Kopanie bitcoinów z wykorzystaniem energii z wulkanów

1 979

O Salwadorze w ostatnich dniach usłyszały chyba wszystkie osoby zainteresowane kryptowalutami. Niedługo po tym, jak BTC został uznany za oficjalną walutę państwa, prezydent Salwadoru Nayib Bukele poinformował o kolejnych przełomowych planach.

Można było się spodziewać, że po uznaniu bitcoina za oficjalną walutę, w kraju rozbudowana zostanie infrastruktura mająca na celu kopanie kryptowalut. Zaskakujący jest natomiast pomysł ogłoszony przez Nayiba Bukele’a, który chce zasilać kopalnie BTC ekologiczną energią pozyskiwaną z wulkanów.

Energia pozyskiwana z wulkanów

W całym Salwadorze znajduje się 61 wulkanów, przy czym większość z nich to wulkany wygasłe. Około 1/3 z nich wciąż jest jednak czynna, co prezydent chce wykorzystać do uzyskania taniej, a przede wszystkim bezemisyjnej i odnawialnej energii.

Biorąc pod uwagę to, jak duże spustoszenie na rynku wywołały niedawne słowa Elona Muska na temat tego, że bitcoiny są szkodliwe dla klimatu (opisaliśmy to szczegółowo w artykule O tym, jak Elon Musk zmanipulował rynek bitcoina. Tweet po tweecie), zapowiedź prezydenta Salwadoru może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Można przypuszczać, że jeżeli plany zostaną zrealizowane, to przyczyni się to dodatkowo do zwiększenia zainteresowania Salwadorem ze strony firm zajmujących się kopaniem bitcoinów.

Tweety na temat kopania bitcoinów z użyciem ekologicznej energii

Informacja na temat tego, że Salwador chce wykorzystać energię z wulkanów do kopania bitcoinów, pojawiła się na Twitterze:

„Właśnie poinstruowałem prezesa LaGeo (…), aby przedstawił możliwość stworzenia urządzeń do wydobywania #Bitcoin z bardzo tanią, w 100% czystą, w 100% odnawialną, 0 emisyjną energią pochodzącą z naszych wulkanów.”

Prezes LaGeo Mynor Gil swoją odpowiedź również zamieścił w formie tweeta o treści:

„Jesteśmy gotowi Panie Prezydencie”

Koszt energii elektrycznej ma ogromny wpływ na opłacalność procesu kopania bitcoinów. Jeżeli więc Salwador rzeczywiście zacząłby korzystać z taniej i ekologicznej energii, mógłby stać się jednym z najważniejszych miejsc dla firm specjalizujących się w kopaniu, zwłaszcza że BTC już teraz jest oficjalną walutą tego kraju.

Komentarze