Kryptowalutowe biografie #3 | Brian Armstrong (Coinbase)

Witajcie. Przed wami trzecia z kolei odsłona cyklu Kryptowalutowe Biografie Bithub. Dziś na tapetę bierzemy Briana Armstronga, założyciela dobrze znanego wszystkim Coinbase i jednego z najbogatszych ludzi w kryptowalutowym ekosystemie. Zapraszamy do lektury. Jeżeli stykacie się z Kryptowalutowymi Biografiami po raz pierwszy, koniecznie odróbcie zaległości w zakresie tekstów o Charlie’m Lee (Litecoin) i Vitaliku Buterinie (Ethereum).

Kim jest Brian Armstrong?

Brian Armstrong jest obecnym CEO Coinbase, jednej z największych i najpopularniejszych giełd Bitcoin na świecie. Jest jednym z czołowych zwolenników adopcji Bitcoina, regularnie przemawia na konferencjach, warsztatach i seminariach. Został zauważony i uwzględniony w cenionym zestawieniu 40 under 40 obok takich krezusów jak Mark Zuckerberg czy Xu Li.

Wraz z Charliem Lee i kilkoma innymi członkami platformy Coinbase był w stanie stworzyć to, co stało się pierwszym „jednorożcem” Bitcoina. Przez całe życie Brian utrzymywał duże zainteresowanie rynkiem technologii i zawsze aktywnie uczestniczył w opracowywaniu rozwiązań dla przemysłu.

Dzieciństwo i wczesny okres życia, edukacja

Brian urodził się 25 stycznia 1983 roku. Dorastał w San Jose w Kalifornii. W szkole średniej rozwinął umiejętności w zakresie technologii komputerowych. Aktywnie zaczął uczyć się języka Java i CSS i przypomina sobie, że koledzy w tamtym okresie patrzyli na niego co najmniej „spode łba”. Pierwsze prace zarobkowe Brian podejmował, gdy był jeszcze w liceum. Projektował wówczas strony internetowe dla małych firm w rejonie San Jose. Działo się to w garażu sąsiada.

W 2001 roku Brian Armstrong rozpoczął naukę na Rice University. Zakończył ją w 2005 r. podwójnym dyplomem z informatyki i ekonomii. Po ukończeniu studiów licencjackich postanowił podjąć studia magisterskie z informatyki, z których dyplom obronił w 2006 roku. Po ukończeniu studiów postanowił spędzić rok w Buenos Aires w Argentynie.

Co robił Brian Armstrong zanim zainteresował się blockchain?

Pomimo tego, że Brian był najmłodszy w całym Rice University, spędził 4 miesiące jako kierownik zespołu w IBM w San Jose. Dzięki swojej znajomości Java zaprojektował wiele narzędzi opartych na Javie dla urządzeń Network Attached Storage. Po ukończeniu programu licencjackiego dostał pracę w Deloitte and Touche jako konsultant ds. Zarządzania ryzykiem korporacyjnym.

University Tutor

W sierpniu 2003 r. Brian wraz z Johnem Nelsonem założył UniversityTutor.com. Jest to globalny rynek, na którym rodzice i uczniowie mogą znaleźć niezależnych nauczycieli. Usługa umożliwia nauczycielom utworzenie przedsiębiorstwa szkoleniowego i oferowanie swoich usług wielu potencjalnym klientom-studentom.

Zapewnia również platformę, która wspiera połączenia między uczniami i nauczycielami poprzez dopasowanie atrybutów na podstawie wielu parametrów. Te parametry obejmują między innymi obszar tematyczny, poziom wykształcenia i położenie geograficzne. Uczniowie i nauczyciele mogą zorganizować spotkanie na własną rękę, a sama platforma jest zbudowana z dbałością o UX. Brian był CEO tego projektu przez okres 8 lat, od sierpnia 2003 r. do maja 2012 r.

AIRBNB

W maju 2011 r. Brian rozpoczął pracę w Airbnb jako inżynier oprogramowania. Podczas pracy z Airbnb wciąż współpracował w przedsiębiorstwie UniversityTutor.com . Przebywał tam przez ponad rok i ostatecznie wyjechał w czerwcu 2012 roku, kiedy założył Coinbase.

Kariera w ramach blockchain

Brian Armstrong po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w Boże Narodzenie 2010 roku. Wcześniej podczas wielu wywiadów opowiadał, że nie było wielu rynków transakcji Bitcoin i w związku z tym natychmiast dostrzegł okazję. Będąc zapalonym uczestnikiem rozwoju przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, Brian zaczął myśleć o sposobach wykorzystania tego potencjalnie dużego rynku i tak narodził się pomysł na Coinbase.

Od samego początku w liceum Brian zawsze miał pasję do zakładania firm. Przyznał się do regularnego omawiania wielu pomysłów biznesowych z przyjaciółmi. W tym okresie miał możliwość doświadczyć  zarówno sukcesów jak i porażek, a te ostatniej stały się przyczynkiem do podejmowania bardziej świadomych decyzji takich jak założenie Coinbase.

Coinbase

Brian spędził większość swojego życia aktywnie kontynuując karierę w branży technologicznej. Dzięki dwóm specjalnościom: z informatyki i ekonomii, a także doświadczeniu w programowaniu komputerowym, był dobrze przygotowany do wkroczenia na arenę rynku technologicznego. Po odkryciu Bitcoina szukał sposobu na stworzenie płaszczyzny dla nowo powstającej kryptowaluty.

W lipcu 2011 r. Brian wraz z Fredem Ehrsamem współtworzyli Coinbase. Przewidywano, że będzie to rynek Bitcoin, który umożliwiłby zakup kryptowaluty. Do lata 2012 r. zarówno Brian, jak i Fred zapisali Coinbase do programu inkubatora przedsiębiorczości Y Combinator. Program słynie z zainwestowania w wiele popularnych startupów, takich jak Dropbox, Weebly, Reddit i Airbnb. Pełne uruchomienie firmy nastąpiło w październiku 2012 r. Wówczas firma zaczęła świadczyć usługi kupna i sprzedaży bitcoin za pośrednictwem przelewów bankowych.

Brian Armstrong i inwestorzy

Wielu znaczących inwestorów i inwestorów venture capital zainwestowało w Coinbase. Umożliwiło to Brianowi i jego zespołowi szybkie zwiększenie zasięgu Coinbase w dość krótkim czasie. W 2013 r. Brian  był w stanie zabezpieczyć inwestycję 5 milionów dolarów serii A od Union Square Ventures (USV). W grudniu tego samego roku USV we współpracy z Ribbit Capital i Andreessen Horowitz zainwestowali łącznie 25 milionów dolarów w Coinbase.

Coinbase stał się pierwszą giełdą bitcoin, która w styczniu 2015 r. otrzymała bezpośrednie inwestycje od jednej z największych instytucji finansowych. Kilka banków we współpracy z New York Stock Exchange i Draper Fisher Jurvetson zainwestowało w spółkę lekko ponad 75 milionów dolarów.

Co słychać u Briana Armstronga dzisiaj?

Brian Armstrong to osoba bardzo aktywna, która żywo angażuje się nie tylko w rozwój własnego biznesu. Interesują go także szerokie perspektywy rozwoju branży i całego ekosystemu kryptowalut. Co ważnego wydarzyło się w obozie Briana w przeciągu ostatnich 20 m-cy? Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń.

50 000 użytkowników

W sierpniu 2018 roku Brian Armstrong, raportował  w wywiadzie dla agencji prasowej Bloomberg, iż na platformie rejestrowało się dziennie około 50000 nowych użytkowników. Ponadto dowiedzieliśmy sie, ze Coinbase pozyskało zespół Distributed Systems, aby stworzyć zdecentralizowaną platformę cyfrowej tożsamości dla użytkowników portfeli kryptowalutowych i sklepów internetowych.

Kiedy pytano Armstronga o jego oczekiwania dotyczące Initial Coin Offering (ICO) odpowiadał, że ICO to ważna rewolucja, która daje przedsiębiorcom możliwość pozyskiwania funduszy na nowe przedsięwzięcia bez polegania na darczyńców „z nieba”. Brian chwalił się również, że Coinbase pomogło klientom w 2017 roku handlować cyfrowymi walutami wartymi 150 miliardów dolarów.

