Crypto Critic: Nie tylko prąd, czyli jak dyskutować o ekologii blockchainu

Dyskutując o ekologii w blockchainie nie możemy skupiać się tylko na zużyciu energii przez różne sieci. W kreowaniu bardziej zbalansowanej przyszłości rynku kryptowalut równie ważne są aspekty społeczne czy zarządzania.

Milenium rozwoju

W ciągu nieco ponad 40 000 dni – czyli ponad stu lat – przeszliśmy od pierwszego lotu ziemskiego do pierwszego lotu na inną planetę. W tym krótkim czasie ilość spalonego paliwa i ilość śmiertelnych ofiar związane z lotnictwem były ogromne. Z drugiej strony transport lotniczy całkowicie przekształcił wszystko, od handlu po działania wojenne, i doprowadził do narodzin zupełnie nowych gałęzi przemysłu. Wraz z rozwojem lotnictwa poprawiła się efektywność paliwowa, a śmiertelność również znacznie spadła.

Kosztowna rewolucja

W sferze cyfrowej technologia blockchain może być równie transformacyjna, z zastosowaniami we wszystkich aspektach, od handlu, wymiany, współpracy, tożsamości po zarządzanie wykorzystaniem zasobów. Obecnie postęp ten odbywa się kosztem wysokiego zużycia energii elektrycznej. I tutaj zawsze padają te słynne argumenty, że Bitcoin zużywa więcej prądu niż kraj X. Jest to jednak problem, który powinien i zostanie rozwiązany.

Nie tylko środowisko

Problem polega na tym, że obecni krytycy wykorzystują wysokie zużycie energii elektrycznej do nazywania projektów blockchain, a zwłaszcza Bitcoina, niezrównoważonymi ekologicznie. Jest to nie tylko szkodliwe dla projektów blockchain — zwłaszcza z perspektywy inwestycji i adopcji — ale jest również nieprawdziwe.

Zrównoważony rozwój ocenia się na podstawie trzech ogólnych wskaźników— środowiskowego, społecznego i zarządzania. Obecna debata — charakteryzująca się brakiem niuansów z jednej strony i niepotrzebnym wskazywaniem palcami z drugiej — koncentruje się jedynie na środowiskowym aspekcie zrównoważonego rozwoju. Aspekty społeczne i związane z zarządzaniem zostały szeroko zignorowane, co prowadzi do niedokładnego postrzegania zrównoważonego rozwoju zarówno w przypadku projektów jak i blockchainu.

Aspekt społeczny

Aspekt społeczny należy postrzegać w szerszym kontekście przejścia na platformy w całej gospodarce. Wszystko, od zamawiania przejazdów, przez kupowanie książek, po zamawianie jedzenia na wynos, odbywa się teraz na platformach online. W tym świecie, w którym zwycięzca bierze wszystko, siła rynkowa skutecznych platform pozwala im ostatecznie dyktować nieuczciwe warunki swoim pracownikom.

Tokenizowane projekty blockchain mogą potencjalnie rozwiązać ten problem, umożliwiając kontrolowanie platformy w oparciu o wkład danego pracownika. W rezultacie pracownicy czerpią korzyści z rozwoju platformy, zamiast być przez nią uciskani.

Aspekt zarządzania

Technologia Blockchain umożliwia przejrzyste i zautomatyzowane wykonywanie reguł oraz procedur w skali globalnej. Ta zdolność opiera się na połączeniu niezmienności, przejrzystości, odporności na cenzurę, zdecentralizowanego wykonywania oprogramowania i zachęt ekonomicznych wyłącznych dla danego łańcucha bloków.

To sprawia, że blockchain jest globalnym poligonem doświadczalnym dla zarządzania w erze cyfrowej — poligonem doświadczalnym, który, jak widzieliśmy w zdecentralizowanej przestrzeni finansowej, dokonuje interesujących postępów niemal codziennie. To tylko kwestia czasu, zanim wyciągnięte wnioski przełożą się na pomoc w lepszym zarządzaniu globalnymi dobrami wspólnymi.

Ikony blockchaina

Kawałek tkaniny i drewna z oryginalnego Wright Flyer (pierwszego samolotu na świecie zbudowanego przez braci Wright) został zabrany na powierzchnię Księżyca przez astronautów Apollo 11. Tkanina i drewno nie miały żadnego funkcjonalnego celu poza symbolicznym powiązaniem tych dwóch historycznych wydarzeń. W końcu to po ponad stu latach od pierwszego lotu jednego z braci Wright, Neil Armstrong postawił stopę na księżycu. Było to i jest niezwykłe osiągnięcie oraz ukoronowanie ludzkiej myśli inżynieryjnej w sektorze lotnictwa.

Od opublikowania white paperu Bitcoina minęło około 4 700 dni. Przy zawrotnym tempie innowacji w przestrzeni blockchain, obecne blockchainy – i ich zużycie energii – również będą ikonami przeszłości. Tak samo jak do dzisiaj w sektorze lotnictwa ikonami są pierwsze loty braci Wright. Dlatego bardziej produktywne byłoby przyjęcie bardziej holistycznego spojrzenia i dążenie do trwałego rezultatu końcowego, zamiast nadmiernego oceniania pracy w toku – i utraty ewentualnych korzyści społecznych związanych z zarządzaniem. Otwórzmy nasze umysły na to, że blockchain jeszcze nie jest doskonały. Dajmy mu trochę czasu ni nie obrzucajmy odrazy błotem tylko dlatego, że przez niewielki okres czasu zużywa za dużo energii elektrycznej. To się zmieni, już niedługo.

Finansowy Krytyk

. , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . ,  , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . , . ,

Komentarze