TRON – opis kryptowaluty

13 292

NAZWA I LOGO

Tron

OPIS KRYPTOWALUTY

Tron to ekosystem powiązany z blockchainem będącym utworzonym na bazie sieci Ethereum. Głównym zamierzeniem jest utworzenie światowego systemu bezpłatnej rozrywki, która miałaby nie ulegać cenzurze ani wpływom wydawców. Zdecentralizowany system ma również umożliwiać tworzenie personalnych tokenów twórców. Idea Trona opiera się także na internecie 4.0 czyli sieci światowej zdecentralizowanej niepodlegającej żadnym wpływom dużych korporacji jak Google, Amazon czy Facebook. W ramach tego projektu będą zawierane smart contracty na dostęp do treści multimedialnych. Token Tronix (oparty o standard ERC20) będzie umożliwiał rozliczenia w systemie. Każda treść, plik będzie zatem należał do każdego twórcy. Sama sieć ma też umożliwiać tworzenie zdecentralizowanych aplikacji np. gier online lub mediów społecznościowych.

SPECYFIKACJA

 Tron będzie składał się z trzech różnych warstw: przechowywania, aplikacji i rdzennej. Pierwszą z nich można określić jako protokół przestrzeni gdzie będą gromadzone dane. Protokół przechowywania danych będzie oparty na algorytmie Proof-of-Replication, co opiera się na potwierdzeniu przez serwer, że dane użytkownika znajdują się w wielu fizycznych lokacjach magazynów danych. Druga z nich koncentruje się na łatwej integracji zdecentralizowanej aplikacji z dedykowanym walletem dla developerów. Skalowalność sieci może być rozszerzona dzięki łańcuchom bocznym. W Tronie zostanie zastosowany mechanizm DPoS (Delegated Proof-of-Stake). Wprowadzony zostanie także mechanizm konsensusu, co czytuje się jako utrzymywanie szybkości sieci w momencie realizacji forka lub fragmentaryzacji sieci. Składają się na niego trzy kroki: pierwszy (system integracji i debugowania funkcjonalności), drugi (rozwój funkcjonalności i dystrybucji sieci), trzeci (kompromis między technologiami PoS i PoW). Tron będzie posiadał także protokół programowania obiektowego i serializacji, który będzie polegał na definiowaniu bloku/transakcji a następnie na utworzeniu kodu. Następnym krokiem jest jego serializacja i deserializacja w wyniku czego można dokonywać operacji na obiektach. Model UTXO jest rozwiązaniem pozwalającym na śledzeniu historii transakcji w rejestrze publicznym. Jego przetwarzanie równoległe umożliwia przesył środków między różnymi adresami. Specjalna wirtualna maszyna będzie przeznaczona do smart contractów i wszelkie instrukcje dotyczące jego danych będą umieszczone w tablicach baz danych. Dla smart contractów będzie możliwość tworzenia kodu wysokiego poziomu a w pierwszej kolejności będzie nim Java. Algorytm zastosowany dla podpisu portfela – Lamport digital signature jest odporny na ataki ze strony komputerów kwantowych.

Maksymalna ilość monet: 100,000,000,000 (100 miliardów)

Wydobytych monet: 65,748,192,476 (prawie 66 miliardów)

Pierwszy blok: 2017-08-29

Liczba bloków: Brak danych

Średni czas pomiędzy blokami: 15 sekund

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar Blockchain: brak danych

Algorytm: Lamport digital signature

Ilość potwierdzień wymaganych w sieci: 1 blok

DYSTRYBUCJA

Dystrybucja tokenów TRONIX jest dostępna przez giełdy kryptowalutowe. W przyszłości będzie możliwość otrzymania tokenów z aplikacji operujących kryptowalutą, które głównie będą społeczne. Za pewne aktywności jest szansa otrzymania tokenów w postaci nagrody. Drugim rozwiązaniem będzie także otrzymywanie podobnej nagrody ale w systemie gier online. Innym kanałem rozliczeń będzie udostępnianie plików. Za pobranie każdego z nich ma być naliczana odpowiednia liczba środków TRX dla udostępniającego. Dystrybucja procentowa odniosła następujące wartości:

  • 40% do sprzedaży w ICO
  • 15 % do inwestorów prywatnych
  • 35% dla fundacji Tron Labs
  • 10% dla początkowego sponsora (Peiwo)

Nie jest możliwe kopanie kryptowaluty.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 65,748,192,476 TRX
Czas wykopania bloku 10m  15 s
Liczba bloków 460,858 Brak danych
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Lamport digital signature (odporny na ataki ze strony komputerów kwantowych)
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Do używania kryptowaluty musimy używać klucza prywatnego lub adresu publicznego (jak w Ethereum). Wprowadza się specjalną piaskownicę do sprawdzania priorytetów operacji na sieci.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Szybkość sieci – 1500 transakcji na sekundę. Będzie ona utrzymywana przez cały czas poprzez mechanizm konsensusu uodporniając ją na forki lub błędy w sieci.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.Bitcoin  oparty jest tylko o mining Tronix’a nie można wykopać. Opłata transakcyjna wynosi 0,000001 TRX. Bardziej złożona struktura sieci opiera swoje działanie o posiadanie informacji o nodach i połączeniach między nimi. Mechanizm konsensusu jest kompromisem między technologią PoS i PoW.

ROADMAP

Pierwszy kwartał 2018 roku – utworzenie Testnetu (marzec 2018) i Mainnetu (lipiec 2018).

PORTFELE

https://eidoo.io/

https://www.myetherwallet.com/

MINING

W Tronie nie występuje zjawisko miningu.

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

MEDIA

Oficjalna strona

https://tron.network/enindex.html

Twitter

https://www.twitter.com/tronfoundation

Facebook

https://www.facebook.com/TronFoundation-144555002795817/

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/Cardano

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://github.com/tronprotocol

GIEŁDY

https://www.binance.com/

https://www.huobi.pro/

https://www.bit-z.com/

https://www.bitfinex.com/

https://hitbtc.com/

https://www.okex.com/

http://www.abucoins.com

Komentarze