Polska scena Bitcoin i kryptowalut 2016

Środowisko skupione wokół Bitcoina i kryptowalut z roku na rok staje się coraz większe. Sporo firm radzi sobie coraz lepiej na rynku, przybywa ludzi, którzy są skłonni dzielić się swoją wiedzą. Pojawiły się również osoby, które wzięły się za organizowanie spotkań, na których można wymienić się doświadczeniem i posłuchać specjalistów w danym zakresie.

Zestawienie, podobnie jak to sprzed roku, jest subiektywną oceną. To po prostu jeden z punktów widzenia, próba rekomendacji, kogo warto obserwować, kogo słuchać i na jakie inicjatywy zwrócić uwagę.

Jeżeli formuła się przyjmie, w przyszłym roku ranking zostanie rozbudowany. Pewnym pomysłem jest również stworzenie kapituły i rozszerzenie dokonujących oceny do najważniejszych osób z całego środowiska.

Przy układaniu kryteriów wziąłem pod uwagę, sposób prowadzenia firmy (dobrym przykładem jest Łukasz Madej), aktywność w środowisku (jak w przypadku Jacka Czarneckiego), osoby warte słuchania (jak Maciej Łopiński), organizację spotkań ważnych dla środowiska (jak zespół Coinfirm), czy krytyczny ogląd pewnych spraw (jak Bartosz Baranowski, który uruchomił kamyczek wywołujący lawinę w temacie OneCoin).

W zestawieniu brakuje osób związanych tylko i wyłącznie z inicjatywą Strumień i Sandbox. Nie otrzymałem rekomendacji, kogo można wyróżnić, a nie jestem w stanie śledzić wszystkiego.

Osoby, które zasługują na szczególną uwagę w środowisku Bitcoin, w zestawieniu zostały podzielone na „Top” oraz trzy grupy. Poza pięcioma osobami, które są szczególnie wyróżnione, kolejność pozostałych nie została ujęta według ważności. Dlatego również nie zostały wprowadzone numerowane miejsca.

TOP

Sławomir Cieśliński, Medien Service
Organizator ważnych dla całej branży wydarzeń. Do najważniejszych z nich należą Digital Money & Currency Forum oraz Central European Electronic Card. Aktywny w wielu stowarzyszeniach, forach i izbach, gdzie upowszechnia wiedzę na temat nowoczesnych form płatności, jak i kryptowalut. Lider grupy e-płatności w Izbie Gospodarki Elektronicznej i przewodniczący Komitetu E-identyfikacji i Nowoczesnych Usług Płatniczych w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, a to tylko dwie wybrane funkcje i aktywności z kilkunastu najważniejszych.

Jacek Czarnecki, Wardyński i Wspólnicy, prawo.io
Uczestnik prawie każdej większej konferecji w 2016 roku. Chętnie dzieli się wiedzą prawniczą, która może być przydatna dla posiadaczy Bitcoinów. W ramach pracy akademickiej bada prawne i ekonomiczne aspekty kryptowalut i technologii Blokchain. Na szczególnie wyróżnienie zachowuje jego zachowanie po sytuacji z Bitcurex. Tłumaczył wówczas środowisku możliwości prawne, osobom, które chciały odzyskać pieniądze.

Krzysztof Piech, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
Postać ważna dla środowiska z dwóch względów. Po pierwsze podczas licznych wystąpień na branżowych konferencjach wprowadza do dyskusji na temat Bitcoina i Blokchaina ważne, ekonomiczne tło. Po drugie jest aktywnym propagatorem tematyki związanej z kryptowalutami w mediach, przez co przeciętny odbiorca otrzymuje wiedzę na ten temat od osoby kompetentnej. Stoi na czele Sandboxa.

„Bitmar”, forum.bitcoin.pl
Osoba która trzyma pieczę nad forum i bitcoin.pl , Stara się utrzymywać wysoką moralność
w środowisku a przy tym wszystkim zachować neutralność, a to strasznie niewdzięczna rola.
Dostarcza nowiny ze świata Bitcoin i wspiera wartościowe projekty niekoniecznie komercyjne.
Taki „Tata i Mama” w jednej osobie, który gdy trzeba – skarci, a nieraz przytuli… Z tak trudnej
roli wywiązuje się bardzo dobrze, jeśli nie znakomicie.

Maciej Olpiński, userfeeds.io, animator społeczności Ethereum w Polsce
Osoba o bardzo szerokich horyzontach, pokazująca jakie mozliwosci daje technologia i w którą stronę będzie sie zmieniać. Animator społeczności Ethereum w Polsce i współzałożyciel startupu userfeeds.io, czyli rankingach treści i reputacji opratych na ekosystemie Blokchain.

1. Grupa
Lech Wilczyński, InPay
Sylwester Szuszek, BitBay
Szczepan Bentyn, youtuber
Łukasz Madej, cryptoins.com , bitbe.co
Mariusz Sperczyński, BitMarket

2. Grupa
„ShadowOfHarbringer”, forum.bitcoin.pl
Daniel Haczyk, cyfrowaekonomia.pl
Filip Pawczyński, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
Kacper Wikieł, getline.in
Domator, sklepzbitcoinami.pl, bitfilar.pl
Konrad Zacharzewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
Wymazywanie, forum.bitcoin.pl
Tomasz Drwięga, Ethcore
Mmichal, 4coins.pl
Jakub Fijołek, Coinfirm
Grant Blaisdell. Coinfirm
Pawel Kuskowski, Coinfirm
Robert Więcko, Dash Project Manager

3. Grupa
„Prezes”, gieldykryptowalut.pl, forum.bitcoin.pl
Ghimli, bitmaszyna.pl
Rafał Prabucki, cyfrowaekonomia.pl
Ekonokomik, forum.bitcoin.pl
Przemek Steven Minor, bitcantor.com, btc-sms
Andrzej Wspaniały, Bitcoinmat
Adrian Gozdera, Grupa FB Bitcoin Polska
Beata Marek, cyberlaw.pl
Jacek Walewski, Konsultacje społeczne dotyczące Bitcoina
rav3n_pl / Rafał Kiełbus, forum.bitcoin.pl
Bit-els, forum.bitcoin.pl
Wojciech Stopiński, Cryptosteel
Maciej Ziółkowski, satoshi.pl
Krzysiek Szydłowski, Grupa FB Bitcoin Polska
Bartosz Baranowski, inicjatywa w sprawie OneCoin
Iweta Laskowska, bitcoinpolska.blog.onet.pl
McGravier, wykop.pl
pawlo74, wykop.pl

Autor: Dawid Muszyński, FlyingAtom.com

Rankingi osobowości:

Polska scena kryptowalut – I kwartał 2017
Polska scena Bitcoin – 2016

Komentarze