13-lecie białej księgi Bitcoina

1 998

Biała księga najważniejszej kryptowaluty, czyli white paper Bitcoina kończy dzisiaj 13 lat. Chociaż opublikowany w 2008 roku przez Satoshiego Nakamoto dokument liczył sobie tylko dziewięć stron, na zawsze odmienił świat finansów.

Z tej okazji warto przeznaczyć chwilę, aby przypomnieć sobie najważniejsze informacje zawarte w białej księdze, zwłaszcza że na łamach BitHub dostępne jest polskie tłumaczenie.

Zrozumienie Bitcoina ułatwia inwestowanie

Do zapoznania się z najważniejszym dokumentem w całej historii kryptowalut i blockchaina zachęcał niedawno CEO SkyBridge Capital Anthony Scaramucci, który uważa, że ci inwestorzy, którzy naprawdę zrozumieją ideę Bitcoina, zawsze podejmują decyzję o zainwestowaniu pieniędzy w najważniejszą kryptowalutę (więcej informacji znajdziesz w artykule: czy zrozumienie Bitcoina zawsze przekłada się na inwestycje?).

31 października 2008 r.

Satoshi Nakamoto (anonimowy twórca Bitcoina lub grupa osób, które wspólnie pracowały nad pierwszą kryptowalutą) opublikował swój white paper dokładnie 31 października 2008 roku. Dokument został zamieszczony na stronie bitcoin.org/bitcoin.pdf, gdzie dostępny jest do dzisiaj. Na dziewięciu stronach znalazło się wprowadzenie do projektu, omówienie transakcji, opis serwerów znaczników czasu, wytłumaczenie dowodu pracy i wszystkie inne zagadnienia, dzięki którym Bitcoin od samego początku zapowiadał się na coś większego niż tworzony hobbistycznie projekt, o którym za kilka miesięcy nikt nie będzie pamiętał.

W celu lepszego zrozumienia informacji zebranych w białej księdze możesz skorzystać z naszych polskich tłumaczeń:

Informację o opublikowaniu białej księgi Bitcoina Satoshi Nakamoto 
zamieścił na liście dyskusyjnej Metzdow, gdzie miłośnicy kryptografii dzielili się pomysłami na temat tego, jak mogłaby wyglądać idealna cyfrowa waluta. Nakamoto swój projekt opisał jako cyfrowy pieniądz P2P, który nie wymaga zaufanej trzeciej strony do przeprowadzania bezpiecznych transakcji. Nie dość, że już na etapie tych założeń Bitcoin pozwalał zachować pewien poziom prywatności, to dodatkowo rozwiązywał problem podwójnego wydawania środków.

Niewielkie zainteresowanie białą księgą Bitcoina

Biorąc pod uwagę to, że nawet dzisiaj, po 13 latach wielu osobom trudno jest uwierzyć w prawdziwą wartość Bitcoina, nikogo nie powinno zaskoczyć, że zamieszczony przez Nakamoto dokument nie cieszył się dużą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że informacja na jego temat została zamieszczona w miejscu, w które zaglądały tylko osoby o dużej wiedzy technicznej i specyficznych zainteresowaniach. Część z nich postanowiła wypowiedzieć się na temat przedstawionej przez Nakamoto wizji.

White paper pojawił się 31 października 2008 r., ale sieć Bitcoina wystartowała dopiero na początku 2009 roku. Pierwszą osobą (oprócz samego Nakamoto lub grupy osób posługujących się z tym pseudonimem), która postanowiła uruchomić własny węzeł Bitcoina, był Hal Finney. Informacją o udanym uruchomieniu własnego węzła podzielił się z internautami na Twitterze (@halfin) w dniu 11 stycznia 2009 roku:

„Running bitcoin”

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego Hal Finney był jedną z najważniejszych osób w całej historii Bitcoina, koniecznie zapoznaj się z artykułem Finney | Dowód pracy (proof of work: historia prawdziwa).

Niestety, ten utalentowany cypherpunk zmarł w 2004 roku na stwardnienie zanikowe boczne i nie doczekał czasów, w których Bitcoin został uznany za oficjalną walutę jednego z krajów. Prawdopodobnie jednak nie byłby zaskoczony aktualną ceną kryptowaluty (w momencie pisania artykułu 1 BTC kosztuje 60 641 USD), ponieważ od samego początku przewidywał, że w przyszłości kurs Bitcoina może sięgnąć nawet 10 milionów dolarów.

13 rocznica białej księgi Bitcoina

31 października kojarzy się przede wszystkim z Halloween, ale warto pamiętać, że to właśnie tego dnia miało początek coś, co nie tylko poprawiło sytuację materialną wielu osób na całym świecie, ale też na zawsze odmieniło rynek finansów.

Jedną ze znanych osób, które nawiązały dzisiaj do tego wydarzenia, jest Jack Dorsey. W zamieszczonej na Twitterze wiadomości (@jack) zacytował wypowiedź twórcy Bitcoina, który 13 lat temu chciał podzielić się ze społecznością swoją publikacją i zamieścił link do jej oryginalnej wersji: „Pracowałem nad nowym systemem elektronicznej gotówki, który jest w pełni peer-to-peer, bez zaufanej trzeciej strony„.

„I’ve been working on a new electronic cash system that’s fully peer-to-peer, with no trusted third party”.

Czy miałeś już okazję zapoznać się z białą księgą Bitcoina? Jeżeli nie to pamiętaj o tłumaczeniach dostępnych na łamach BitHub.

Komentarze