Abucoins

Bitmarket
Wiadomości

Komisja Europejska: Wydobycie kryptowalut jest całkowicie legalne

Komisja Europejska nie wprowadzi regulacji oraz ewentualnych zakazów w związku z rosnącym wydobyciem Bitcoina i innych kryptowalut. W oficjalnym oświadczeniu Mariya Gabriel, komisarz ds. Gospodarki Cyfrowej napisała, że jeśli energia elektryczna jest zużywana zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma żadnych podstaw do zakazania bądź ograniczania tej działalności.

Mariya Gabriel opisała w raporcie jak wygląda aktualna sytuacja wydobywania kryptowalut na terenie Unii Europejskiej. Podała informacje o spadającym i rosnącym popycie na kryptowaluty względem ceny wydobycia. Napisała, że jeśli minerzy działają zgodnie z prawem, a energia jest w pełni legalna, to nie ma kompletnie żadnych podstaw prawnych do regulowania takich działań.

„Ponieważ wydobywanie kryptowalut nie jest działaniem niezgodnym z prawem, Komisja nie wprowadziła dotychczas żadnych środków umożliwiających śledzenie tej działalności. Jednakże, kryptowaluty wpływają na popyt na energię elektryczną i są nowym czynnikiem napędzającym zapotrzebowanie na energię. Będzie to poddawane kontroli przez Komisję” – napisała w oświadczeniu

energia elektryczna

źródło: pixabay.com

Pozytywne wiadomości

Komisarz stwierdziła również, że nie jest w stanie oszacować jak wielki jest rynek wydobywczy na terenie UE. Dodała, że Chiny są numerem jeden pod względem wydobycia kryptowalut z racji taniej energii elektrycznej. Jednakże, jako działalność gospodarczą zużywającą energię elektryczną, górnictwo kryptowalut podlega przepisom UE dotyczącym efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych – dodała.

„Wydaje się, że działalność wydobywcza jest obecnie skoncentrowana w Chinach (2/3 według szacunków). Niemniej jednak nie można wykluczyć, że część wydobycia jest prowadzona w UE” – dodała

Mariya podkreśliła, że wiele obiecujących zastosowań technologii blockchain nie wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Pod koniec lutego pisaliśmy o podzielonym zdaniu w sprawie kryptowalut i blockchainu przez Komisję Europejską. Warto w takim razie wrócić do tematu Islandii jako przykład rosnącego popytu na energię elektryczną w związku z rozwinięciem wydobycia kryptowalut. Gdyby Islandia podjęła wszystkie proponowane przedsięwzięcia wydobywcze związane z kryptowalutami, nie byłoby wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby dostarczyć je wszystkim podmiotom. To pokazuje, jak dużą rolę odgrywa w energetyce wydobycie kryptowalut.

Co sądzicie o raporcie Komisji Europejskiej? Czy wydobycie kryptowalut powinno być w Polsce wspierane? Zapraszamy do dyskusji.

Podziel się:

Kantor bitcoin bez rejestracji

Blog Prezesa

Ten artukuł ma jeden komentarz

  1. Mazak Reply

    Tak jakby ta komisja miała jakąś moc sprawczą nad czymkolwiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *