Rezerwy BTC wracają do najniższych poziomów, których nie obserwowano od października 2017 r.

15 094

Szok podażowy BTC stał się faktem. Poziom bitcoinowych rezerw na giełdach spot kontynuuje tendencję spadkową. Ich wartość znajduje się obecnie na poziomie najniższym od października 2017 r.

Szok podażowy BTC

Rezerwy spot to wskaźnik, który pokazuje całkowitą liczbę cyfrowych monet przechowywanych w portfelach wszystkich giełd spot.

Jak wskazało CryptoQuant, poziom tych rezerw sięgnął aktualnie ​​minimów, których rynek nie obserwował od października 2017 r.

Kiedy wartość wskaźnika rezerw rośnie, oznacza to, że rośnie wraz z nim wymiar podaży przeznaczonej do sprzedaży BTC i zakupu altcoinów. Taka zmiana może wpłynąć na obniżenie ceny aktywa.

Z drugiej strony, kiedy wskaźnik podaży BTC na giełdach spot ulega obniżeniu spekuluje się, że w dłuższej perspektywie może to być sygnałem potencjalnych wzrostów ceny.

Oto, jak kształtował się trend wartości wskaźnika rezerw na przestrzeni ostatnich kilku lat:

rezerwy bitcoina na giełdach
źródło: link

Powyższy wykres unaocznia kilka interesujących trendów. Po pierwsze, podczas hossy w 2017 r., wskaźnik rezerw zaliczył dynamiczny wzrost i wyjątkowo wysokie wartości.

Utrzymywały się one przez dłuższy czas, ponieważ krzywa wskaźnika doświadczała spłaszczenia przez dość długi okres czasu – z wyjątkiem odcinka około 2019 r., w którym wymiar rezerw odnotował jeszcze wyższe wartości, zanim zdążył spaść do poziomów sprzed początku 2020 r.

Kiedy jednak nadszedł rok 2020, trend zmienił kierunek i rezerwy BTC zaczęły spadać. Trwało to do 2021 r. Od chwili zmiany wektora ruchu, wartości wskaźnika nurkowały w coraz bardziej dynamicznym tempie.

Aktualnie mamy do czynienia z sytuacją, że wskaźnik osiągnął poziomy z października 2017 r. Taki spadek rezerw może oznaczać, że narasta szok podażowy. Wniosek o potencjale wzrostowym dla ceny nasuwa się sam.

Cena BTC

W chwili pisania tego tekstu cena bitcoina wynosi blisko 55 000 USD, co jest równoznaczne z 14% w ciągu ostatnich siedmiu dni. W ciągu ostatniego miesiąca kryptowaluta zyskała 19,2%.

Poniższy wykres przedstawia trend ceny monety w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

BTC/ USD (interwał 1H); źródło: link

Ostatni, gwałtowny ruch ceny BTC w górę wyprowadził ją powyżej poziomu 55 000 USD po raz pierwszy od maja tego roku. W dniu wczorajszym, kurs BTC/USD poszybował do 56 000 USD, aczkolwiek ruch ten został szybko skorygowany przez niedźwiedzie.

Jeśli szok podażowy będzie ulegał dalszemu pogłębieniu, może to okazać się szansą dla byków.

Co sądzisz na temat aktualnej sytuacji na wykresie bitcoina?

Może Cię zainteresować:

Komentarze