Pilne! | SEC grozi Coinbase pozwem

6 773

Rzecz dotyczy programu pożyczkowego Coinbase Lend. „Nie chcą nam powiedzieć, dlaczego uważają, że jest to security, a zamiast tego żądają od nas kilku akt” – powiedział Brian Armstrong po tym, jak ujawnił, że SEC zagroziła Coinbase pozwem.

SEC grozi Coinbase pozwem

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zagroziła pozwaniem Coinbase w związku z programem, który uważa za instrument finansowy o znamionach papieru wartościowego zabezpieczonego aktywami (security).

Dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong napisał na Twitterze, że ​​było to „naprawdę ogólnikowa reakcja […]”. Szef Coinbase wyjaśnił, że giełda kryptowalut zwróciła się do SEC na początku tego roku, aby poinformować organ o planach uruchomienia programu Coinbase Lend, który ma oferować 4% roczny zwrot z depozytów w stablecoinie USDC.

Według dyrektora generalnego Coinbase, SEC odpowiedziała, że tak rozumiany program pożyczkowy jest zabezpieczeniem (security). Odpowiedzi nie towarzyszyło rzekomo żadne dodatkowe wyjaśnienie oprócz groźby pozwu, jeśli tylko okaże się, że usługa została uruchomiona:

„Odmawiają nam wyjaśnienia, dlaczego uważają, że jest to zabezpieczenie, a zamiast tego żądają od nas kompletu dokumentów (stosujemy się), zeznań od naszych pracowników (stosujemy się), a następnie mówią nam, że jeśli wystartujemy z programem, to nas pozwą – bez wyjaśnienia, dlaczego”.

Armstrong wskazał, że na rynku istnieją inne firmy kryptowalutowe, które obecnie świadczą podobne usługi pożyczkowe swoim klientom, i wezwał SEC do zapewnienia jasności regulacyjnej w tym temacie.

W opublikowanym dziś poście na blogu Coinbase Paul Grewal, Chief Legal Officer firmy, wyraził swoje zaniepokojenie działaniami SEC, kwestionując twierdzenie, że funkcjonalność lendingową można uznać za „umową inwestycyjną”.

„Klienci nie będą„ inwestować ”w program, ale raczej pożyczać USDC, które posiadają na platformie Coinbase w związku z ich dotychczasową relacją. I chociaż klienci Lend będą otrzymywać odsetki od udziału w programie, mamy obowiązek płacić te odsetki niezależnie od szerszej działalności biznesowej Coinbase” – napisał Grewal.

Grewal dodał, że jedynym wyjaśnieniem, jakie otrzymała firma, jest to, że program pożyczkowy jest obecnie oceniany w ramach testu Howeya:

„Powiedzieli nam tylko, że oceniają nasz produkt Lend przez pryzmat dziesiątków lat spraw Sądu Najwyższego na drodze testów Howeya i Revesa. Jednocześnie SEC nie podzieli się samą oceną, a jedynie faktem, że testy zostały przeprowadzone”.

Szef SEC, Gary Gensler, regularnie zachęcał firmy krypto do współpracy z SEC, aby mogły działać w ramach publicznych i zapewnić sobie szansę na przetrwanie. Zdaniem Grewala, działania SEC wydają się być sprzeczne z oświadczeniami Genslera:

„SEC wielokrotnie prosiła naszą branżę: »porozmawiaj z nami, wejdź«. Zrobiliśmy to w tym przypadku. Ale dzisiaj wiemy tylko, że możemy albo trzymać Lend z dala od rynku na czas nieokreślony, nie wiedząc dlaczego, albo możemy zostać pozwani.

„Zdrowa relacja regulacyjna nigdy nie powinna pozostawiać branży w takiej sytuacji bez wyjaśnienia. Dialog jest podstawą dobrej regulacji.”

Grewal poinformował, że firma wstrzyma się z uruchomieniem programu co najmniej do października, czekając na dalsze informacje zwrotne z SEC.

Może Cię zainteresować:

Komentarze