Kryptowalutowe biografie BitHub #1 | Charlie Lee (Litecoin)

Bithub.pl cały czas rozwija się w myślą o Was, drodzy Czytelnicy. Kryptowalutowe biografie to nowy cykl treści, dzięki któremu będziemy cyklicznie, co dwa tygodnie, dostarczać Wam garść informacji na temat życia i dokonań największych, najbardziej cenionych i lubianych osobistości ze świata kryptowalut i blockchain. Cykl będzie obejmował artykuły w formie krótkich artykułów, aby nasi czytelnicy mogli łatwo i szybko zapoznać się z opisywaną sylwetką. Mam szczerą nadzieję, że nowa odsłona treści na naszym portalu przyda się nie tylko początkującym fanom kryptowalut w zyskaniu wiedzy na temat nazwisk, które pojawiają się w publikowanych przez nas newsach bez konieczności wychodzenia z portalu i szukania informacji gdzie indziej:). Jestem przekonany, ze dla stałych czytelników korzyścią będzie możliwość odniesienia się i przypomnienia pewnych faktów, bez konieczności „skakania” po artykułach, czy przeglądania stosu tekstów sortując po tagu.

Charlie Lee to niewątpliwie bardzo ważna postać w świecie kryptowalut. Trudno rozmawiać na tematy związane z historią Bitcoina i kryptowalut w ogóle, nie wspominając jego nazwiska. To jedna z bardziej barwnych i interesujących postaci w środowisku, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Po sieci krążą stwierdzenia, że jeżeli biblia blockchain miałby rozpoczynać się słowami “na początku był Bitcoin”, to z pewnością znalazłby się tam również fragment “i niech stanie się Litecoin”. Kim jest Charlie Lee i dlaczego tak mocno wiąże się jego i stworzoną przez niego kryptowalutę z Bitcoinem? Zapraszam na pierwszy artykuł o znanych i cenionych osobistościach w świecie kryptowalut i blockchain, którego bohaterem jest Charlie Lee! 

For people that complain about Litecoins price, this is probably their expectation of Charlie Lee. from litecoin

Korzenie i edukacja

Charlie urodził się w 1975 roku w zachodnioafrykańskim Cote d’Ivoire na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jego ojciec był jednym z pierwszych ludzi pochodzenia chińskiego, którzy osiedlili się w Afryce na początku lat 60-tych, podczas fali, która napłynęła da Afryki z Szanghaju.

Kiedy Charlie skończył 13 lat, cała jego rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Naturalnym wyborem stało się dla Charliego Massachusetts Institute of Technology, gdzie studiował i obronił dyplom z informatyki. Dyplomem MIT mógł pochwalić się także jego ojciec. Pomimo dyplomu najlepszej informatycznej uczelni świata Charlie nie dawał za wygraną i kształcił się dalej. Zapisał się na studia magisterskie na MIT, które ukończył w 1999 roku.

Zanim przyszła fascynacja blockchainem

Zanim świat usłyszał i dobrze zapamiętał nazwisko Charlesa Lee, przez blisko dziesięć lat pracował on dla czołowych firm technologicznych na świecie. W jego CV znajdują się tacy giganci, jak Microsoft, Guidewire czy Google. To właśnie w Google dokonał wielkiego odkrycia, które zdefiniowało i wyznaczyło kierunek dla jego dalszego rozwoju i kariery.

Lee zasilił szeregi zatrudnionych w Google w 2007 roku. Na początku pracował na stanowisku inżyniera oprogramowania. Liczono się z jego zdaniem i umiejętnościami i zapraszano do wzięcia udziału w ramach wielu operacji, które działy się w firmie. W przeciągu niemal sześciu lat, Charlie Lee pracował nad takimi projektami, jak YouTube Mobile, Google Play Games i Chrome OS. Prawdopodobnie podczas pracy przy tym ostatnim projekcie natknął się i zainteresował Bitcoinem. Choć przyjmuje się, że w tym momencie blockchainowo-kryptowalutowa droga Charliego rozpoczęła się na dobre, nie opuścił jeszcze Google i pozostał z nimi do 2013 roku, 2 lata po oficjalnej premierze Litecoina.

Kariera z blockchain w tle

Sam Lee przyznaje, że jego przygoda z kryptowalutami rozpoczęła się w 2011 roku. Inspiracją dla nowych zainteresowań naszego bohatera okazał się artykuł Wired o niesławnym Silk Road.

