Kryptowalutowe biografie BitHub #2 | Vitalik Buterin (Ethereum)

Witaj w drugiej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub.pl. Dziś przyjrzymy się sylwetce Vitalika Buterina, programisty rosyjskiego pochodzenia, któremu zawdzięczamy powstanie Ethereum. Dwa tygodnie temu mogliście przeczytać o Charliem Lee. Jeśli macie zaległości w lekturze, koniecznie je nadróbcie! 

Dla przypomnienia, Kryptowalutowe Biografie to zupełnie nowy cykl treści na Bithub.pl, dzięki któremu chcemy przybliżyć Wam historię życia i dokonań najważniejszych osób, które mają wpływ na środowisko kryptowalut i blockchain. Cykl tworzony jest w formie krótkich artykułów, abyście mogli w szybki i prosty sposób zapoznać się z opisywaną osobą. Cykl dedykujemy zarówno początkującym fanom kryptowalut, jak również „starym wyjadaczom”:).

Tytułem wstępu

Vitalik Buterin postrzegany jest w środowisku kryptowalut jako genialny programista, wizjoner, szkoleniowiec a przede wszystkim jako twórca jednego z najbardziej poważanych ekosystemów kryptowalut – Ethereum.

To oczywiście nie wszystkie z etykiet, które na dobre przylgnęły już do Buterina. Nie ulega wątpliwości, że jest to wielowymiarowa osobowość, która od wielu lat jest mocno zaangażowana w kryptowalutową społeczność i rozwój tej branży na wielu płaszczyznach. Co napędza Vitalika Buterina, że pozwala mi nieprzerwanie działać z tak dużym zaangażowaniem? Mam nadzieję, że odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Vitalik Buterin 2

źródło: tutaj

Kształtowanie chaosu

Vitalik Buterin urodził się w Rosji w 1994 r. Jest synem informatyka Dmitrija Buterina i Natalii Ameline. Początki swojego życia spędził w Kolomnie, w obwodzie moskiewskim, dopóki nie wyemigrował z rodziną do Toronto w Kanadzie. W trzeciej klasie znalazł się w klasie dla ponadprzeciętnie uzdolnionych uczniów. Już na etapie edukacji w szkole średniej błyszczał intelektem na wielu polach, przede wszystkim w zakresie matematyki, programowania i ekonomii. Znana jest historia, która mówi o tym, że Vitaik Buterin dodawał w pamięci trzycyfrowe liczby znacznie szybciej, niż jego koleżanki i koledzy. Krótko mówiąc wyróżniał się w sposób znaczny i zdecydowanie przewyższał inteligencją swoich rówieśników.

Już w 2010 roku Buterin przejawiał oznaki zawodu spowodowanego scentralizowanym porządkiem świata:). Impulsem do kształtowania chaosu może być chociażby wspomnienie jednej z jego ulubionych gier – WoW (World of Warcraft). Pewnego dnia producent i wydawca gry, Blizzard Entertainment, podjął decyzje o usunięciu z gry pewnych elementów obrażeń, które zadawał przeciwnikom ulubiony czar Buterina o nazwie Siphon Life. Buterin wiedział już wtedy, jak mocno odgórne decyzje organów centralnych mogą wpływać na użytkowników systemów informatycznych (chociaż w tym konkretnym przypadku chodziło, rzecz jasna, o grę). Wspominał później tę sytuację mówiąc:

(…) uświadomiłem sobie, jakie horrory mogą nieść za sobą scentralizowane usługi.

Vitalik Buterin odkrywa kryptowaluty

Innym przykładem przyczynku do ukształtowania myśli Vitalika Buterina było czerpanie inspiracji z dyskusji strategicznej w konkursie robotyki, kiedy stwierdził, że „… [on] nadał każdemu agentowi funkcję użyteczności i pozwolił im samodzielnie działać, aby zmaksymalizować własne cele”. Można sądzić, że ten moment podyktował jego myśl polityczną. Warto dodać, że doświadczenia z dzieciństwa znacząco wpłynęły na przekonania polityczne i technologiczne Vitalika w kolejnych latach.

