Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #9

478

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chińskie media: blockchain potrzebuje regulacji

blockchain chiny

People’s daily, oficjalna gazeta Komunistycznej Partii Chin (KPCh), domaga się krajowych regulacji w ramach wysiłków na rzecz rozwoju technologii blockchain. Na jednej ze stron zatytułowanej „Three Questions to Blockchain”, opublikowanej w poniedziałek, oficjalne media KPCh wywarły presje na zaangażowanie w wspieranie stosowania tej technologii, ostrzegając jednocześnie przed rosnącym ryzykiem związanym z niektórymi przypadkami jej użycia. W sprawozdaniu czytamy:

Technologia Blockchain jest wciąż bardzo niedojrzała, musimy być ostrożni wobec spekulacji na temat tej koncepcji i oddzielnych innowacji opartych na technologii od tych, których celem jest gromadzenie funduszy, Aby lepiej promować i wykorzystywać technologię blockchain, rząd powinien wdrożyć nową politykę i przepisy prawne.

Artykuł zawiera szczegółowe wyjaśnienia na temat aplikacji blockchain w różnych branżach, takich jak usługi finansowe, dobroczynność, zapobieganie fałszerstwom i regulacje finansowe. Jest to znaczący ruch głównych oficjalnych mediów Chin, które przyciągnęły uwagę publiczną, pozostając jednocześnie w ścisłym kontakcie z bankiem centralnym tego kraju, Ludowym Bankiem Chin, który ustanowił zakaz ICO.

Poloniex przejęty przez Circle

opis giełdy poloniex

Circle ogłosił w poniedziałek, że przejął amerykańską giełdę kryptowalutową Poloniex, potwierdzając ostatnie pogłoski o transakcji (pisaliśmy o tym także tutaj). W oświadczeniu Poloniex powiedział, że jego zespół będzie wspierany przez zasoby operacyjne i wsparcie klienta z Circle „, abyśmy mogli dalej skutecznie rozwijać się w przyszłości”:

Zdajemy sobie sprawę, że nasz wyjątkowy rozwój w ciągu ostatnich kilku lat nie nastąpił bez nasilających się problemów dla naszych użytkowników. Oczekujemy, że dzięki doświadczeniu firmy Circle zwiększymy skalowalność i niezawodność naszej platformy i operacji.

Plotki o potencjalnym przejęciu można było słyszeć już od tygodni. 2 lutego raport o współczesnym konsensusie stwierdził, że Circle „prowadzi głęboką dyskusję w celu nabycia Poloniex”. Robert Hackett z firmy Fortune poinformował, że zgodnie ze źródłem wiedzy o transakcji, Circle zapłacił około 400 milionów dolarów za wykupienie Poloniex. Nabywca ma ambitne plany co do nowoprzyjętej giełdy:

Wyobrażamy sobie solidny, wielostronny, rozproszony rynek, na którym mogą znajdować się tokeny, które reprezentują wszystko, co ma wartość: dobra materialne, pozyskiwanie funduszy i sprawiedliwość, nieruchomości, twórcze produkcje, takie jak dzieła sztuki, muzyka i literatura, dzierżawa usług i wynajem na czas, kredyty, futures i wiele więcej.

Coinbase zgłasza swoich użytkowników do urzędu skarbowego

Najpopularniejszy kantor, w którym przy pomocy karty kredytowej można nabyć Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoin oraz Ethereum – Coinbase, udostępni dane swoich użytkowników organom podatkowym w USA. W e-mailu wysłanym do około 13 000 klientów, Coinbase potwierdził 23 lutego, że podzieli się „tylko pewnymi ograniczonymi kategoriami informacji” z Internal Revenue Service (IRS), chociaż nie ujawnił dokładnych szczegółów informacji, które mają być wysłane. Coinbase powiedział w zawiadomieniu, że planuje przekazać dane do IRS w ciągu najbliższych 21 dni. Przedstawiciele firmy doradzają:

Jeśli masz wątpliwości, zachęcamy do natychmiastowego uzyskania porady prawnej u adwokata.

Działanie to jest wynikiem długiej bitwy prawnej między IRS a Coinbase, która rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy agencja podatkowa początkowo żądała danych na temat 500 000 użytkowników Coinbase.

Bitcoin Core wydaje pełną aktualizację z SegWitem

Zespół programistów Bitcoin Core wydał oczekiwaną aktualizację oprogramowania, mającą na celu pomoc w skalowaniu sieci kryptowalut. Wersja 0.16.0 Bitcoin Core, standardowego klienta oprogramowania sieci Bitcoin, dodaje pełną obsługę Segregated Witness (SegWit). Jego wydanie zostało ogłoszone na Github. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Bitcoin Core 0.16.0 wprowadza pełną obsługę SegWit w portfelu i interfejsach użytkownika.

Kod jest przeznaczony do rozwiązania problemów związanych z skalowalnością Bitcoina. Główny protokół Bitcoina ma maksymalny rozmiar bloku 1 MB, co ogranicza objętość i szybkość transakcji (ok. 2000 transakcji na blok). Oddzielając dane podpisu od danych transakcyjnych, SegWit zmniejsza „wagę” transakcji, co tworzy więcej miejsca w dowolnym bloku. Nie zwiększa to limitu wielkości sieci, ale zwiększa ilość możliwych transakcji zawartych w jednym bloku.

Laszlo Hanyecz kupuje pizze za Bitcoiny po raz drugi

najdroższa pizza na świecie

W minionym tygodniu miała miejsce pierwsza transakcja zakupu pizzy za Bitcoiny przy pomocy sieci Lightning Network. Tak samo jak w przypadku pierwszej transakcji, nabywcą jest Laszlo Hanyecz. Pierwsza transakcja miała miejsce 22 maja 2010 roku, podczas której Laszlo zapłacił 10 000 BTC (41 $ w tamtym czasie) za dwie pizze. Transakcja stała się wtedy bardzo popularna i dziś jest legendarna, mianowicie dlatego, że cena Bitcoina wzrosła tak bardzo, że 10 000 BTC jest warte dziś 100 milionów dolarów. Była ona także jedną z pierwszych w historii transakcji, gdy wymieniono dobra za Bitcoiny.

W ten sposób Hanyecz był postrzegany jako pionier Bitcoina, a teraz znowu stał się znany, kupując pizzę przy użyciu testowej i wciąż niebezpiecznej, sieci Lightning Network, którą wielu entuzjastów uważa za wyzwoliciela kryptowaluty w kontekście skalowalności i płatności. Brian Lockhart, badacz blockchain napisał:

Dobrzy ludzie, posłuchajcie i wiedzcie, że tego dnia ten, którego zwano Laszlo, kupił pierwsze pizze z Bitcoin Lightning, wprowadzając nas w nową erę chwały i tandetnej dobroci.

50 Cent zaprzecza posiadaniu Bitcoina

Artysta 50 Cent Jackson prawdopodobnie nie jest bitcoinowym milionerem. Amerykański raper, którego prawdziwe nazwisko brzmi Curtis Jackson, oświadczył w oświadczeniu sądu upadłościowego, że „nigdy nie posiadał i nie posiada żadnego portfela Bitcoin ani żadnego Bitcoina”. Wcześniejsze plotki mówiły o tym, że 2014 roku 50 Cent akceptował płatności Bitcoinem za swój album „Animal Ambition”. Miał zebrać 700 BTC, które są warte ok. 8 milionów dolarów. 50 Cent potwierdził te plotki, zamieszczając wpis na swoim Instagramie, pisząc:

Nieźle jak na dzieciaka z Południa. Jestem z siebie dumny.

Po pewnym czasie post jednak zniknął z jego Instagrama. Jackson twierdzi w nowo złożonych dokumentach sądowych, że firma zewnętrzna zajmowała się transakcjami bitcoinowymi i że zostały one natychmiast zamienione na dolary amerykańskie.

Gigant e-commerce, Rakuten, wprowadzi własną kryptowalutę

Dyrektor generalny Rakuten – Hiroshi Mikitani zaprezentował inicjatywę „Rakuten Coin”, która zostanie wykorzystana jako system lojalnościowy oparty na punktach – podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie. We wtorek Mikitani skomentował projekt jako potencjalną drogę do rozwoju bazy klientów. W tej chwili nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiona kryptowaluta, wynika z raportu TechCrunch. Mimo to firma zamierza ostatecznie udostępnić Rakuten Coin do użytku we wszystkich swoich przedsiębiorstwach, które oprócz globalnego rynku obejmują również firmę turystyczną, usługę wideo na żądanie i usługę komunikacji mobilnej Viber.

Rakuten liczy na to, że skorzysta z kryptowaluty, aby przyciągnąć więcej międzynarodowych klientów, ustawiając ją jako „bezgraniczną” metodę płatności, która może złagodzić opłaty za kursy wymiany. Firma twierdzi, że już widzi międzynarodowy popyt na tym froncie. Firma – często porównywana do Amazona – od dawna kojarzona jest z kryptowalutami, których początki sięgają 2015 r., Kiedy to przeniosła się do akceptacji Bitcoina poprzez procesor płatności Bitnet. Następnie zainwestowała w Bitnet, a następnie wykorzystała dwóch byłych pracowników startupu, by stworzyć laboratorium blockchain.

