Ranking kryptowalut lipiec 2017

W lipcu pierwszy raz od dawna widzieliśmy korektę całego rynku, tylko 4 kryptowaluty nie straciły: Bitcoin, Litecoin, NEM i Dash. Kapitalizacja całego rynku spadła z 99.552 miliarda do 91.987, spadek o 8%. Kapitalizacja rynku wszystkich pozostałych kryptowalut (bez Bitcoina) spadła z 58.756 miliarda do 44.599, notując spadek o 24%.

Lipcowe podium prezentuje się skromnie: lider Bitcoin dał stopę zwrotu 16%. Na drugim miejscu Litecoin przyniósł zwiększenie kapitału o 7%, trzeci NEM 3%.

ranking kryptowalut, bitcoin, litecoin

Dla Bithub.pl wydarzenia z czerwca komentują Dominik Gordel oraz Adrian Gozdera:

Dominik Gordel:

Wakacyjny okres nie przyniósł stabilizacji kursów kryptowalut – wręcz przeciwnie, zmienność na rynkach ponownie była ogromna, a zwroty akcji spektakularne. W lipcu wszystkie oczy zwrócone były przede wszystkim na bitcoina. Wewnątrz jego społeczności toczyły się polityczne gry – deweloperów, producentów sprzętu do miningu czy osób zatroskanych o niezakłócony rozwój projektu. Wszystko to toczyło się w obliczu aktywacji SegWit oraz prawdopodobnego forka bitcoina (rozwidlenia łańcucha i stworzenia BCC – Bitcoin Cash), który ma się dokonać 1 sierpnia. Wszystkie te wydarzenia wpłynęły mocno na kurs BTC – przynosząc od załamania kursu do ceny 1800$ w połowie miesiąca – do nagłej euforii i prób przebicia ATH parę dni później. W ostatnie dni lipca cena zbliża się do wartości 2900$ i zmniejsza swoje fluktuacje w oczekiwaniu na SegWit, do którego czas odliczany jest już w godzinach czy minutach. Wiele giełd zaakceptowało wsparcie dla BCC, niektóre jednak zdecydowały się nie wspierać drugiej wersji bitcoina. Wydaje się jednak, że jeśli inwestorzy i spekulanci zainteresują się BCC, to może on wprowadzić sporo zamieszania w wycenie i dalszym rozwoju bitcoina.

Jeśli chodzi o altcoiny, to mniejsze z nich kończą miesiąc zwykle na poziomach sporo niższych niż na jego początku, niemniej jednak większym kryptowalutom (DASH, LTC, ETH) udało się zachować ceny z początku miesiąca. Dziś jednak wszystkie oczy zwrócone są na bitcoina, który w obliczu „altcoin bubble” z wiosny 2017 roku stał nieco z boku, to jednak w tej chwili nie ulega wątpliwości, że to on gra pierwsze skrzypce na rynku wirtualnego pieniądza.

Adrian Gozdera:

Jesteśmy dzień przed historycznym dniem, który w przyszłości na pewno będzie wspominany. Pierwszego sierpnia powinno dojść do rozłamu Bitcoina na dwa, na prawdziwego, który pozostanie Bitcoinem i fork – altcoin Bitcoin Cash. Cały lipiec był prowadzony narracją aktywacji Segwit oraz forka BCC. Pomimo wielu negatywnych zdarzeń dotyczących rynku kryptowalut, kurs BTC trzyma się bardzo mocno. Poniżej przytaczam listę tego co się wydarzyło.

1. Niepewność co do 1 sierpnia, czy będą podziały? Ile altcoinów z btc powstanie?
2. Dobrano się do największych darknetów
3. Btc-e nie działa od wczoraj i giełda ma być „teoretycznie” przywrócona w ciągu 5 do 10 dni, brak informacji czy był hack czy nie ze strony Btc-e.
4. Wyłączony mixer do bitcoinów (tumbler)
5. SEC ustosunkował się do ICO, wszystkie tokeny są/będą papierami wartościowymi w USA.
6. Giełdy, które dodały THE DAO zrobiły to nielegalnie, ale nie będą pociągnięte do odpowiedzialności.
7. Wizyta SEC i CFTC w Poloniex zapewne była powodem niedodawania nowych coinów do giełdy przez całą trwającą hossę.
8. Kolejny hack na ICO Ethereum
9. W Grecji złapano osobę podejrzaną o pranie kasy przez BTC, kwota idąca w miliardy $.
10. Duże prawdopodobieństwo powstania BCC

Ciemna strona rynku oberwała mocno, co sugeruje, że regulacje rynku kryptowalut są coraz bliższe i banki w końcu położą łapę na kryptowalutach i będziemy świadkami The Third Great Cryptocurrencies Bubble – tak w perspektywie 1-3, może 4 lat. Z wciskającymi funduszami pakiety kryptowalut czy startupów blockchain przeciętnym Smith-om, Kowalskim itp., a jeśli nie drogą pakietów inwestycyjnych to wprowadzaniem firm blockchain na Wall Street i będziemy mieli swego rodzaju modę przez jakiś czas na spółki blockchain na giełdach – tak jak np. na GPW od kilku lat panuje mania spółek produkujących gry komputerowe.

The First Great Cryptocurrencies Bubble – końcówka 2013 – połowa 2014
The Second Great Cryptocurrencies Bubble – końcówka 2016 – połowa 2017
The Third Great Cryptocurrencies Bubble – końcówka 2019???

Oczywiście zdaję sobie w pełni sprawę, że rzeczy mogą potoczyć się dużo szybciej niż zakładane 3 lata odpoczynku od obecnej hossy.

Autor: Dawid Muszyński, Flyingatom.com

Poprzednie rankingi kryptowalut:
Ranking kryptowalut czerwiec
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016

Komentarze