„Technologia ta przechodzi serię baniek spekulacyjnych i korekt, ale za każdym razem robi to na nowym płaskowyżu. Oczekiwania ludzi są na całym świecie, ale adopcja w świecie rzeczywistym rośnie” – powiedział Armstrong dla Bloomberga

Miliard kryptowalutowych pasjonatów w przeciągu 5 lat

We wrześniu 2018 dyrektor generalny giełdy kryptowalut Coinbase udzielił wywiadu dla portaluTechCrunch, w którym opisał swoją wizję rozwoju Coinbase, jak i całego rynku kryptowalut. Brian Armstrong powiedział, iż „w przeciągu 5 lat co najmniej 1 miliard osób będzie uczestniczyło w ekosystemie kryptowalut”. Dodał wówczas, iż w przyszłości Coinbase będzie wspierać „miliony różnych tokenów”. 

„Chcemy być światowym mostem, przez który przyjeżdżają ludzie i za pieniądz fiducjarny mogą otrzymać dowolnie wybraną kryptowalutę” – mówił Armstrong.

Podbój kryptowalutowego świata

Listopad 2018 przyniósł wieści o znacznym wzroście wyceny Coinbase, która osiągnęła poziom 8 miliardów dolarów. Już wówczas było wiadomo, ze Brian Armstrong tworzy giganta, który odciska swoje piętno nie tylko na rynku walut wirtualnych, ale również w kontekście całego współczesnego świata finansów.

Nieustający rozwój biznesu

Brian Armstrong z uporem maniaka pracuje nad rozwojem Coinbase. Jeszcze pod koniec 2018 roku, dokładnie w grudniu, rozpoczął wraz z zespołem prace nad zwiększeniem wachlarza dostępnych na platformie kryptowalut i tokenów. Na tamten moment Coinbase analizowało około 31 tokenów, włączając w to Ripple (XRP), Cardano (ADA), Stellar (XLM), czy EOS.

Jak poinformowali w oświadczeniu, zespół pracował nad dodaniem kolejnych kryptowalut prowadząc rozmowy z lokalnymi bankami oraz instytucjami regulującymi. Był to ciąg dalszy działań Coinbase, które miały na celu wsparcie jak największej ilośći kryptoaktywów, które były zgodne z obowiązującymi ramami prawnymi Stanów Zjednoczonych oraz wewnętrzną polityką Coinbase.

„Jak ogłaszaliśmy we wrześniu, celem Coinbase jest świadczenie wsparcia dla wszystkich aktywów, które spełniają nasze standardy i są w pełni zgodne z lokalnym prawem. Z biegiem czasu zamierzamy zaoferować naszym klientom dostęp do ponad 90% wszystkich cyfrowych aktywów, zgodnie z obowiązującym limitem rynkowym. Aby ta wizja stała się rzeczywistością, oceniamy przyszłe aktywa w oparciu o Digital Asset Framework, aby ocenić czynniki takie jak bezpieczeństwo i zgodność projektu z naszą misją stworzenia otwartego systemu finansowego dla całego świata.” – oświadczył wówczas zespół platformy Coinbase

Twitter, blog na Medium i ciekawe cytaty

Jeżeli jesteście zainteresowani, czym na bieżąco zajmuje się Brian Armstrong, warto śledzić jego Twittera oraz blog na platformie Medium.

Poniżej zamieszczam kilka ciekawych wypowiedzi, które Brian Armstrong wygłosił odnośnie Coinbase, Bitcoina i cyfrowych walut w ogóle. W celu pozostawienia oryginalnego wydźwięku tych wypowiedzi pozostawiam je w oryginalnym brzmieniu i nie będę ich tłumaczył.

O IRS na Coinbase:

“My belief is that the vast majority of people using digital currency today are not seeking to evade taxes. They are simply investors seeking returns and people interested in a nascent new technology.”

O Coinbase:

“The average person may, at a high level, think of us as a digital currency bank, but we’re not a bank.”

O Bitcoinie i innych kryptowalutach:

“I do think some digital currency will end up being the reserve currency of the world. I see a path where that’s going to happen.”

O walutach cyfrowych:

“I do think some digital currency will end up being the reserve currency of the world. I see a path where that’s going to happen.”

Zakończenie

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o Brianie Armstrongu i jak oceniacie jego działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Napiszcie też, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 10 czerwca!

Komentarze