Solana doczekała się pierwszej sprzedaży NFT za milion dolarów

2 801

Firma Moonrock Capital kupiła w sobotę jeden NFT z kolekcji Degenerate Ape Academy za 5980 SOL o wartości 1,1 miliona dolarów.

Zakup dotyczył Degen Ape #7225, wersji zombie z aureolą, złotym zębem i mózgiem w pysku. Według HowRare.is małpa ta jest 13 najrzadszą w kolekcji. Firma kupiła również 18 najrzadszy SolPunk — wersję CryptoPunks o tematyce Solany — za 1388 SOL (260 000 USD).

Na Solanie dochodziło już do transakcji NFT za kwoty, które mogłyby być liczone dziś w milionach dolarów (np. Degen Ape #1674, który został sprzedany za 7000 SOL). Wydaje się jednak, że zakup Moonrock Capital jest pierwszą transakcją wartą ponad milion dolarów w momencie zakupu.

Oznacza to zmianę pewnego trendu w rozwoju NFT w całym ekosystemie blockchain. Od samego początku były one zazwyczaj tworzone i sprzedawane na blockchainie Ethereum, gdzie do dziś pozostaje ulokowane większość wartości i zainteresowania nimi. Jako, że wysokie opłaty stają się coraz większym problemem, niektórzy inwestorzy przenieśli się na inne platformy – takie jak Solana, Cardano i Tezos – gdzie mogą eksperymentować przy zdecydowanie niższych kosztach.

Ekosystem NFT na Solanie cały czas się rozwija

Na Solanie pojawiają się nowe rynki, takie jak Digital Eyes i SolSea. Dodatkowo, od czasu premiery Aurory, do obsługi procesu bicia tokenów zaczęto coraz częściej wykorzystywać Candy Machine od Metaplex.

Z drugiej strony, zwielokrotnienie liczby projektów NFT na Solanie zaczęło osłabiać wartość niektórych kolekcji, pomimo dużego popytu na wcześniejsze projekty, takie jak chociażby Degenerate Apes. Wiele projektów odnotowało w ostatnich dniach spadek cen minimalnych, niektóre minty nie sprzedają się, a wiele tokenów sprzedaje się poniżej ceny bicia. Co ciekawe, niektóre tokeny rozdawane są nawet za darmo.

W otoczeniu zachodzących zmian, cena natywnego tokena Solany, SOL, gwałtownie wzrosła, od 100 USD do krótkotrwałego przekroczenia 200 USD i to w nieco ponad tydzień – wprowadzając go do grona 10 najlepszych monet według kapitalizacji rynkowej.

Może Cię zainteresować:

Komentarze