Pełna dojrzałość przyszła zapewne w 2011 roku, kiedy to Vitalik Buterin odkrył i zainteresował się Bitcoinem. W tym samym roku rozpoczął pracę nad współtworzeniem słynnego Bitcoin Magazine i pisał dosłownie setki artykułów na temat Bitcoina. Wspomniany Bitcoin Magazine zaczął być drukowany w 2012 roku i praktycznie od razu zaczęto określać go mianem najważniejszego, cyklicznie wydawanego tytułu zawierającego publikacje poświęcone tematyce kryptowalut. W tym czasie Buterin pracował także dla Dark Wallet (w zakresie programowania), jak również dla marketplace’u Egora i Kryptokit.

Buterin rzuca szkołę | Początek Etehereum

W 2012 roku Vitalik rozpoczął naukę na University of Waterloo. Dość szybko jednak, bo już w 2013 roku rozczarował się poziomem edukacji oferowanym przez szkołę i postanowił skupić się na własnej pracy i planach rozwoju. Później relacjonował, że praca nad projektami kryptowalutowymi zajmowały mu do 30 godzin tygodniowo, zabrakło zatem czasu na szkołę. Ten okres zbiegł się w czasie z objawieniem Buterina w zakresie kryptowalut. Doprowadziło to niechybnie do powstania projektu Etehereum, któremu (jak dotąd), młody geniusz poświęcił całe życie.

W tym samym roku Buterin wydał manifest, w którym przedstawił światu Ethereum. Była to wizja alternatywnej platformy, którą zaprojektował dla każdego typu zdecentralizowanych twórców aplikacji, którą chcieliby oni budować. Z punktu widzenia laika, Ethereum sprawia, że „łatwo jest tworzyć inteligentne kontrakty, samowzmacniający się kod, który programiści mogą wykorzystać do wielu zastosowań.

W nagrodę za pracę i wkład w rozwój projektu, Buterin został uhonorowany członkostwem i nagrodą Thiel 2014. Stanowiła ona portfel o wartości 100 000 dolarów, które Vitalik miał przeznaczyć na dalszy rozwój swojego projektu.

Vitalik Buterin jest geniuszem!

Praktycznie wszyscy, którzy czytali manifest Ethereum w chwili jego powstania, byli pod ogromnym wrażeniem. Nie inaczej stało się w przypadku niejakiego Stephana Tuala, entuzjasty kryptowalut, który ostatecznie dołączył do zespołu Buterina. Tual wspominał:

„Dostałem whitepaper od Vitalika i przeczytałem go i… praktycznie spadłem z krzesła, że tak powiem, szczęka mi opadła i pomyślałem, że ten facet jest geniuszem i muszę dla niego pracować”

Wkrótce po publikacji manifestu Ethereum Buterin czekał, aż pojawią się negatywne opinie. Zależało mu na tym, aby krytyczne błędy zostały podkreślone i wyłapane od razu. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Vitalik komentował to później w następujący sposób:

„Kiedy wpadłem na pomysł Ethereum, pierwszą moją pierwszą myślą było: okej, to jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, i będę miał pięciu profesjonalnych kryptografów, którzy naskoczą na mnie i powiedzą mi, jak głupi jestem, że nie widzę tak wielu bardzo oczywistych wad. Dwa tygodnie później byłem bardzo zaskoczony, że nic z tego się nie stało. Jak się okazało, podstawowy pomysł Ethereum brzmiał dobrze, zasadniczo, całkowicie, wszystko w nim grało jak należy”.

Pamiętna konferencja w Miami

Kilka miesięcy później ludzie, którzy zainteresowali się projektem Vitalika, wpadli na konferencję Bitcoin w Miami, gdzie wielu z nich spotkało go osobiście po raz pierwszy. Buterin mówił na scenie o Ethereum, a po zakończonym wystąpieniu publiczność nagrodziła go długimi owacjami na stojąco. Kiedy odszedł od podium, został pochłonięty przez gąszcz entuzjastów Bitcoina, tłumu przyszłych wyznawców, którzy byli przekonani, że Ethereum może zapewnić kolejną wielką poprawkę. W miesiącach, które nastąpiły po konferencji, ukonstytuowała się grupa założycieli, którzy postanowili zebrać fundusze za pośrednictwem crowdsale Etheru, natywnego tokena w sieci Ethereum. Zebrali ponad 31 000 Bitcoinów ze społeczności kryptowalut i wykorzystali pieniądze na założenie organizacji non-profit w Szwajcarii, zwanej Fundacją Ethereum, która podjęła się nadzorowania rozwoju oprogramowania open source Ethereum.

Warto zwrócić uwagę, że obsługa sprzedaży Etheru nie był już tak udana. Wszystkich płatności dokonano w bitcoin, który w momencie sprzedaży wyceniany był na około 650 USD. Niedługo potem jego cena się załamała, a fundacja, która zachowała wszystkie swoje zyski w Bitcoin stanęły w obliczu straty milionów dolarów.

Co tak naprawdę stworzył Vitalik Buterin? | Podstawy Ethereum

Kryptowaluta łańcucha bloków Ethereum nazywana jest Eterem. Jest on przedstawiony symbolem ETH i trade’owany na różnych giełdach kryptowalut. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, Ethereum jest rozproszoną publiczną siecią blockchain. Ether uzyskany z wydobycia centralnej sieci bloków jest zbywalny jako kryptowaluta i służy do płacenia za opłaty transakcyjne i usługi w sieci Ethereum.

Co najważniejsze, blockchain Ethereum koncentruje się na uruchamianiu kodu programowego dowolnej zdecentralizowanej aplikacji. Podczas gdy Bitcoin jest ograniczony do przypadku użycia waluty, Ethereum „zastępuje bardziej restrykcyjny język bitcoin i zastępuje go językiem, który pozwala programistom na pisanie własnych programów.

Ethereum umożliwia programistom tworzenie własnych inteligentnych umów przy użyciu języka programowania Solidity. Inteligentne umowy w sieci dystrybucji Ethereum mogą mieć wiele narzędzi działających w celu:

  • funkcjonowania jako kont „wielu podpisów”, dzięki czemu środki są wydawane tylko wtedy, gdy zgadza się wymagany procent uczestników
  • realizacji wielu umów między użytkownikami
  • zapewnienia użyteczności innym umowom
  • przechowywania informacje o aplikacji

Zobaczcie, jak prezentuje się przykładowy kod smart kontraktu zapisany w Solidity:

smart contract solidity

źródło: tutaj

Korzyści i ograniczenia

Buterin zaprojektował również Ethereum, aby mógł być wykorzystywany do budowy zdecentralizowanych organizacji autonomicznych lub DAO. DAO są w pełni autonomiczną, zdecentralizowaną organizacją bez lidera. DAO są uruchamiane przez szereg inteligentnych umów zapisanych razem na blockchain Ethereum.

Nic jednak nie jest doskonałe w 100 procentach. Również inteligentne kontrakty zaproponowane przez Buterina mają swoje ograniczenia. Musimy pamiętać, że każdy kod jest na tyle doskonały, na ile pozwalają na to wiedza i umiejętności jego twórcy. Bywa jednak, że pewne konstrukcje programistyczne mogą doprowadzić do niekontrolowanych sytuacji. Jedną z nich był DAO hack.

Istnieje wiele korzyści płynących z uruchomienia zdecentralizowanej platformy Ethereum. Pierwszą z nich jest niezmienność: strona trzecia nie może wprowadzać żadnych zmian w ramach danych. Wypada zwrócić uwagę na odporność platformy na korupcję: aplikacje opierają się na zasadzie konsensusu, co uniemożliwia cenzurę. Kolejne – bezpieczeństwo: bez centralnego punktu awarii aplikacje są dobrze chronione przed atakami hakerów i oszustwami. W końcu – brak przestojów: aplikacje nigdy nie zwalniają i nigdy nie można ich wyłączyć.

Co Vitalik Buterin sądzi o blockchain?

Vitalik Buterin jest bardzo aktywny w rozwijaniu Ethereum. Nie wydaje się jednak stuprocentowym, zaślepionym wyznawcą blockchain dostrzegając w nim nie tylko potencjał, ale także marnowanie czasu na działania w pewnych obszarach. Przykładem potwierdzającym to drugie stanowisko jest chociażby wystąpienie Buterina z 26 listopada 2018 roku, kiedy to w dość dosadny sposób odniósł się do implementacji technologii blockchain w zakresie rożnych branż.

Buterin nazwał wdrażanie blockchain w nieodpowiednich gałęziach gospodarki zwyczajną „stratą czasu”. Dodatkowo, w czasie konferencji Devcon4 wypowiadał się z nutą wątpliwości odnośnie projektów wielu gigantów branży technologicznej:

Czytałem artykuł (…) o projekcie IBM. Nie rozumiem go dokładnie, ale jedna rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to ich przekaz: “Hej, posiadamy wszystkie IP i to jest w zasadzie nasza platforma a wy tylko działacie na niej.” A to,… w ogóle nie o to chodzi….

Nie bał się również stwierdzeń, że łańcuch bloków nie jest wcale złotym środkiem dla rozwoju każdego sektora gospodarki bez wyjątku. Wprost mówił o tym, że w niektórych z nich nie ma po prostu miejsca na jego zastosowanie. Wyrażał obawę, że w wielu przypadkach blockchain pozostaje jedynie sprawnie działającym na inwestorów zabiegiem marketingowym, który skutecznie przyciąga ich kapitał.

Jakie zatem jest najlepsze  z zastosowań? Według Buterina są to po prostu kryptowaluty i transakcje międzynarodowe.

„Upłynie jeszcze dużo czasu, zanim przekonamy się, czy wszystkie inne pomysły będą miały sens na dużą skalę”.

Ciekawe fakty o Vitaliku Buterinie

Czy wiedzieliście, że Vitalik Buterin został uśmiercony, ujawnił adres swojego portfela i rozdawał Ether za darmo? Poniżej kilka ciekawych faktów, które zwróciły uwagę społeczności kryptowalut na osobę twórcy Ethereum.

Śmierć, której nie było

Na barkach Vitalika Buterina spoczywa ogromna odpowiedzialność. W wywiadzie dla Business Insider powiedział, że stara się tak prowadzić projekt Ethereum, żeby pomóc rozwiązać problemy związane ze skalowalnością Bitcoina:

 

 

Nawiązując do powyższego można powiedzieć, że Twórca Ethereum to aktualnie jedna z najbardziej wpływowych postaci w całym kryptowalutowym świecie.  Wyrażane przez niego opinie i pozycja są wystarczające, aby wpływać na całe rynki.

Przykładem może być oszustwo z czerwca 2017 r. W Internecie zaczęła wówczas krążyć plotka, że założyciel Ethereum zginął w wypadku samochodowym. Wiadomości pojawiły się w / biz / thread o 4:30 PM EST (standardowego czasu wschodniego), cytując inny post na luźnym kanale.

Mimo że post nie zawierał żadnych linków ani dowodów, wiadomość rozprzestrzeniała się jak pożar. Żądne sensacji serwisy internetowe zaczęły dopisywać szczegóły historii, która, jak się wkrótce okazało, nie miała wcale miejsca. Nie było przecież dokładnych szczegółów lub zdjęć dotyczących tego incydentu. Co ciekawe, wpis w Wikipedii o Vitaliku został zmieniony na czas przeszły. Sam zainteresowany pojawił się na Twitterze o 20:01 EST, aby stłumić pogłoski o swoim przedwczesnym „odejściu”:

Mimo szybkiego zdemaskowania oszustwa okazało się, cena Ethereum spadła z 300 do 260 USD. Wydarzyło się to w przeciągu trzech i pół godziny od chwili, w której rzekomo Vitalik Buterin zmarł. Cała sytuacja dała dość jasny obraz tego, jak bardzo ważny jest Buterin dla całej kryptowalutowej społeczności. 

Nie jestem miliarderem, czyli Buterin ujawnia adres swojego portfela

Swego czasu Vitalik Buterin stanął w jednym szeregu z innymi twórcami kryptowalut (Satoshi Nakamoto, czy Charliem Lee), w związku z tocząca się w środowisku dyskusją o etyczne podstawy posiadania znacznych ilości kryptowalut przez ich twórców.

Profesor New York Univeristy, Nouriel Roubini, oskarżył współzałożycieli projektu Ethereum (Vitalika Buterina i Joe Lubina) o to, że stali się miliarderami w efekcie tak zwanego pre-miningu, który polega na wcześniejszym wybyciu monet, zanim jeszcze zostały one udostępnione powszechnie użytkownikom.

Buterin odpowiedział na te zarzuty tweetując, że nigdy nie posiadał więcej, niż 0,9 procenta kryptowaluty Ethereum, a jej wartość netto nie zbliżyła się do miliarda dolarów. Dodał, że jest prawie pewien, że nie ma przepisów prawa karnego skierowanych przeciw praktyce zwanej pre-miningiem. Co więcej, Vitalik poszedł o krok dalej i ujawnił do publicznej wiadomości adres swojego portfela poprzez udostepnienie linku do etherscan.

Z podobnymi oskarżeniami spotkał się również twórca Litecoina – Charlie Lee. O tej sytuacji pisaliśmy w pierwszym odcinku cyklu Kryptowalutowe Biografie. Lee również podjął się rozwiązania problemu publicznie poprzez ogłoszenie, że spieniężył wszystkie swoje Litecoiny. Warto przypomnieć, że sytuacja ze środkami na adresach twórców kryptowalut wiąże się również z osoba samego Satoshiego Nakamoto, który posiada w swoim portfelu około jednego miliona bitcoinów.

Vitalik Buterin – Giver of Ether

Pod koniec 2018 roku Preston van Loon odpowiedział na twitterowy wpis Vitalika, w którym wyraził chęć zrealizowania wielu przydatnych projektów dla sieci Ethereum. Napisał również, że w związku z brakiem środków na rozwój, brakuje im rąk do pracy. Odpowiedź Buterina była zgoła oszałamiająca. Twórca Ethereum wysłał grupie van Loona 1000 ETH (w tamtym czasie o równowartości blisko 100 000 dolarów).  Grupa Prysmatic Labs, którą reprezentował wówczas van Loon pracowała nad otwarto źródłowym oprogramowaniem w celu poprawy skalowania Ethereum.

Nietuzinkowy sposób dofinansowania projektu przyciągnął, rzecz jasna, o wiele więcej chętnych na grant. O pomoc do Buterina zwrócił się również zespół programistyczny Sigma Prime, który działa na polu cyberbezpieczeństwa w ramach technologii blockchain. Oni również otrzymali ethery od Vitalika.

 

 

Forbes i Fortune

Najbardziej zdumiewającym aspektem profilu Vitalika Buterina jest jego wiek: ma tylko 25 lat. Pomimo tak młodego wieku już znalazł się na liście Forbes 30 przed 30-stką, Fortune 40 przed 40-stką. Wszystko pomimo tego, że nawet jeszcze nie dorósł do tych progów.

Młodość niesie w jego przypadku ze sobą ogromny chart ducha i determinację, aby rozwijać się i doskonalić projekt Ethereum. Potwierdzają to oczywiście niedawne wydarzenia związane z hard forkiem Konstantynopol.

Jestem przekonany, że geniusz Vitalika Buterina da o sobie znać jeszcze nie raz i niebawem usłyszymy z jego ust jeszcze więcej inspirujących pomysłów na rozwój branży. Szczerze mówiąc „aż strach pomysleć”, co Vitalik jest w stanie wymyślić w najbliższej przyszłości.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o Vitaliku Buterinie i jak oceniacie jego działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Napiszcie też, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 27 maja!

 

Komentarze