Projekt ustawy o bitcoinie jako legalnym środku płatniczym Salwadoru skierowany do parlamentu

Jak zapowiadał, tak z robił. Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele skierował do parlamentu tego kraju projekt ustawy, w której regulowane są podstawowe kwestie związane z uznaniem bitcoina jako prawny środek płatniczy – po raz pierwszy w historii. Do głosowania doszło jeszcze tego samego dnia. Salwador stał się tym samym pierwszym państwem na świecie, które uznało BTC za pełnoprawny środek płatniczy.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, przedłożył krajowemu ustawodawcy projekt ustawy, która, jeśli zostanie zatwierdzona, „ureguluje bitcoin jako prawny środek płatniczy” w tym kraju.

Zgodnie z treścią tłumaczenia opublikowanego przez Bukele na Twitterze we wtorek wieczorem, zaproponowana ustawa dotyczy wielu interesujących obszarów.

Artykuły projektu nowej regulacji obejmują możliwość wykorzystania bitcoina do płacenia podatków, z wyłączeniem z podatku od zysków kapitałowych oraz użycie dolara amerykańskiego jako „waluty referencyjnej” przy denominacji cen.

Ustawa nakazuje również to, że „każdy podmiot gospodarczy musi akceptować bitcoin jako środek zapłaty, gdy jest mu oferowany przez kogokolwiek, kto nabywa towar lub usługę”.

W treści dokumentu czytamy również, że rząd Salwadoru będzie odgrywał znaczącą rolę w ułatwianiu korzystania z BTC w kraju obok usług sektora prywatnego:

„Bez uszczerbku dla działań sektora prywatnego, państwo zapewnia alternatywy, które umożliwiają użytkownikowi przeprowadzanie transakcji w bitcoinach oraz zapewniają automatyczną i natychmiastową zamianę bitcoina na USD, jeśli ktoś sobie tego życzy. Ponadto państwo będzie promować niezbędne szkolenia i mechanizmy umożliwiające ludności dostęp do tego rodzaju transakcji”.

Plan Bukele, aby bitcoin został uznany prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, został ogłoszony w ubiegły weekend podczas konferencji Bitcoin 2021 w Miami na Florydzie.

Biuro prezydenta Salwadoru nakreśliło już wcześniej plany wprowadzenia zachęt podatkowych dla firm skoncentrowanych na bitcoinach po tweetach Bukele. Chęć założenia biura w tym środkowo amerykańskim kraju zadeklarował w poniedziałek szef Tron, Justin Sun.

Dziś rano prezydent Salwadoru poinformował na Twitterze, że ustawa został przyjęta:

Może Cię zainteresować:

Komentarze