Gensler (SEC): DeFi? Zrobimy tak…

5 051

Przewodniczący SEC Gary Gensler apeluje o współpracę między Europą a Stanami Zjednoczonymi w dążeniu do uregulowania zdecentralizowanych technologii finansowych.

Kryptowaluty są prawdziwie globalną klasą aktywów

Przemawiając 1 września przed parlamentarną Committee on Economic and Monetary Affairs Gensler podkreślił rolę, jaką technologie finansowe odgrywają w globalizacji przepływów gospodarczych i osłabianiu odizolowanych rynków krajowych:

„Myślę, że transformacja, przez którą teraz przechodzimy, może być tak duża, jak internet w latach 90.”

Gensler podkreślił, że wyceniane na 2,1 biliona dolarów rynki kryptowalut są „prawdziwie globalną” klasą aktywów, dodając: „Nie ma ona granic ani ograniczeń. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.”

Chociaż szef SEC trzymał się w dużej mierze kwestii pro-regulacyjnych, o których mówił od tygodni, zmienił temat, gdy fiński polityk, Eero Heinäluoma, zapytał go o wpływ aktywów cyfrowych na środowisko naturalne.

Polityk zauważył, że energia elektryczna zużywana przez sieć Bitcoin była większa niż w Holandii i Szwecji i przekracza „całkowity wymiar redukcji emisji gazów cieplarnianych z pojazdów elektrycznych”.

Opisując żniwo środowiskowe Bitcoina jako znaczące „wyzwanie”, Gensler zauważył rosnącą popularność bardziej energooszczędnych sieci kryptowalut opartych na Proof-of-Stake (PoS) i doszedł do wniosku, że wraz ze wzrostem popularności PoS, obawy związane z emisją dwutlenku węgla przez kryptowaluty skoncentrują się ostatecznie wokół Bitcoina.

Zdecentralizowane finanse? Zrobimy tak…

Przewodniczący SEC położył nacisk na potrzebę opracowania solidnych ram polityki publicznej w celu zrównoważenia wspierania innowacji w aktywach cyfrowych i zdecentralizowanych finansów z zachowaniem silnej ochrony inwestorów.

Gensler podkreślił, że platformy DeFi „zapewniają bezpośredni dostęp milionom inwestorów” bez obecności brokera pośredniczącego między społeczeństwem a protokołem, ale wskazał, że wiąże się to z dużym ryzykiem. Powiedział, że DeFi i kryptowaluty „obfitują z oszustwa i nadużycia”. Zwrócił też uwagę, że w przypadku braku „jasnych obowiązków ochrony inwestorów na tych platformach”, inwestorzy stają się na powyższe wyjątkowo narażeni.

Szef SEC zwrócił również uwagę na obawy dotyczące stablecoinów, szacując, że prawie trzy czwarte wolumenu obrotu kryptowalutami obejmuje pary, w których stablecoiny mają swój udział.

Gensler scharakteryzował stablecoiny jako ułatwiające życie tym, którzy „chcą ominąć szereg celów polityki publicznej”, w tym zabezpieczenia przed praniem pieniędzy i sankcje międzynarodowe.

„Słyszeliście o Diem Facebooka, ale istniejący rynek stablecoinów ma już wartość 116 miliardów dolarów” – powiedział.

Przeczytaj również:

Komentarze