Dodatkowy podatek dla górników z Kazachstanu

W styczniu 2022 roku w Kazachstanie zacznie obowiązywać dodatkowy podatek za energię elektryczną. Obejmie on wszystkich górników, którzy wykorzystują energię do wydobywania kryptowalut.

W przeciwieństwie do Teksasu (zobacz również: Exodus górników bitcoin z Chin. Kierunek: Teksas), który ostatnimi czasy chętnie przyjmuje chińskich górników i nie tylko umożliwia wybór dostawcy energii, ale również ma jedne z najniższych cen na całym świecie, Kazachstan chce jak najszybciej zacząć zarabiać na firmach, które przenoszą się do kraju.

Kopalnie kryptowalut w Kazachstanie

Coraz więcej górników przenosi swoją działalność do Kazachstanu, co potwierdzają dane opracowane przez Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index. Już teraz Kazachstan znajduje się na czwartym miejscu, jeżeli chodzi o udział w hash rate. Wyprzedzają go jedynie Chiny, USA i Rosja.

Wszystko wskazuje na to, że władze Kazachstanu chcą to wykorzystać i w przyszłym roku wprowadzą nowy podatek. Odpowiednia ustawa została przyjęta w połowie czerwca, natomiast teraz podpisał ją prezydent Kasym-Żomart Tokajew. Nowe opłaty, którymi zostaną objęci wszyscy górnicy zajmujący się wydobywaniem kryptowalut na terenie Kazachstanu, wejdą w życie od stycznia 2022 roku.

Jak podaje lokalna agencja informacyjna Kursiv, dodatkowy podatek wyniesie 0,00233 USD (około 0,0089 PLN) za każdą kilowatogodzinę. Co ciekawe jest to tylko jedna z kilku zmian, jakie w najbliższym czasie chcą wprowadzić władze Kazachstanu. Oprócz zapowiedzianego podatku za energię wykorzystywaną do kopania rząd chce również przyjrzeć się podatkom od zysków, które płacą górnicy.

Nowe podatki sposobem na uregulowanie branży?

Zdaniem Alberta Rau (Przewodniczącego Komitetu ds. Reformy Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego), wprowadzane zmiany służą przede wszystkim temu, aby branża związana z wydobywaniem kryptowalut „wyszła z cienia”. Chociaż nikt nie lubi nowych podatków, wiadomość o wprowadzeniu dodatkowych opłat dla górników może mieć pozytywny wpływ na rynek. W końcu, jeżeli rząd chce zacząć na czymś zarabiać, to najprawdopodobniej nie ma planów związanych z ukróceniem działalności górników, co niedawno można było zaobserwować w Chinach (Chiny wymagają od górników bitcoin zakończenia działalności jeszcze dzisiaj!).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx