Czy Brazylia przyjmie bitcoina jako legalny środek płatniczy?

Brazylia już niebawem może uznać bitcoina jako pełnoprawny środek płatności.

Brazylia drugim Salwadorem?

Idąc za przykładem Salwadoru, Brazylia może wkrótce używać bitcoina jako waluty. Tak twierdzi deputowany Aureo Ribeiro, który powiedział, że już niedługo Brazylijczycy będą mogli kupować za BTC domy, samochody i jedzenie w McDonald’s.

Miałoby się to stać możliwe dzięki uchwaleniu w ubiegłą środę ustawy 2.303/15, która ma na celu stworzenie ram prawnych dla wirtualnych walut. Ustawa jest na ostatniej prostej i od ostatecznego przyjęcia dzieli ją już tylko posiedzenie plenarne Izby Deputowanych (Cámara dos Diputados), do którego ma dojść w najbliższych dniach.

Izba Deputowanych jest uważana za niższą izbę parlamentu federalnego Brazylii i liczy 513 członków wybieranych co cztery lata. Najważniejszym organem Izby jest zgromadzenie plenarne. To właśnie w jego ramach posłowie zbierają się w celu omówienia i głosowania nad przedłożonymi propozycjami.

Ribeiro powiedział, że Brazylia potrzebuje sformalizowania użycia kryptowaluty, aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne. W rezultacie powyższego, bitcoin miałby być używany w codziennych transakcjach.

„Chcemy oddzielić ziarno od plew, stworzyć przepisy, dzięki którym będziesz mógł handlować, wiedzieć, gdzie kupujesz, wiedzieć z kim masz do czynienia i mieć ten cyfrowy zasób, aby kupić dom, samochód czy hamburgera w McDonald’s. Bitcoin będzie w tym kraju walutą, tak jak dzieje się to powoli w innych krajach”.

Zdaniem Ribeiro projekt ma silne poparcie w Izbie Deputowanych. Polityk nie dostrzega przeszkód uniemożliwiających jego przyjęcie.

Silne wsparcie dla Bitcoina w Brazylii

Niedawne badanie przeprowadzone przez Sherlock Communications wykazało, że prawie połowa respondentów uważa, że ​​bitcoin powinien być prawnym środkiem płatniczym.

W badaniu wzięło udział 2700 osób w wieku powyżej 18 lat z siedmiu krajów Ameryki Łacińskiej: Brazylii, Argentyny, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Salwadoru, Wenezueli i Meksyku.

Okazało się, że 48% Brazylijczyków uważa, że ​​ich kraj powinien przyjąć BTC, przy czym 31% „zgodziło się”, a 17% „zdecydowanie zgodziło się” z tym stwierdzeniem.

„Brazylijczycy byli największymi zwolennikami przyjęcia bitcoina w regionie, przy czym 56% popierało podejście Salwadoru, a 48% twierdziło, że chce, aby Brazylia również przyjęła BTC.”

Czy za pro-bitcoinowymi nastrojami Brazylii kryje się rosnąca inflacja?

Stopa inflacji w Brazylii notuje od lutego kolejne wzrosty:

brazylia inflacja
Źródło: tradingeconomics.com


W odpowiedzi na taki rozwój sytuacji, bank centralny Brazylii podniósł w tym roku stopy procentowe już pięciokrotnie.

W ubiegły weekend dziesiątki tysięcy protestujących wezwały do ​​impeachmentu prezydenta Jaira Bolsonaro. Obwiniali go o wzrost bezrobocia i rozprzestrzenianie się głodu wśród ludności.

Może Cię zainteresować:

Komentarze