Prezydent Salwadoru zapowiada „pierwsze kroki” w kierunku miningu BTC z wykorzystaniem energii z wulkanów

Czy to, co pokazał Nayib Bukele jest pierwszą kopalnią bitcoinów zasilaną energią pozyskaną z wulkanów?

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele znalazł się ostatnio pod wpływem ostrej krytyki z powodu jego rzekomo pochopnej decyzji o ogłoszeniu bitcoina prawnym środkiem płatniczym w kraju. Zdaje się, że nie powstrzymuje go to jednak przed zrobieniem kolejnego kroku sygnowanego symbolem bitcoina.

Bukele udostępnił wczoraj tweet z krótkim filmem, na którym widać rzekomą instalację maszyn do wydobywania bitcoinów w elektrowni geotermalnej.

„Pierwsze kroki”

Prezydent napisał w swoim tweecie tylko dwa słowa: „pierwsze kroki”. Tweet został napisany po angielsku i zawiera hasztag #Bitcoin:

Na udostępnionym wideo widzimy elektrownię geotermalną z lotu ptaka. W kolejnych kadrach widać ciężarówkę oznaczoną logo rządu Salwadoru, a następnie człowieka, który wydaje się zajmować instalacją sprzętu do wydobywania bitcoinów. Film kończy się prezentacją panoramicznego widoku na elektrownię.

Tweet jest jedną z najpopularniejszych publikacji prezydenta, z prawie 38 tysiącami polubień, ponad 8 tysiącami udostępnień i ponad 1700 komentarzy, w tym od takich entuzjastów i influencerów Bitcoina, jak Dan Held z Krakena, Jay Hao z OKEx , czy Hodlnaut.

Co dalej?

Bukele przyzwyczaił nas już do swoich tweetów i aktywności w mediach społecznościowych. Pokazał również dobitnie, że jeżeli planuje coś zrobić, to nie rozwodzi się nad tym zbyt długo, tylko to robi.

Kontrowersyjna ustawa, która uczyniła kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, została ogłoszona podczas wydarzenia Bitcoin 2021 w Miami i przedstawiona Kongresowi tego kraju kilka dni później. Uchwalono ją w ciągu kilku godzin.

Niedługo potem Bukele powiedział, że jest zainteresowany pomysłem wykorzystania energii z wulkanów do wydobywania BTC. Wielu komentatorów nie potraktowało tego pomysłu poważnie, uznając go za nic więcej, niż zwykłą ciekawostkę.

Czy opublikowane wczoraj wideo świadczy o tym, że Bukele traktuje ten pomysł poważnie? Czy już niedługo świat będzie świętował otwarcie pierwszej, publicznej farmy wydobywczej bitcoin zasilanej energią z wnętrza Ziemi?

Komentarze