Ranking Kryptowalut Marzec 2018

Marzec i czas świątecznego odpoczynku już za nami, ale jakże wiele wydarzyło się w tym miesiacu – głównie na polskim podwórku. Sprawa pism rozysłanych przez Krajową Administrację Skarbową zelektryzowała polską społeczność kryptowalut i nastręczyła nie lada problemów właścicielom giełd. Sytuacja na globalnym rynkku również nie rozpieszczała – ceny większości kryptowalut na czele z Bitcoinem spadają coraz bardziej. Jak zatem radziły sobie kryptowaluty w marcu?

Najlepiej poradził sobie Verge jednak to nie znaczy, że wynik może być satysfakcjonujący. Po raz pierwszy bowiem w historii naszych rankingów wszystkie kryptowaluty są na czerwono. Zapewne któreś altcoiny zanotowały wzrosty jednak przypomnijmy, iż notujemy te najbardziej popularne i wybrane przez was (w tym miesiącu do zestawienia dołączył Verge i Nano), aby można było stworzyć bazę odniesienia jak dana moneta radziła sobie na przestrzeni miesięcy. Zwycięzca może zatem „pochwalić się” wynikiem -26%. Drugie miejsce zajął EOS ze spadkiem -28%, zaś trzecie przypadło TRON z wynikiem -30%. Tuż za podium uplasował się bitcoin z wynikiem -35%.

W marcu światło dziennie ujrzały informację o tym, iż Krajowa Administracja Skarbowa rozesłała pisma do wszystkich polskich giełd i kantorów kryptowalut. W pismach podmioty te otrzymały żądanie wydania całości bazy danych klientów i zapisów transakcji. Żądanie to jest kwestionowane przez sporą część społeczności jako niezasadne. Również większość giełd podziela to stanowisko składając odwołania od tej decyzji. Co więcej, wątpliwości budzi sama procedura przekazania wrażliwych danych osobowych, a raczej jej brak. Z informacje jakie udało nam się pozyskać wynika, iż nie zostały przedstawione żadne jasne instrukcje w jaki sposób oraz komu należy przekazać i jak będą przechowywane owe dane. Rodzi to obawę ich wycieku i wykorzystania w nielegalnych celach.

Cała sprawa swój finał będzie mieć zapewne za kilka miesięcy, gdy zostaną wyczerpane wszelkie możliwości odwołania (lub też żądanie KAS zostanie uznane za niezasadne). Będziemy na bieżąco śledzić sprawę, więc zachęcamy do odwiedzania naszego portalu. Obszerną relację można znaleźć tutaj.

Choć Bitcoin nie pogłębił swojego minimum od czasu ostatniego ATH to jednak kolejne dołki ustanawia kapitalizacja rynku i to bez względu na to czy zaliczymy Bitcoina czy też badamy same altcoiny. Pierwszego kwietnia ustanowiony został drugi dołek po pęknięcu ATH na poziomie ok. $6400, po czym nastąpiło odbicie. Czy jednak jest to tylko chwilowe odreagowanie czy też wstęp do poważniejszych wzrostów okaże się z perspektywy czasu. Kapitalizacja całego rynku wynosi „zaledwie” $275 mld, podczas gdy w trakcie ustanawiania poprzedniego minimum na Bitcoinie ($6000 Bitfinex) wynosiła $340 mld.

Szczególną ucieczkę widać na altcoinach. Rekordziści stracili blisko 90% od ostatniego szczytu, np.: NEM czy też Cardano. O ile kapitał generalnie ucieka z rynku, o tyle osoby ewakuujące się z altcoinów nie zawsze wybierają pieniądze FIAT, lecz czasem Bitcoina. Może być to jedną z przyczyn dość dramatycznej sytuacji większości projektów. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wciąż są to no bardzo wysokie poziomy względem początków bańki rok temu. Dla porównania DASH kosztuje obecnie ok. $300, a rok temu zaledwie $50, jednak to nic w porównaniu do NEO: $0,19 na początku kwietnia 2017 i ponad $50 dzisiaj. Choć spadki były spore to jednak dalej „jest z czego spadać”

Ważniejsze wydarzenia w kwietniu:

Z rodzimego podwórka:

Dla Bithub.pl wydarzenia z marca komentują Dominik Gordel, Adrian Gozdera nasz analityk Picasso (już dzisiaj wieczorem kolejna analiza techniczna – zapraszamy!), oraz JPKTraders.

