Prywatny Litecoin

Charlie Lee, twórca kryptowalutowego srebra od jakiegoś czasu pracuje nad wprowadzeniem prywatności transakcji w swoim projekcie. Utajnione transakcje mają powstać w wyniku implementacji protokołu bloków extension oraz Mimblewimble.

 

Prywatny Litecoin

Jakiś czas temu, twórca Litecoina (LTC), Charlie Lee rozpoczął ciekawy wątek na Twitterze odnośnie prywatności w Litecoinie. Podkreśla, że bitwa, w której obecnie bierzemy udział to skalowalność, ale następna będzie dotyczyć umiejętności zamienności (ang. fungibility) i prywatności. Charlie zaczyna przygotowania do tej kolejnej potyczki, pracuje nad wprowadzeniem poufnych transakcji w LTC.

https://twitter.com/SatoshiLite/status/1089935081337085952

Kontynuując wątek na Twitterze, po długich dyskusjach z zespołem tworzącym Litecoina, doszli do wniosku, że trzeba zrobić soft fork. Aktualizacje protokołu bardzo podobną do bloków extension, konceptu opracowanego już lata wcześniej.

Dalsze wieści dotyczą Mimblewimble, protokołu oferującego poufne transakcje, opracowanego i opublikowanego anonimowo w internecie w 2016 roku. Protokół Mimblewimble został pierwszy raz zaimplementowany w projekcie Beam, który uruchomiono na początku tego roku, w 10 rocznicę powstania Bitcoina.

Zespół deweloperski LTC skontaktował się z zespołem, który z sukcesem wdrożył Mimblewimble, żeby przedyskutować wprowadzenie takiego forka w Litecoinie.

Rozwiązania

Charlie we wczorajszych wiadomościach wyjaśnia, jak miałby działać taki mechanizm:

Koncept bloków extension jest podobny do sidechainów. Pomyśl o tym, jak o Mimblewimble sidechainie, który jest podłączony do głównego łańcucha, używając konsensusu ulepszonego softforka. Masz możliwość wysłać monety przez bloki extension Mimblewimble albo wysłać monety z powrotem na główny łańcuch.

W ostatnich wiadomościach słyszymy, że na zespół czeka bardzo wiele pracy. Charlie zaznacza, że zaproponują aktualizację protokołu tylko wtedy, kiedy powyższe rozwiązania okażą się właściwe i solidne. Wówczas przedstawią Litecoin Improvement Proposal (LIP) społeczności.

Protokół Mimblewimble wdrożono w pełni tylko raz. Nie wiadomo, jak Beam zachowa się w dłuższym okresie, czy anonimowe transakcje na życzenie będą działać w większej skali.

Prywatny Litecoin, poufność transakcji i zamienność, czy to przyszłe wyzwanie? Zależy Wam na prywatności w sieci? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach poniżej, zapraszamy!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze