Komisja Europejska: Wydobycie kryptowalut jest całkowicie legalne

Komisja Europejska nie wprowadzi regulacji oraz ewentualnych zakazów w związku z rosnącym wydobyciem Bitcoina i innych kryptowalut. W oficjalnym oświadczeniu Mariya Gabriel, komisarz ds. Gospodarki Cyfrowej napisała, że jeśli energia elektryczna jest zużywana zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma żadnych podstaw do zakazania bądź ograniczania tej działalności.

Mariya Gabriel opisała w raporcie jak wygląda aktualna sytuacja wydobywania kryptowalut na terenie Unii Europejskiej. Podała informacje o spadającym i rosnącym popycie na kryptowaluty względem ceny wydobycia. Napisała, że jeśli minerzy działają zgodnie z prawem, a energia jest w pełni legalna, to nie ma kompletnie żadnych podstaw prawnych do regulowania takich działań.

„Ponieważ wydobywanie kryptowalut nie jest działaniem niezgodnym z prawem, Komisja nie wprowadziła dotychczas żadnych środków umożliwiających śledzenie tej działalności. Jednakże, kryptowaluty wpływają na popyt na energię elektryczną i są nowym czynnikiem napędzającym zapotrzebowanie na energię. Będzie to poddawane kontroli przez Komisję” – napisała w oświadczeniu

energia elektryczna
źródło: pixabay.com

Pozytywne wiadomości

Komisarz stwierdziła również, że nie jest w stanie oszacować jak wielki jest rynek wydobywczy na terenie UE. Dodała, że Chiny są numerem jeden pod względem wydobycia kryptowalut z racji taniej energii elektrycznej. Jednakże, jako działalność gospodarczą zużywającą energię elektryczną, górnictwo kryptowalut podlega przepisom UE dotyczącym efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych – dodała.

„Wydaje się, że działalność wydobywcza jest obecnie skoncentrowana w Chinach (2/3 według szacunków). Niemniej jednak nie można wykluczyć, że część wydobycia jest prowadzona w UE” – dodała

Mariya podkreśliła, że wiele obiecujących zastosowań technologii blockchain nie wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Pod koniec lutego pisaliśmy o podzielonym zdaniu w sprawie kryptowalut i blockchainu przez Komisję Europejską. Warto w takim razie wrócić do tematu Islandii jako przykład rosnącego popytu na energię elektryczną w związku z rozwinięciem wydobycia kryptowalut. Gdyby Islandia podjęła wszystkie proponowane przedsięwzięcia wydobywcze związane z kryptowalutami, nie byłoby wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby dostarczyć je wszystkim podmiotom. To pokazuje, jak dużą rolę odgrywa w energetyce wydobycie kryptowalut.

Co sądzicie o raporcie Komisji Europejskiej? Czy wydobycie kryptowalut powinno być w Polsce wspierane? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze