Krypto Tydzień: 6 – 12 września 2021

Najwyższy czas na kolejny Krypto Tydzień! Zdajemy sobie sprawę, że wielu osobom trudno jest znaleźć czas na regularne czytanie aktualności, dlatego w każdą niedzielę publikujemy zestawienie przydatnych artykułów.

W 36 tygodniu roku (6 – 12 września) pisaliśmy między innymi o historycznym wydarzeniu w Salwadorze (któremu towarzyszył ogromny spadek kursu), podejrzeniach wobec MicroStrategy i o ryzyku zaatakowania Bitcoina przez rządy. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

W mijającym tygodniu miała miejsce awaria giełdy Kraken (7 września 2021), z którą na szczęście szybko sobie poradzono. Niektórzy użytkownicy wykorzystali to jednak do przemyślenia swojej strategii związanej z tym, gdzie można bezpiecznie przechowywać środki. W artykule Pilne! | SEC grozi Coinbase pozwem, opisywaliśmy zdziwienie CEO giełdy Briana Armstronga związane z reakcją Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na plany wprowadzenia oprocentowanych depozytów. Największy problem związany z bezpieczeństwem mieli natomiast kolekcjonerzy NFT: Bug w OpenSea doprowadził do spalenia NFT o wartości 100 000 USD, w tym historycznej domeny ENS.

Co dalej z kursem BTC?

Chociaż spadki na rynku kryptowalut mogą dziwić jedynie początkujących inwestorów, to w tym tygodniu były o tyle istotne, że towarzyszyły historycznemu wydarzeniu, jakim było przyjęcie BTC przez pierwszy kraj (Salwador). Szybko pojawiły się podejrzenia na temat tego, czy działania MicroStrategy mogły wpłynąć na ostatnie spadki? Możliwe przyczyny opisaliśmy dzień później w artykule: dlaczego cena bitcoina spadła wczoraj o 10 000 dolarów? Miliarder Leo Cooperman przyznał natomiast, że chociaż sam nie rozumie Bitcoina (najprawdopodobniej przez swój wiek), to jego zdaniem najstarsza kryptowaluta jest obecnie lepszym wyborem niż złoto (Cooperman: Jeśli nie rozumiesz Bitcoina oznacza to, że jesteś stary). Niezależnie od tego, czy ktoś oczekuje w najbliższym czasie wzrostów, powinien dopuścić myśl, że prędzej czy później rządy zaatakują Bitcoina | Nie bagatelizuj tego!

Rynek altcoinów w pigułce

Poprzedni tydzień zdecydowanie należał do Solany (SOL) i wydaje się, że kryptowaluta wciąż może zaskoczyć inwestorów. Po dodatkowe informacje zajrzyj do tekstu Solana: Księżyc jest zdecydowanie za nisko. Jeżeli natomiast szukasz następnych projektów, które mogą wzrosnąć, zajrzyj do artykułu Najpierw Cardano, potem Solana | Które aktywa cyfrowe mają teraz szansę na największe wzrosty? W mijającym tygodniu świetnie poradził sobie token giełdy FTX. Doprowadziło to do tego, że FTX Token (FTT) osiąga ATH. Większe wrażenie niż wzrosty istniejących projektów zrobił jednak airdrop dYDX wart nawet 100 000 USD. Chociaż już za późno na otrzymanie darmowych tokenów z tej akcji, to opisaliśmy potencjalny airdrop MetaMask – co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie tokenów?

Kącik NFT

Oprócz opisywanego błędu OpenSea platforma odnotowała duży spadek zainteresowania w porównaniu do rekordowego sierpnia. Szczegóły znajdziesz w artykule: OpenSea odnotowuje 70% spadek obrotu NFT. Warto również wspomnieć o historycznej transakcji na Solanie (Solana doczekała się pierwszej sprzedaży NFT za milion dolarów). W poprzednim tygodniu pisaliśmy o Art Blocks, a kilka dni później zapowiedziano wydarzenie bez precedensu | Christie’s przeprowadzi aukcję NFT na żywo na blockchainie Ethereum (na aukcji pojawią się prace Art Blocks Curated). Sprawdź również nowy szał na nowe NFT | N: 0, 1, 2, 3… i poznaj Metaverse | Z czym to jeść i co może nam to dać?

Warto wiedzieć

W ramach przypomnienia: sekcja warto wiedzieć zawiera teksty, które mogą być nieco trudniejsze, ale warto się z nimi zapoznać. Z artykułów z mijającego tygodnia polecamy poradnik jak wybić NFT bezpośrednio z poziomu smart kontraktu? (znajdziesz tu również informacje o projekcje dotdotdots). W tekście o nieco przewrotnym tytule: Załamanie rynku, początek bessy, a może koniec kryptowalut? opisaliśmy, jak reagować na spadki i w jaki sposób można się zabezpieczyć przed upadkiem giełdy. Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Bitcoin jeszcze nie jest eko, ale jest niesamowicie wydajny energetycznie, dowiesz się, czy emisja CO2 przy kopaniu BTC rzeczywiście ma znaczenie.

Najpopularniejszy artykuł 36 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 36 tygodnia okazał się tekst: Dlaczego cena bitcoina spadła wczoraj o 10 000 dolarów?, który został wyświetlony prawie 40 000 razy. Ponieważ artykuł został już uwzględniony w tym cotygodniowym podsumowaniu (podobnie jak inne popularne teksty), warto zwrócić uwagę na artykuł: użytkownicy serwisu Reddit idą na zakupy: zaplanowana akcja kupowania BTC (niestety, akcja miała miejsce podczas niespodziewanych spadków).

Co waszym zdaniem było najważniejsze dla rynku w mijającym tygodniu? Podzielcie się propozycjami w komentarzach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx