Krypto Tydzień: 4 – 10 października 2021

3 416

Już za kilka godzin rozpocznie się nowy tydzień, więc czas podsumować informacje z ostatnich dni. Seria Krypto Tydzień to cotygodniowy zbiór przydatnych i ciekawych artykułów o tematyce blockchain i kryptowalut.

W 40 tygodniu roku (4 – 10 października) pisaliśmy między innymi o problemach scentralizowanych serwisów, dużych wzrostach kursu Bitcoina i zniknięciu CEO Tethera. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Najgłośniejsza awaria ostatniego tygodnia nie dotknęła kryptowalut, ale popularnych scentralizowanych serwisów. Facebook, WhatsApp, Instagram padły na wiele godzin, a Bitcoin stał i patrzył (bo jest zdecentralizowany i odporny na takie problemy).

Koreańska giełda Upbit zapowiada wstrzymanie wypłat dla niezweryfikowanych użytkowników i można założyć, że z czasem zdecydują się na to wszystkie tradycyjne giełdy kryptowalut. Zainteresowanie tego typu giełdami może spaść przez takie sytuacje jak awantura wokół rzekomo błędnej wpłaty na FTX z fee w wysokości prawie 1 000 000 dolarów.

Osoby, które pomimo wielu alternatyw (BUSD, USDC, USDP) wciąż korzystają jedynie z najpopularniejszego stablecoina Tether (USDT), powinny zastanowić się, dlaczego nieuchwytny CEO Tethera zniknął z Twittera. Podobnie jak w przypadku kryptowalut, przy wychodzeniu do stablecoinów również warto rozważyć dywersyfikacje portfela.

Niezależnie od tego, czy na co dzień korzystasz z kantorów stacjonarnych, czy bitomatów, koniecznie sprawdź nowe regulacje rynku kryptowalut w Polsce | Zmiany wchodzą w życie już 31 października (chodzi przede wszystkim o zmniejszenie limitu transakcji okazjonalnej z 15 000 EUR do 1 000 EUR i obowiązkową weryfikację przy przekroczeniu tej kwoty).

Co dalej z kursem BTC?

Bitcoin odnotował w mijającym tygodniu duże wzrosty, o czym pisaliśmy między innymi w artykułach: Cena bitcoina rośnie | Czy 50 000 dolarów to jedynie przystanek na drodze do dalszych wzrostów? i Bitcoin przebija 55 000 USD.

Zdaniem Edwarda Snowdena chińskie zakazy wzmocniły Bitcoina. Według najsłynniejszego demaskatora naszych czasów uznanie BTC w za oficjalną walutę Salwadorze może wymusić na innych krajach, aby zaczęły postrzegać najstarszą kryptowalutę jako aktywo rezerwowe. Jednocześnie coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, czy Brazylia przyjmie bitcoina jako legalny środek płatniczy.

Cieszący się na Twitterze dużą popularnością analityk PlanB przewiduje dalsze wzrosty i uważa, że do końca roku kurs BTC znajdzie się w przedziale pomiędzy 98 000 a 135 000 USD. Więcej informacji znajdziesz w artykule PlanB wróży kontynuację rynku byka na bitcoinie. Jaki cel na grudzień tego roku? Jeden z największych banków na świecie ma bycze nastawienie do kryptowalut. Bank of America: nie można ignorować rynku kryptowalut (więcej informacji znajdziesz w artykule: wszystko, co Bank of America sądzi na temat kryptowalut).

Jak widać, w ostatnich dniach nie brakowało dobrych wiadomości, a dodatkowo kapitalizacja rynkowa bitcoina znów powyżej 1 biliona dolarów | Dominacja BTC na najwyższym poziomie od dwóch miesięcy. Jakby tego było mało, inwestorzy instytucjonalni wybierają Bitcoina zamiast złota i postrzegają go jako skuteczne zabezpieczenie przed inflacją.

Rynek altcoinów w pigułce

Szukając projektów, w które można zainwestować pieniądze, wiele osób zapomina o tym, że czasami warto skupić się na sprawdzonych kryptowalutach, które powinny bez problemu przetrwać nawet największą bessę. Świetnym przykładem jest Ethereum, zwłaszcza że ostatnio zaobserwowano ciekawe Deja vu? Powraca fraktal, który w 2017 roku doprowadził do ogromnego wzrostu ceny ETH.

Dla wielu inwestorów istotne jest również to, że liczba ETH w rękach górników osiąga najwyższy poziom od 2016 r. Warto również przeczytać artykuł Ethereum kontra Bitcoin | Co na ten temat wyścigu gigantów sądzą uczestnicy badania CoinShares?

Chociaż USA nie zamierza banować Bitcoina, to Joe Biden rozważa wydanie dyrektywy regulującej kryptowaluty. Czy jest się czego bać? W artykule znajdziesz opinie znanych w środowisku kryptowalut zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania, co pozwala inaczej spojrzeć na sprawę.

Kącik NFT

Jeżeli rynek NFT kojarzy ci się z obrazkami w formacie JPG, za które trzeba zapłacić kilkaset tysięcy dolarów, koniecznie zajrzyj do artykułu opisującego Sync Network | Realne przypadki użycia dla NFT.

Warto zainteresować się również tematem Crypto utopias – pierwsza taka kolekcja sztuki NFT w Polsce. Biorąc pod uwagę to, jak mocno rozwija się rynek cyfrowej sztuki, w najbliższych latach z pewnością nie zabraknie podobnych wydarzeń.

W poszukiwaniu gemów

Wciąż można zawalczyć o podwójny airdrop: Enno Wallet i Vires.Finance, który został potwierdzony przez twórców zdecentralizowanego protokołu płynności i nowego portfela w formie aplikacji. Jeżeli szukasz interesujących projektów, którymi warto się zainteresować w najbliższym czasie, sprawdź które z aktywów cyfrowych stoją przed szansą na nowe fale wzrostów. Ciekawie zapowiada się również Helium (HNT) | Oszałamiający projekt IoT, który może sporo namieszać.

Warto wiedzieć

Mieszkańcy Salwadoru mają kolejny argument, aby korzystać z oficjalnego portfela BTC: Salwador | 0,20 USD mniej za każdy galon paliwa pod warunkiem dokonania płatności za pomocą portfela Chivo. Coraz więcej dużych graczy zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że ekspozycja na kryptowaluty jest korzystna dla inwestorów. W tym przypadku potwierdziło to badanie przeprowadzone przez firmy Iconic Funds i Cryptology Asset Group.

Po raz kolejny w naszym cotygodniowym zestawieniu przewija się jedna z najpotężniejszych firm IT na świecie. Tym razem chodzi o wprowadzenie Google Pay dla użytkowników kryptowalut | Google nowym partnerem Bakkt.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Nie tylko prąd, czyli jak dyskutować o ekologii blockchainu, dowiesz się, dlaczego aspekty społeczne i zarządzania są istotne dla zbalansowanej przyszłości rynku kryptowalut.

Najpopularniejszy artykuł 40 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 40 tygodnia okazał się tekst, który został już uwzględniony w tym zestawieniu, podobnie jak publikacje, które zajęły kolejne miejsca. Pomijając te artykuły, najpopularniejszym tekstem był: Rezerwy BTC wracają do najniższych poziomów, których nie obserwowano od października 2017 r., który został wyświetlony prawie 10 000 razy.

Co sądzisz o artykułach z ostatniego tygodnia? Która z naszych propozycji jest według ciebie najważniejsza dla całego rynku kryptowalut?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł, ani w całości, ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadn ego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze