Ukryte koszty NFT: opłaty za gaz

1 964

Na niesłabnącym zainteresowaniu rynkiem NFT korzystają wszyscy: kolekcjonerzy, artyści, celebryci, firmy świadczące usługi związane z blockchain i kryptowalutami, a zdaniem niektórych osób również ci, którzy chcą wyprać pieniądze.

Chociaż w ostatnich tygodniach często pojawiają się informacje o rekordowych cenach NFT, wyemitowaniu nowych przedmiotów kolekcjonerskich lub kolejnych osobach, które zapowiadają działania na rynku niewymienialnych tokenów, to zazwyczaj pomija się kwestię wysokich kosztów transakcyjnych.

Opłaty za gaz przy NFT

W przypadku wymian kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach typu Uniswap użytkownicy niejednokrotnie skarżyli się na to, że ze względu na konieczność poniesienia opłaty sięgającej kilkunastu lub kilkudziesięciu dolarów, nie opłaca im się dokonywać małych transakcji. Okazuje się, że problem dotyczy również osób zainteresowanych NFT. Już kilka miesięcy temu Insider opisywał sytuacje osób, które kupując NFT o wartości 30 USD, straciły nawet 200 na opłaty transakcyjne.

Korzyści z wysokich opłat transakcyjnych

Przede wszystkim warto zrozumieć, że dzięki takim opłatom górnicy utrzymujący sieć mają motywację do tego, aby udostępniać dla niej moc swoich urządzeń. Dodatkowo konieczność zapłacenia kilkunastu dolarów za stworzenie NFT sprawia, że przynajmniej w pewnym stopniu udaje się ograniczyć spam. Widać to zresztą po sieciach, w których przygotowanie nowego NFT kosztuje kilkadziesiąt groszy, jak ma to miejsce między innymi w Binance Smart Chain (BSC). Wiele osób tworzy je masowo, licząc na to, że w końcu uda im się trafić na nieobeznanego z tematem klienta, który wyda swoje kryptowaluty na zakup bezwartościowego NFT. Nie oznacza to jednak, że na sieci Ethereum dostępne są wyłącznie prawdziwe dzieła sztuki. Wyższe opłaty zniechęcają jednak do masowego tworzenia niewymienialnych tokenów, szczególnie jeżeli ich twórca nie jest przekonany co do ich jakości.

Od czego zależą opłaty za gaz i czy można ich uniknąć?

Opłaty transakcyjne zależą między innymi od aktualnego obciążenia sieci, na co korzystnie wpływają rozwiązania warstwy drugiej. Skutecznym sposobem na obniżenie opłat związanych z handlem NFT może być zaplanowanie transakcji w czasie, w którym sieć nie będzie obciążona (niektóre statystyki pokazują, że warto próbować podczas weekendów). Można również rozważyć zmianę sieci na taką, w której obowiązują niższe opłaty transakcyjne, ale to może prowadzić do konieczności przebicia się przez większą ilość bezwartościowych NFT w poszukiwaniu czegoś naprawdę wyjątkowego.

Komentarze