Dominik Gordel:

Spadki, spadki, spadki! Choć nadal głębokie i dynamiczne, to jednak nie tylko one emocjonują osoby handlujące na kryptowalutach – zwłaszcza z polskim obywatelstwem w dowodzie osobistym. Mimo, iż wiadomo było od dawna, że polski rząd nie jest przychylny walutom zapoczątkowanym niespełna dekadę temu przez Satoshiego Nakamoto, to jednak ostatnie dni marca wzbudziły burzę w polskiej społeczności. KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa – nazwa tej instytucji w ostatnich kilkudziesięciu godzinach odmieniana jest przez wszystkie przypadki w związku z wysłaniem do wielu polskich giełd kryptowalut i instytucji żądania o udostępnienie danych osobowych (wraz z adresami portfeli kryptowalut) wszystkich użytkowników za lata 2016 i 2017 celem zgromadzenia danych „analitycznych”. Mimo, iż podążając za głosem wielu prawników – wedle obowiązującego prawa, giełdy nie mają obowiązku gromadzić tych danych, to zachowanie polskich instytucji skarbowych budzi wiele kontrowersji.

W Polsce na chwilę obecną można spotkać kilkanaście wzajemnie sprzecznych ze sobą interpretacji podatkowych dotyczących rozliczeń przychodów z obrotu kryptowalutami. Nie ma w tym kraju ani jednej osoby, która mogłaby być pewna, że rozlicza się w prawidłowy sposób. Społeczność nie jest zbulwersowana tym, że od kryptowalut należy odprowadzić podatek dochodowy, bo to dla zdecydowanej większości jest rzeczą oczywistą, ale o sposób jego wyliczenia. Instytucje gubią się we własnych wyjaśnieniach, a treść indywidualnych interpretacji i sugerowany sposób wyliczenia w niej kwoty przychodów i zysków zależy od osobistego podejścia osoby, która daną interpretację tworzy. Należy mieć nadzieję, że prawidłowe sposoby rozliczeń zostaną wkrótce opisane i uregulowane – przynajmniej zanim instytucje podatkowe zaczną rozdawać mandaty za nieprawidłowe rozliczenia.

Marzec ponownie obfitował w wiele wydarzeń politycznych wokół kryptowalut, nie tylko w Polsce. Sankcję USA na wenezuelską kryptowalutę narodową Petro, komunikaty ze spotkania G20, ban na reklamy kryptowalut na Facebooku i Twitterze, a zarazem komunikat CEO Twittera dotyczący tego, że bitcoin będzie kryptowalutą światową w niedalekiej przyszłości. Mimo wielu dobrych newsów kurs pozostał dalej w trendzie spadkowym. Po początkowych wzrostach do poziomu ponad 11500$ i próbie przebicia trendu spadkowego, do gry wkroczyły niedźwiedzie, spychając ponownie kurs, z mniejszymi korektami po drodze do poziomów poniżej 7000$. Choć dla wielu poziomy te wydawały się niewyobrażalne jeszcze kilka tygodni temu, to jednak dzisiaj stały się faktem. Presja sprzedażowa nadal wydaje się duża, jednak należy pamiętać, że trend wzrostowy trwał ponad dwa lata, a jego bieżąca korekta – dopiero dwa miesiące. Nie sugeruję tutaj dalszych spadków, jednak nie należy się raczej spodziewać ataku na ATH gdy tylko parę świeczek na wykresie się zazieleni, gdyż jednak sentyment rynkowy oraz trend – zdecydowanie się zmieniły.

Adrian Gozdera:

Marzec na początku miesiąca dał test podwójnego lokalnego szczytu na Bitcoinie w okolicach 11700$, popyt był zbyt mały aby przebić ten poziom i później rozpoczęły się kolejne bardzo duże spadki na kryptowalutach. Altcoiny ucierpiały bardziej ponieważ inwestorzy zaczęli upłynniać je, a później sprzedawali swoje btc, żeby już więcej fiatowo nie stracić. W czołówce kryptowalut, które najwięcej straciły jest Ethereum. Inwestorzy uznali, że zakazy reklam ICO na platformach społecznościowych mocno wpłyną w przyszlości na popyt ETH, oprócz tego kilka dużych projektów ICO przesłało swoje środki na giełdy, co tylko podsyciło mocniejszą korektę.
Oprócz tych wydarzeń mieliśmy jeszcze spotkanie G20, które miało się zająć regulacjami krytpowalut jako jednym z tematów spotkania, co okazało się zbytnio nadmuchaną sprawą, ponieważ dla instytucji finansowych aktualnie Bitcoin i kryptowaluty nie wydają się zagrożeniem. Po tym kurs odreagował, ale podaż była zbyt duża na popyt. Cały czas wskaźniki jakie śledzę pokazują, że nowej gotówki do rynku dopływa zdecydowanie mniej. Sytuacja nie jest tak piękna jak w grudniu 2017. Google Trend szoruje dno na głównych zapytaniach, wolumeny się zmniejszają, a na parach alt/btc są już zdecydowanie dużo niższe niż w 2017 roku. Osób online też ubywa, natomiast projekty ICO cały czas jeszcze zbierają pokaźne kwoty, średnio 10 000 000 – 30 000 000 $. Dalsze spadki doprowadzą jednak do bardziej konserwatywnych podejść inwestorów i ICO będą zbierać coraz mniejsze sumy pieniędzy, co nie zmienia faktu, że są to nadal duże pieniądze w stosunku do tego co te projekty oferują (zazwyczaj obietnicę realizacji przyszłych funkcjonalności tokenu).
Cena Bitcoina zbliża się do ciekawego poziomu 6000 (podwójne dno) – 6550$ i tam może czekać nas dłuższe odbicie, potem rejonem dobrym do obserwacji i rozważenia wejścia w pozycję long są 4800-5200$. Zejście poniżej 6000$ na Bitcoinie, przyniesie jeszcze większą panikę na altcoinach, co też stwarza bardzo dobrą okazję zakupową.

