Prezydent Salwadoru deklaruje, że bitcoin stanie prawnym środkiem płatniczym w kraju

2 725

Końcówka Konferencji Bitcoin 2021 należała zdecydowanie do prezydenta Salwadoru, który zapowiedział działanie, które stanowi bezprecedensowe potwierdzenie rewolucyjnej natury Bitcoina. Nayib Bukele ogłosił za pośrednictwem Zooma, że ​​skieruje ​​do parlamentu ustawę o uznaniu BTC za prawny środek płatniczy.

Bukele uważa, że banki centralne coraz częściej podejmują działania, które mogą negatywnie wpłynąć na stabilność gospodarczą Salwadoru. Dodał również, że w krótkim okresie czasu, ruch ten stworzy miejsca pracy i pomoże zapewnić integrację finansową tysiącom ludzi w kraju. Bank centralny Salwadoru również przyjmie bitcoin jako część swoich rezerw, podczas gdy obywatele będą mogli swobodnie dokonywać transakcji za pomocą kryptowaluty.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym?

Republika Salwadoru to państwo w Ameryce Środkowej, które leży nad Oceanem Spokojnym i graniczy z Gwatemalą i Hondurasem. Salwador to najmniejszy pod względem powierzchni kraj międzymorza środkowoamerykańskiego, ale za to gęsto zaludniony. Na 1 km² przypada ponad 300 mieszkańców.

Wystąpienie Bukele zostało nagrane wcześniej i zostało wyemitowane na konferencji podczas wystąpienia Jacka Mallersa, założyciela Strike, portfela kryptowalutowego zbudowanego na Lightning Network.

Mallers opowiedział o swojej 3-miesięcznym pobycie w Salwadorze podczas którego odkrył, że około 70% tamtejszej populacji nie ma konta bankowego, a 20% PKB kraju pochodzi z przekazów pieniężnych wysyłanych przez migrantów członkom rodzin. Portfel Strike zadebiutował w tym kracu w marcu tego roku i – jak zadeklarował Mallers – wśród jej użytkowników pojawia się około 20 000 Salwadorczyków dziennie. Plany wprowadzenia bitcoina jako waluty narodowej Salwadroru, Mallers określił jako kolejny krok w partnerstwie między Strike a rządem Salwadoru.

Mallers nazwał deklarację prezydenta Bukele strzałem, dzięki któremu o bitcoinie usłyszą ludzie na całym świecie”. Jeśli rewolucyjny projekt przejdzie przez parlament bez żadnych problemów, Salwador będzie pierwszym krajem, który oficjalnie uzna bitcoin za prawny środek płatniczy.

Może Cię zainteresować:

Komentarze