Porównanie śladu węglowego Bitcoina i złota

Zobacz inspirującą infografikę, która przedstawia kwestię śladu węglowego, który pozostawia wydobycie złota i bitcoina.

Rok 2020 wstrząsnął gospodarkami i rynkami finansowymi na całym świecie, wywołując niepewność i zmienność. Aby przetrwać burzę, inwestorzy zaczęli poszukiwać alternatywnych aktywów, takich jak złoto lub bitcoin,. Trudno nie zauważyć, że to właśnie bitcoin przyciągnął nowych inwestorów w rekordowym wymiarze.

Chociaż ten zasób cyfrowy może istnieć w elektronicznej chmurze, jego zwiększone wykorzystanie i zużycie energii mają znaczący wpływ na środowisko. Przedstawiona poniżej, sponsorowana przez portal Prospector infografika, dotyczy śladu węglowego bitcoina i złota.


Wydajność cenowa zwiększa adopcję

Na początku maja wartość rynku bitcoin wynosiła 1,05 biliona dolarów, co stanowiło zaledwie 9% wartości rynku złota wynoszącej 11,67 biliona dolarów. Mimo to bitcoin rośnie, aby rzucić wyzwanie złotemu jako alternatywnym aktywom na niestabilnych rynkach.

W 2020 r. złoto przyniosło duży zwrot 25,12% w ciągu roku i osiągnęło historycznie najwyższy poziom 2067 USD za uncję (w sierpniu). Jednak wartość bitcoina wzrosła między majem 2020 r. a majem 2021 r. o 536,7%, przewyższając praktycznie wszystkie możliwe aktywa w tym okresie.

Według agencji Reuters inwestorzy w 2020 r. przelali 5,6 miliarda dolarów na fundusze i produkty kryptowalutowe, o ponad 600% więcej niż w 2019 r. Ta zwiększona aktywność doprowadziła do zwiększenia wymiaru handlu w sieci Bitcoin, wymagającej większej ilości energii.

„Każdy 1 miliard dolarów wpływów do Bitcoina zużywa taką samą ilość energii jak 1,2 miliona samochodów” – Bank of America

Sieć Bitcoin wykorzystuje do walidacji transakcji ogromne ilości mocy obliczeniowej. Przykładowo, aby wyprodukować energię do wydobycia jednego bitcoina, potrzeba by było 1312 uderzeń pioruna lub musiałbyś przejechać 1 240 476 mil. Taka ilość energii przekłada się na poważną emisję CO2.

bitcoin zużycie energii
roczne zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin; źródło: Cambridge Centre for Alternative Finance, Science Mag, New York ISO, Forbes, Facebook, Reedy Creek Improvement District, Worldometer

Porównanie śladów węglowych bitcoina i złota

Choć niektórym może wydawać się, że bitcoiny generowane są z powietrza, za ich wydobyciem kryje się rzeczywiste zużycie energii. Według niezależnych badaczy, Maxa Krause i Thabet Tolaymata, aby wydobyć BTC o wartości 1 dolara potrzeba 17 megadżuli (MJ) mocy komputera. W tym samym czasie, wydobycie złota o tej samej wartości „kosztuje” już tylko i tylko 5 MJ energii. Badanie przeprowadzono w 2018 roku.

wydobycie kryptowalut

Wydobywanie bitcoinów jest w rzeczywistości w prawie 15 razy bardziej emisyjne niż wydobycie równoważnej ilości złota (w przeliczeniu na dolara). Ślad węglowy pojedynczego wydobytego bitcoina (w tym opłaty) wynosi 191 ton dwutlenku węgla, podczas gdy wydobycie równoważnej wartości w złocie „zajęłoby” tylko 13 ton dwutlenku węgla.

Ile wart jest bitcoin?

Debata na temat wartości i użyteczności bitcoina i złota zajmuje centralne miejsce, chociaż kwestia wpływu ich wydobycia na środowisko spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Nie dotyczy to tylko bitcoina, ponieważ oczywiście złoto zostawia swój własny ślad w środowisku. Tak czy inaczej, obydwa te aktywa są wydobywane poza zasięgiem wzroku i myśli konsumentów końcowych.

Złoto zawsze było złotem, nawet przed nadejściem elektryfikacji. Prospector pyta, ile wart jest bitcoin, gdy gasną światła?

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze