Rosyjski bank Tinkoff rozważa inwestycje kryptowalutowe

1 401

W związku ze stale rosnącym popytem na kryptowaluty rosyjski bank Tinkoff zapowiedział zbadanie możliwości inwestycyjnych w tego typu aktywa.

Przedstawiciel banku podkreśla jednak, że jest to dopiero początek prac, więc na razie nie można mówić o żadnych konkretach.

Tinkoff Investments zaczyna dostrzegać potencjał kryptowalut

Tamtejszy rynek kryptowalut jest o tyle specyficzny, że z jednej strony Rosja chce konfiskować kryptowaluty, a z drugiej rosyjskie stowarzyszenie związane z blockchainem stara się zachęcić górników, aby prowadzili tu swoją działalność (więcej informacji znajdziesz w artykule: czy górnicy przeniosą się do Rosji?).

Teraz natomiast komercyjny bank Tinkoff zdecydował się zbadać możliwość wprowadzenia kryptowalut do oferty inwestycyjnej. Co ciekawe, chociaż Centralny Bank Federacji Rosyjskiej do tej pory wstrzymywał tego typu działania, to według Tinkoff Investments (domu maklerskiego powiązanego z popularnym komercyjnym bankiem) Rosjanie i tak mogą bez większych problemów mieć styczność z kryptowalutami (na przykład podczas wyjazdów).

Wielu z nich na co dzień kupuje i sprzedaje kryptowaluty, korzystając z zagranicznych giełd i platform. To natomiast tym firmom duże zyski wynikające z prowizji od transakcji. Nic więc dziwnego, że Panchenko zapowiedział dokładne przeanalizowanie projektów związanych z krypto inwestycjami, co ma się odbyć w najbliższym czasie.

Dyrektor Tinkoff Investments Dmitry Panchenko ujawnił, że jednocześnie prowadzonych jest kilka inicjatyw o charakterze badawczo-rozwojowym. Dodatkowo dedykowany oddział banku analizuje rozwiązania kryptowalutowe wprowadzone w ostatnich miesiącach przez takich gigantów jak PayPal, Revolut oraz oczywiście Robinhood.

Według Panchenko obecnie i tak ludzie mogą uzyskać ekspozycję na kryptowaluty w ten czy inny sposób i robią to poza granicami kraju. Prawidłowo natomiast powinno się to odbywać zgodnie z obowiązującym w Rosji prawem. Aktualnie nie jest to możliwe, ale zagadnienie wymaga dokładnego omówienia i zbadania.

„One way or another, people get exposure to crypto and they do it outside of the country. It would be potentially correct to provide such services within the Russian legal system. This is not possible legally today, but the issue needs to be discussed and studied more deeply”.

Komentarze