Czy górnicy przeniosą się do Rosji?

Rosyjskie stowarzyszenie związane z kryptowalutami i blockchainem chce wykorzystać trudną sytuację chińskich górników i zachęcić ich, aby przenieśli swoją działalność do Rosji.

Na razie zwolennikom kryptowalut udało się nawiązać kontakt z kilkoma dużymi firmami, które zajmowały się kopaniem kryptowalut w Chinach.

Sprowadzenie górników kryptowalut do Rosji

Wszystkie działania, których celem jest przekonanie górników, że Rosja będzie idealnym miejscem do wydobywania kryptowalut, prowadzone są w ramach nowego projektu. Stowarzyszenie RACIB (Russian Association of Cryptoeconomics, Artificial Intelligence and Blockchain) dąży do tego, aby w związku z wprowadzeniem zakazu kopania kryptowalut w Chinach (o czym pisaliśmy w artykule: Chiny wymagają od górników bitcoin zakończenia działalności jeszcze dzisiaj), górnicy przenieśli swoją działalność do Rosji.

Dzięki temu Rosja mogłaby stać się istotnym graczem, jeżeli chodzi o udział w globalnej mocy sieci, a jednocześnie uzyskać nowe wpływy do budżetu, jak to ma miejsce w innych krajach, czego przykładem jest dodatkowy podatek dla górników z Kazachstanu.

Kto chce sprowadzić do siebie górników?

Oprócz Rosji górnicy otrzymali również wiele innych zaproszeń. Nie dość, że senator Lummis zaprasza górników do Wyoming, to kontynuowany jest exodus górników bitcoin z Chin. Kierunek: Teksas. Również wspomniany Kazachstan zapewnia niskie ceny energii elektrycznej i to pomimo nowego podatku.

Czy Rosja to dobre miejsce dla górników?

Rzecznik RACIB zapowiedział, że niebawem udostępnione zostaną dodatkowe informacje na temat projektu. Na razie wiadomo, że stowarzyszenie współpracuje z rosyjskim rządem, co pozwala stworzyć wiele grup zajmujących się istotnymi tematami związanymi z kryptowalutami (na przykład kopaniem kryptowalut z wykorzystaniem zielonej energii).

Rosyjski rynek kryptowalut i cyfrowy rubel

Pozostaje tylko jedno pytanie: jeżeli rząd Rosji rzeczywiście jest zainteresowany nawiązaniem współpracy, to czy chińskich górników nie przestraszą takie decyzje jak to, że Rosja chce konfiskować kryptowaluty? Dodatkowo już w czerwcu pojawiła się zapowiedź tego, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej skontroluje kryptowaluty. Nie jest też tajemnicą, że na 2022 rok zaplanowano rozpoczęcie testów cyfrowego rubla.

Komentarze