Chińskie uniwersytety patentują rozwiązania blockchain

uniwersytet

Kilka najwyższych publicznych uniwersytetów w Chinach zwiększa wysiłki na rzecz patentowania aplikacji blockchain opracowywanych w kampusie. Nowe dane opublikowane 16 lutego i 23 lutego przez Chińskie Biuro Własności Intelektualnej (SIPO) podkreślają wysiłki takich instytucji, jak Uniwersytet Zhejiang, Uniwersytet w Shenzhen i Chińska Akademia Nauk, w celu uzyskania patentów związanych z technologią. Wysiłki te są namacalną oznaką rosnącego zainteresowania i inwestowania zasobów chińskich finansowanych przez rząd instytucji akademickich w obszarze badań i rozwoju blockchain.

Ruchy pojawiają się również w czasach, gdy coraz więcej firm w Chinach szuka sposobów na opatentowanie wynalazków związanych z łańcuchem bloków, co jest zgodne z planem chińskiego rządu, aby popchnąć do przodu aplikacje FinTech. Według danych opublikowanych przez SIPO, Uniwersytet Zhejiang chce opatentować oparty na chmurze system blockchain, który ułatwia transgraniczne transakcje płatnicze. Instytucja ponadto twierdzi w swoich wnioskach, że zamiast transakcji przeprowadzanych przez stronę trzecią jako rodzaj powiernika, system zarejestruje żądanie transakcji nadawcy w zdecentralizowanej księdze bloków, która jest tworzona przez rozproszone serwery chmury.

Miasta w USA planują własne ICO

Miasto

W obliczu znacznych redukcji środków federalnych, Berkeley w Kalifornii zwraca się do tokenów kryptograficznych, aby sfinansować usługi, takie jak tanie mieszkania. Burmistrz Jesse Arreguin i radny Ben Bartlett połączyli siły z nowojorskim startupem inwestycyjnym z siedzibą w San Francisco, aby rozwinąć inicjatywę, która podzieliłaby obligacje komunalne na mikro-obligacje, a następnie sprzedała je jako tokeny w ramach tzw. „ICO dla społeczności”. Barlett skomentował:

Zasadniczo chcielibyśmy zbadać nowe sposoby finansowania, ponieważ mamy ogromne potrzeby, i obawiamy się, że możemy wypełniać nasze moralne i prawne zobowiązania wobec naszych mieszkańców…. Opór wymaga monety.

Bartlett i Arreguin powiedzieli, że zerwanie więzi umożliwi ludziom inwestowanie w wybrane projekty o niskich nominałach. Tymczasem przeniesienie procesu kupna i sprzedaży do blockchain oznaczałoby obniżenie kosztów transakcji i przejrzyste finanse miasta. Ponieważ tokeny byłyby poparte podstawową więzią z finansami miasta, Bartlett twierdzi, że ICO dla społeczności byłoby mniej ryzykowne niż typowe ICO.

Walmart używa blockchain do inteligentniejszego transportu

Transport

W nowym zgłoszeniu patentowym, gigant handlowy Walmart chce wykorzystać technologię blockchain do udoskonalenia inteligentnego systemu śledzenia przesyłek paczek. We wniosku wydanym przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) w czwartek, Walmart opisuje „inteligentny pakiet”, który zawierałby urządzenie, które rejestrowałoby informacje na temat łańcucha bloków dotyczącego zawartości opakowania, jego warunków środowiskowych, jego lokalizacji i sposobu działania. Sugeruje również, że jego inteligentny pakiet mógłby być używany w połączeniu z innymi nowymi technologiami, w tym „pojazdami autonomicznymi”, takimi jak drony.

Walmart wyjaśnia w swoim zgłoszeniu, że zakupy online stworzyły wyzwania związane z transportem dla sprzedawców detalicznych, w szczególności w odniesieniu do szybko psujących się produktów wymagających kontroli temperatury, co wymaga dalszych innowacji. Firma pisze w aplikacji:

Ci klienci internetowi wielokrotnie starają się kupić przedmioty, które mogą wymagać kontrolowanego środowiska, a ponadto starają się mieć większe bezpieczeństwo w opakowaniu wysyłkowym, w którym wysyłane są produkty.

Maciej Kmita

Komentarze