dune Analytics to nieocenione narzędzie głównie dzięki dużej społeczności programistów, którą udało im się zbudować. Społeczność udostępnia różne pulpity nawigacyjne Dune Analytics dla wszystkich NFT. Możesz na nich śledzić stopień wydajności cenowej Twoich ulubionych projektów, ogólny wzrost przestrzeni NFT i wiele, wiele więcej!

Linki:

Komentarze