Picasso:

Za nami kolejny miesiąc – marzec. Koniec marca to nie tylko koniec miesiąca ale również zakończenie pierwszego kwartału 2018 roku. Jak się okazuje, okres ten nie należał do najlepszych na rynku kryptowalut. Pomimo tego, że w pierwszej połowie stycznia rynek walut cyfrowych wyceniany był na historyczne 835,5 mld USD, to obecnie jest on wart zaledwie 270 mld USD. Oznacza to, że w ciągu niespełna trzech miesięcy z rynku wyparowało ponad 565,5 mld USD a więc 67,68%.

Biorąc pod uwagę notowania cyfrowego złota na przestrzeni minionego miesiąca zauważymy, że kurs osunął się o ponad 30% co daje średnio ponad 1% spadków każdego dnia. Co gorsza, z technicznego punktu widzenia nic nie wskazuje by sytuacja ta miała nagle się zmienić. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się bowiem, że już wkrótce dojdzie do ponownego przetestowania okolic 6 tys. USD a niewykluczone, że deprecjacja pogłębi się nawet do 5 tys. USD.

Miniony kwartał był również niezwykle interesujący pod względem informacji branżowych dot. wprowadzania ewentualnych regulacji czy rozliczeń. Jednym z gorętszych tematów ostatnich dni i jednocześnie tym, co w istotny sposób może wpłynąć na sposób postrzegania rynku walut cyfrowych w naszym kraju są chociażby ostatnie działania Krajowej Administracji Skarbowej, która zabiega aby krajowe giełdy kryptowalut udostępniły jej:

  • Dane osobowe użytkowników
  • Dane mailowe, nr rachunków bankowych, dane użytkowników niezweryfikowanych
  • Informacji odnośnie historii wymiany kryptowalut, zasileń rachunków
  • Wskazanie użytkowników, którzy wykonywali wypłaty z bankomatów bez użycia kart, z podaniem dat transakcji
  • Określenie adresów użytkowników wraz z ich oznaczeniem
  • Adresu kryptowalutowego giełdy
  • Zestawienie transakcji w powiązaniu z adresami użytkowników giełdy oraz adresami odbiorcy jak i nadawcy danej transakcji

Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.

JPKTraders:

Spoglądając na wykres kapitalizacji całego rynku kryptowalut zauważymy, że cały miesiąc mamy tendencje spadkową. Największa wartość w tym miesiącu osiągnęła ponad 471 miliardów dolarów, a miesiąc kończymy z wynikiem 267.5 miliarda dolarów.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy wykres kapitalizacji prezentuje się następująco:

Dominacja Bitcoina natomiast zachowuję się całkowicie inaczej i od początku miesiąca zauważalny jest jej stały wzrost. W chwili obecnej zamykamy miesiąc na poziomie 45%.

Wykres Bitcoina w marcu, jak i w poprzednich miesiącach 2018 roku wygląda nadal pro spadkowo. Co prawda początkiem miesiąca wybiliśmy górą kanał spadkowy w którym poruszaliśmy się od początku roku, ale mimo to cena ciągle kieruje się w kierunku południowym. Poruszamy się w wąskim zakresie tuż przy górnym ograniczeniu tego kanału. Kolejnym wsparciem, które może zahamować dalsze spadki są okolice dołka z początku lutego – poziom 5 800 dolarów.

W bardzo podobnej jest ETH, który także porusza się w kanale spadkowym. Tutaj jest o tyle inna sytuacja, że nawet nie wybiliśmy z tego kanału. Ciągle górne ograniczeń jest na tyle silne , że podjęta próba wybicia górą podjęta początkiem marca, skończyła się niepowodzeniem.

Autor: Dawid Muszyński, Flyingatom.com

Poprzednie rankingi kryptowalut:

Ranking kryptowalut luty 2018
Ranking kryptowalut styczeń 2018

Ranking kryptowalut 2017

Ranking kryptowalut grudzień

Ranking kryptowalut listopad
Ranking kryptowalut październik
Ranking kryptowalut wrzesień
Ranking kryptowalut sierpień

Ranking kryptowalut lipiec
Ranking kryptowalut czerwiec
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016

Ranking osobowości polskiej sceny kryptowalut:

Ranking polskiej społeczności kryptowalut 2017

Ranking osobowośći – II i III kwartał 2017
Ranking osobowośći – I kwartał 2017
Polska scena Bitcoin – 2016

Komentarze