W tamtym czasie nadal był pracownikiem Google. Technologia stojąca za Bitcoinem zafascynowała go na tyle, żeby wsiąkł w nią bez reszty. Niedługo po tym był już mocno zaangażowany w kryptowalutową społeczność. Lee przyznawał wielokrotnie, że bardzo ciekawie połączyło to jego zainteresowania z dziedziny informatyki i ekonomii.

Wczesne objawienie Charlesa Lee

Bakcyl, który przyszedł wraz z artykułem o Silk Road napędził Charliego do głębszego zanurkowania w świat kryptowalut. Zainspirowało to przygodę z kopaniem bitcoinów. To zrozumiałe – tak robili praktycznie wszyscy. Lee skontaktował się z Mike’iem Hearn’em, jednym z twórców Bitcoin Core i kupił od niego 1 BTC.

Rozpoczęło się prawdziwe eksperymentowanie z technologią i dogłębne jej poznawanie. Doprowadziło to z czasem do szczególnego punktu rozwoju Pana Lee – pomysłu stworzenia własnej kryptowaluty. Był to zresztą dość popularny trend. Wielu programistów do 2011 roku miało ambicje powtórzenia sukcesu Satoshiego Nakamoto i starało się stworzyć kolejnego Bitcoina. Rzecz jasna, wiele z tych projektów było tworzonych na modłę pump and dump, niemniej jednak rynek kryptowalut faktycznie wzrastał i sukcesywnie rozszerzał się.

Fairbix | Proof-of-work oparte na skrypcie

We wrześniu 2011 roku Charlie Lee uruchomił Fairbix. Było to jednocześnie pierwszy efekt pracy Charliego Lee nad jego kryptowalutą. Warto wspomnieć, że Fairbix był pierwszym projektem, w którym użyto proof-of-work w oparciu o skrypt.

Fairbix był zasadniczo klonem Tenebrix innego altcoina stworzonego w 2011 roku. Projekt nie zagrzał jednak zbyt długo miejsca na rynku z powodu szeregu bugów, które miał w swoim kodzie. Rozgłosowi Fairbix nie sprzyjało również założenie, że miał wygenerować zaledwie 7 milionów monet. Do tego doszły błędy w oprogramowaniu Multicoin, który nie mógł uporać się z problemem podatności na atak 51%.

Ladies & Gentlemen: Litecoin!

Niepowodzenie Fairbixa nie zraziło Charliego do dalszej, wytężonej pracy. Nie poddał się i nadal ciężko pracował nad stworzeniem własnej kryptowaluty. Można powiedzieć, że odrobiwszy lekcje z przeżytych niepowodzeń wyciągnął odpowiednie wnioski i z powodzeniem uwzględnił je w nowym projekcie. Litecoin, bo o nim mowa, miał swoja premierę w październiku 2011 roku.

Co do zasady Litecoin jest swego rodzaju klonem Bitcoina, który zawiera kilka modyfikacji. Podstawą do przeprowadzenia tych zmian było dążenie Lee do uzyskania pełnej transparentności projektu. Autor wprowadził zmiany w algorytmie mieszania, szybkości przeprowadzania transakcji oraz GUI. Jedną z ważniejszych różnic było również podniesienie maksymalnej ilości (podaży) monet z 21 milionów na 84 miliony.

Charlie Lee często powtarzał, że jednym z jego głównych celów jest dążenie do pełnej uczciwości i przejrzystości Litecoina. Ten temat jest zresztą wielokrotnie podnoszony i podkreślony przez niego podczas interakcji z kryptowalutową społecznością.

Lee uważa, że wykorzystanie algorytmu haszującego opartego na Script w kontekście Proof-of-work jest dużo bardziej “sprawiedliwe”, niż ma to miejsce w przypadku Bitcoina. Modyfikacje czasu przeprowadzania transakcji w blokach powodują, że Litecoin jest lżejszy i szybszy od Bitcoina. Średni czas transakcji blokowych w Litecoin wynosi 2,5 minuty, co jest szybsze niż średnia dla Bitcoina (10 minut).

Więcej o Litecoinie jako kryptowalucie dowiesz się w tym artykule.

Od momentu wydania Litecoin stale się rozwija. Lee zawsze porównywał Litecoina do “srebra” i zestawiał go Bitcoinem jako “złotem”. Wielokrotnie twierdził, że jego kreacja nie jest konkurencją dla Bitcoina, ale raczej jego uzupełnieniem.

