Salwador | 0,20 USD mniej za każdy galon paliwa pod warunkiem dokonania płatności za pomocą portfela Chivo

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że kierowcy mogą cieszyć się obniżką cen paliwa o 0,20 USD za galon pod warunkiem, że dokonają płatności za pomocą portfela Chivo.

„Dobre wieści dla kieszeni Salwadorczyków”

„Dobre wieści dla kieszeni Salwadorczyków” Bukele ogłosił 30 września za pośrednictwem Twittera:

„Państwowa firma Chivo wynegocjowała z największymi firmami paliwowymi w naszym kraju, aby każdy galon paliwa był sprzedawany od jutra na ich stacjach o 0,20 USD taniej pod warunkiem zapłaty z wykorzystaniem portfela Chivo”.

Bukele podkreślił, że nie ma ograniczeń co do zniżek i że z rabatu skorzystać może każda osoba lub firma. Prezydent dodał, że zniżka zniweluje skutki „kilka podwyżek międzynarodowych cen paliw” i „zmniejszy koszty transportu w łańcuchach dostaw”.

Jednak niektórzy Salwadorczycy podchodzą do tych rewelacji raczej sceptycznie. Nie wydają się przekonani, że takie rozwiązanie przyniesie korzyści społeczeństwu. Głos w tej sprawie zabrał, między innymi, użytkownik Twittera Adan_3840:

„Te 20 centów będzie pochodziło z kieszeni nas wszystkich, prawda? Stacja benzynowa nie traci, idzie zwrot po opłaceniu podatków nawet przez tych ludzi, którzy chodzą pieszo.”

Inni komentujący byli cynicznie nastawieni do decyzji rządu odnośnie oferowania zniżki tylko tym, którzy płacą za pomocą Chivo. Ktoś inny spytał, dlaczego administracja rządowa nie zdecydowała się zaoferować ulgi w cenach paliwa we wcześniejszym terminie.

W towarzystwie powyższych rewelacji Bukele ujawnił też, że zatwierdził fundusz, który ma „ustabilizować” krajową cenę gazu płynnego. Prezydent zapewnił, że podczas gdy rynek międzynarodowy zaplanował wzrost cen 25-funtowych butli gazu o 1,17 dolara, mieszkańcy Salwadoru odczują „nieznaczną obniżkę” kosztów.

Prezydent dodał, że rząd zaabsorbuje podwyżkę tylko przez rok i podkreślił, że wszelkie obniżki światowych cen gazu będą w tym okresie przerzucane także na konsumentów.

Czy statystyki, które podaje Bukele, znajdują odzwierciedlenie w faktach?

7 września tego roku Salwador stał się pierwszym krajem, który uznał bitcoin za legalny środek płatniczy. Dość szybko, bo 25 września Bukele poinformował, że w mniej niż trzy tygodnie po jego uruchomieniu z Chivo skorzystała jedna trzecia Salwadorczyków.

Niektórzy komentatorzy wyrazili jednak sceptycyzm w odniesieniu do komunikatów Bukele o rosnącej adopcji kryptowaluty w jego kraju. Jeden z nich, David Gerard, stwierdził, że urzędnicy „karmią Bukele satysfakcjonującymi go liczbami”, które nie znajdują poparcia w faktach.

Gerard przeanalizował wskaźniki użytkowania Chivo podane przez Bukele w ramach Attack of the 50 Foot Blockchain. Stwierdził, że biorąc pod uwagę liczby podawane przez prezydenta i „zakładając nawet kilka sekund na transakcję”, przez wspierany przez rząd portfel Chivo przechodziłoby dziennie więcej transakcji niż w sieci Visa na całym świecie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze