OpenSea odnotowuje 70% spadek obrotu NFT

Popularna giełda NFT OpenSea odnotowała aż 70% spadek wolumenu obrotu w porównaniu do szczytu z poprzedniego miesiąca. Zdaniem tych krytyków, którzy dotychczas nie zrozumieli fenomenu niewymienialnych tokenów, może to oznaczać pęknięcie bańki NFT.

Z drugiej strony wspomniany szczyt, który miał miejsce w dniu 29 sierpnia, przełożył się na transakcje o wartości przekraczającej 322 miliony dolarów. Trudno więc oczekiwać, że każdego dnia kolekcjonerzy będą tyle wydawali na cyfrowe dzieła sztuki.

Popularne firmy inwestują w NFT

Rekordowy wolumen obrotu na giełdzie OpenSea to tylko jeden z przykładów na to, że sierpień 2021 był wyjątkowym miesiącem dla rynku NFT. Wtedy też miał miejsce niecodzienny zakup Visa: NFT CryptoPunk (dostawca usług płatniczych zapłacił około 150 000 USD dolarów za niewymienialny token z popularnej serii), a kilka dni później potwierdziły się informacje, że Budweiser wchodzi na rynek NFT (firma wydała około 94 603 USD na domenę beer.eth i 25 227 USD na niewymienialny token).

OpenSea to jedno z najpopularniejszych miejsc w sieci związanych z NFT. Giełda reklamuje się jako pierwsza i największa platforma niewymienialnych tokenów. Wśród kategorii NFT, którymi można handlować na OpenSea, znajdują się: sztuka, muzyka, domeny, wirtualne światy, karty, przedmioty kolekcjonerskie, sport i użyteczność. Giełda działa na blockchainie Ethereum, przez co użytkownicy od dłuższego czasu skarżą się na ukryte koszty NFT: opłaty za gaz.

Zainteresowanie NFT na OpenSea

Pomimo odnotowania kilkudziesięcioprocentowego spadku wolumenu obrotu, aktualnie wynosi on około 84 miliony dolarów. Tym samym dzienny wolumen wciąż jest ponad czterokrotnie większy niż przed rokiem.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że wbrew temu, co twierdzą krytycy i przeciwnicy rynku NFT, nie doszło do żadnego pęknięcia bańki na rynku niewymienialnych tokenów, tylko ma miejsce naturalna korekta. Wiele też zależy od dalszego podejścia inwestorów i kolekcjonerów, którzy mogą wykorzystać mniejsze zainteresowanie dziełami NFT do dokonania tańszych zakupów.

Co sądzicie o aktualnej sytuacji na rynku NFT? Czy zainteresowanie niewymienialnymi tokenami może jeszcze wzrosnąć w tym roku?

Komentarze