Witaj COINBASE, żegnaj COINBASE

Kiedy w 2013 roku Charlie Lee opuścił Google, z otwartymi ramionami powitano go w Coinbase. Zajmował tam stanowisko dyrektora do spraw technicznych. W tamtym czasie Lee był częścią rozwoju platformy, która wkrótce stała się jedną z najpopularniejszych platform wymiany kryptowalut na całym świecie.

Podczas pracy w Coinbase Lee nie zostawił bynajmniej Litecoina samemu sobie. Pracował przy swoim projekcie po godzinach. Jednakże w czerwcu 2017 Charlie opuścił szeregi Coinbase, aby w zupełności poświęcić się pracy dla Litecoina.

Litecoin Foundation

W 2017 roku, w maju, przeprowadzono poważną modernizację protokołu Litecoin i rozpoczął się proces odrodzenia cen kryptowaluty. To uaktualnienie wiązało się z przyjęciem protokołu Segregated Witness (SegWit).

Jako dyrektor zarządzający Fundacji Litecoin, Charlie Lee nadzoruje wszystkie plany rozwoju wszystkich potencjalnych obszarów w protokole Litecoin, które spowodowało przyjęcie SegWit. Fundacja Litecoin jest organizacją non-profit. Zadaniem zarejestrowanej w Singapurze organizacji jest rozwój Litecoin jako narzędzia do tworzenia wartości w społeczeństwie.

Kontrowersje – dlaczego Charlie Lee sprzedał swoje Litecoiny?

20/12/2017 nadeszła wiadomość, że Charlie Lee sprzedał lub przekazał wszystkie swoje monety Litecoin. Spowodowało to jednocześnie znaczącą wyprzedaż na rynku kryptowalut. Szacunki są różne. Mówi się, że Lee sprzedał ok. 500 000 LTC. Dodatkowym czynnikiem podkręcającym napięcie wokół tego wydarzenia było wprowadzenie Bitcoin Cash do oferty Coinbase.

How much LTC did Charlie Lee have? from litecoin

Na Reddicie Charlie Lee deklarował, że jego udział we własności pokaźnej ilości kryptowaluty stanowił ciężar dla rozwoju całego projektu Litecoin:

Litecoin price, tweets, and conflict of interest from litecoin

Rynek zareagował negatywnie na te rewelacje, ale tylko przez krótki czas. Litecoin pod kierunkiem Lee doskonale się rozwija. Lee sprzedał swoje monety i publicznie wzywał Satoshiego Nakamoto, by zrobił to samo. Oto, co Charlie Lee mówił, zanim sprzedał swoje Litecoiny:

Co słychać u Charliego Lee dzisiaj?

Charlie Lee jest bardzo aktywny na forum działalności Litecoina. 10 lipca 2018 roku Charlie Lee ogłosił, że Litecoin Foundation nabyła prawie 10-procentowy udział w niemieckim banku WEG Bank. Fundacja nabyła akcje w wyniku współpracy technologicznej z platformą TokenPay. W ramach współpracy fundacja ma udzielać pomocy technicznej w realizacji planów banku polegających na dostarczaniu rozwiązań płatności kryptowalutowych klientom i współpracować z TokenPay w różnych projektach blockchainowych.

https://twitter.com/SatoshiLite/status/1016722441018568704

Również w 2018 roku Charlie Lee dołączył do zespołu HTC Exodus, smartfona w pełni wykorzystującego technologię blockchain. Ponadto, tajwańska firma ogłosiła, iż nowy smartfon będzie posiadać wsparcie dla Lighting Network, a sam twórca Litecoina był zachwycony nowym partnerstwem. Lee stwierdził, że projekt smartfona wspomoże masową adaptację technologii blockchain i kryptowalut.

Początek 2019 roku przyniósł doniesienia mówiące o tym, że Lee pracuje nad poprawieniem prywatności w Litecoinie. Podkreślał dobitnie, że skalowalność to bitwa, w której aktualnie biorą udział wszystkie kryptowaluty świata. Charlie rozpoczął wówczas przygotowania do kolejnego wyzwania, którym jest wprowadzenie poufnych transakcji w LTC.

https://twitter.com/SatoshiLite/status/1089935081337085952

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o Charliem Lee i jak oceniacie jego działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Napiszcie też, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 13 maja!

Komentarze