Bug w OpenSea doprowadził do spalenia NFT o wartości 100 000 USD, w tym historycznej domeny ENS

2 338

Popularna platforma handlowa NFT, OpenSea, doświadczyła błędu, w wyniku którego z dymem poszły tokeny niewymienialne (NFT) o wartości przekraczającej 100 000 dolarów. Spaleniu uległa również historyczna domena ENS.

Całopalenie na OpenSea

Błąd, który wystąpił na OpenSea, doprowadził do zniszczenia co najmniej 42 NFT. Spalenie tokenów polegało na tym, że zostały one skierowane na burn address, z którego już nigdy nie będą mogły zostać odzyskane.

Buga wyłapał Nick Johnson, jeden z deweloperów Ethereum Name Services (ENS). Nick zauważył, że podczas transferu domeny ENS, która funkcjonuje pod postacią NFT, została ona przekierowana na adres równoznaczny spaleniu. Jak wspomnieliśmy wyżej, oznaczało to, że token wylądował na adresie, którego nikt nie kontroluje i z którego nie będzie można go już wydostać.

Dla porządku przypomnijmy, że ENS jest usługą, która umożliwia użytkownikom powiązanie adresu w blockchain z nazwą domeny. Rozwiązanie to wprowadzono po to, aby ułatwić transfer środków między użytkownikami poprzez wyświetlanie adresów w formie bardziej przyjaznej do czytania dla człowieka (zamiast długich ciągów alfanumerycznych).

Wracając do kwestii spalenia ENS, Johnson poinformował, że spaleniu uległa pierwsza z domen tego typu, które kiedykolwiek zostały zarejestrowane. Jaj nazwa brzmiała rilxxlir.eth. Johnson zarejestrował ją wykorzystując własne środki, które znajdowały się na koncie ENS. Na OpenSea chciał przenieść nazwę ENS tak, aby znajdowała się na jego własnym koncie. Wtedy właśnie została wysłana na adres spalenia.

W opublikowanym przez Nicka Johnsona tweecie czytamy:

[…] okazuje się, że byłem pierwszą i najwyraźniej jedyną ofiarą błędu, który wystąpił na ich stronie transferowej w ciągu ostatnich 24 godzin,a który wpłynął na wszystkie transfery ERC721 na nazw ENS. Własność rilxxlir.eth jest teraz trwale spalona.”

Nie tylko ENS

Jako, że Johnson pozostaje kontrolerem nazwy ENS, nadal może ją modyfikować – pod względem adresów blockchain, z którymi powiązana jest nazwa ENS. Po prostu nie jest w stanie przenieść samej nazwy.

Niedługo po tym incydencie, Johnson otrzymał informacje od innych osób, które również miały ponieść stratę w wyniku błędu na OpenSea. Stworzył listę ponad 30 błędnych transakcji obejmujących 42 transakcje NFT. Większość NFT była oparta na standardzie ERC-721, ale kilka korzystało z ERC-1155. Sprawdził ceny minimalne każdego z NFT, a po ich zsumowaniu okazało się, że straty plasują się w okolicach 100 000 dolarów.

Oto lista rodzajów i serii tokenów, które uległy spaleniu:

lista spalonych nft opensea
źródło: link

Johnson twierdzi, że OpenSea wyeliminowało już buga, aczkolwiek – na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji – oficjalnego stanowiska w tej sprawie ze strony samej platformy… brak.

Może Cię zainteresować:

Komentarze