Facebook, WhatsApp, Instagram padły na wiele godzin, a Bitcoin stał i patrzył…

4 421

Czołowe platformy giganta mediów społecznościowych nie działały wczoraj przez wiele godzin. Czy to, jak twierdzą entuzjaści kryptowalut, doskonały przykład słabości scentralizowanych usług?

Facebook pada, Bitcoin doznaje przypływu energii

Główne media społecznościowe i platformy komunikatorów Facebook (Messenger), Instagram i WhatsApp przestały wczoraj działać. W tle tych zdarzeń cena bitcoina zanotowała „delikatne” wzrosty.

Cena Bitcoina (BTC) wzrosła powyżej 49 000 USD po spadku do dziennego minimum wynoszącego 47 166 USD, co stanowi wzrost o około 4,5% w mniej niż dwie godziny.

kurs bitcoina
BTC/ USD (1H); źródło: link

Nagła zmienność ceny BTC miała miejsce, gdy główna platforma mediów społecznościowych Facebook, aplikacja do udostępniania zdjęć i filmów Instagram oraz komunikator WhatsApp – obydwie należące do Facebooka – przestały działać wczoraj (4 października) około godziny 18:20. Przywrócenie normalnego działania aplikacji nastąpiło chwilę po północy. Zgodnie z treścią komunikatu zespołu ds. komunikacji Facebooka, który został opublikowany na Twitterze, firma „pracowała nad jak najszybszym przywróceniem” normalnego funkcjonowania swoich usług.

Warto przypomnieć, że mniej więcej w tym samym czasie 13 marca 2019 r. wszystkie trzy platformy poinformowały o wystąpieniu poważnej awarii, która trwała ponad 24 godziny. W tamtym czasie Facebook przypisywał problemy „zmianie konfiguracji serwera”:

„Gdyby zbudowali Facebooka na blockchainie, nigdy by nie spadł”

Jakkolwiek przerwy w dostawie wymienionych wyżej usług mogły wpłynąć na zaangażowanie społeczności wokół niektórych projektów kryptowalutowych, Discord, Twitter, YouTube i wiele innych platform działało normalnie. Wielu użytkowników Twittera nie omieszkało skorzystać z okazji, aby podkreślić potrzebę powstania zdecentralizowanej sieci społecznościowej opartej na blockchain.

Akcje Facebooka spadły w poniedziałek o blisko 5%, osiągając – w momencie publikacji – 326,23 USD:

Zdecentralizowany Twitter?

Twitter już pracuje nad własną, zdecentralizowaną inicjatywą w zakresie mediów społecznościowych. W grudniu 2019 r. Jack Dorsey ogłosił, że jego firma sfinansuje prace zespołu dedykowanego z do opracowania zdecentralizowanego standardu mediów społecznościowych.

Dorsey powiedział wówczas, że celem prowadzonych prac było odejście od hostingu i usuwania treści na rzecz algorytmów rekomendacji kierujących uwagę użytkowników i unikania treści, które wywołują kontrowersje.

Może Cię zainteresować:

Komentarze