Krypto Tydzień: 7 – 13 lutego 2022

Powróciły obawy o przyśpieszenie podniesienia stóp procentowych w USA, co miałoby wynikać z trudnej sytuacji na Ukrainie. Pomimo tego kursy najważniejszych kryptowalut zachowują się w miarę stabilnie, a cena BTC wzrosła od poprzedniego tygodnia o ponad 2%.

W 6 tygodniu roku (7 – 13 lutego) pisaliśmy między innymi o metawersowych planach McDonald’s, przejęciu przez USA środków z Bitfinex i podejściu Satoshiego do utraconych Bitcoinów. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Powróciła sprawa Bitfinex | Aresztowania i największa konfiskata skradzionych środków w historii Departamentu Sprawiedliwości USA. Przejęcie przez rząd ponad 94 000 BTC potwierdziło, że kryptowaluty nie są idealnym wyborem dla przestępców.

Raport Chainalysis pokazuje, że na adresy powiązane z ransomware wpłynęły w 2021 kryptowaluty o wartości co najmniej 602 mln dolarów. W dodatku po dokładnym przeliczeniu ostateczna kwota może być o wiele wyższa.

Co dalej z kursem BTC?

Na początku tygodnia omawialiśmy utracone bitcoiny | 20% darowizna czy przeszkoda na drodze do szerszej adopcji? Chociaż według niektórych osób zgubione BTC mogą utrudnić masową adopcję, to warto pamiętać, co na ten temat powiedział legendarny Satoshi Nakamoto: „(dzięki zgubionym Bitcoinom) monety wszystkich innych użytkowników są warte nieco więcej”.

Odzyskane niedawno 40 000 USD za BTC to dopiero podłoga. Takiego zdania jest między innymi Bloomberg, który wciąż wierzy w dalsze wzrosty prowadzące do 100 000 USD. Nic więc dziwnego, że międzynarodowa sieć firm KPMG kupiła Bitcoiny, co uzasadniono wiarą w kontynuację instytucjonalnego przyjmowania aktywów kryptowalutowych i technologii blockchain. W dodatku KPMG przyznało, że przygląda się również DeFi, NFT i metaverse.

Rezydencja warta ponad 27 milionów dolarów dostępna za Bitcoiny pokazuje, że zamożne osoby są otwarte na kryptowaluty.

Warto zastanowić się nad tym, ile wart jest Bitcoin z punktu widzenia technologii? W końcu przed powstaniem BTC (a dokładniej przed październikiem 2008 r.) nie istniała żadna podobna cyfrowa forma wartości.

Rynek altcoinów w pigułce

Jeżeli udane połączenie decentralizacji i wysokiej skalowalności wydaje ci się czymś niemożliwym, koniecznie sprawdź, co to jest Harmony (ONE). Coraz popularniejszy projekt powstał w maju 2019 roku w ramach IEO na Binance Launchpad.

Tokeny ERC-20 cieszą się dużą popularnością, ale wciąż wiele osób nie wie, czym są i jak powstają. Zachęcamy więc do lektury poradnika poświęconego ERC-20 | ABC standardu tokenów w Ethereum.

Czy Cardano jest niedowartościowane? Analityk Ali Martinez uważa, że zdecydowanie tak. Jako uzasadnienie podaje zakres wartości rynkowej do wartości zrealizowanej z ostatnich 365 dni (MVRV 365D).

Kącik NFT i metaverse

Stworzony przez firmę Samsung Metaverse My House | Ponad 4 miliony wizyt w mniej niż 1 miesiąc. Firma chce również zaistnieć w innych cyfrowych światach, czego efektem jest jedno z największych przejęć parceli przez markę w Decentraland.

OpenSea wycofuje CryptoPunks V1. Prawdopodobnie decyzja ta związana jest z żądaniami Larva Labs.

Josh Gerben z Gerben Intellectual Property poinformował, że McDonald’s zgłosił 10 wniosków o znaki towarowe związane z metaverse.

Metaverse Valhalla od Floki Inu | Sieć testowa jeszcze w tym miesiącu? Zespół Floki Inu poinformował, że pracuje nad projektem od ubiegłego lata.

W poszukiwaniu gemów

Trudno w dzisiejszych czasach uznać Bitcoina za gem, ale dzięki popularnej giełdzie każdy ma szansę otrzymać kryptowalutę bez konieczności inwestowania własnych środków. Szczegóły znajdziesz w artykule: Darmowe bitcoiny od FTX.

Tom Wilson przedstawił swoje propozycje na trendy w branży kryptowalut na 2022 r. Sprawdź, co może się wydarzyć w kwestii użyteczności NFT i rozwoju Ethereum.

Warto wiedzieć

Nowe kryptowaluty dostępne w Bitomatach FlyingAtom, dzięki czemu można łatwiej handlować Ethereum oraz stablecoinami USDT i USDC. W Polsce działa już 40 Bitomatów tej firmy, dzięki czemu jest na 7 miejscu największych operatorów w Europie.

Jeżeli interesujesz się złotem, sprawdź najnowszą odsłonę Złotego Przeglądu: Goldman Sachs podnieśli swoje prognozy dotyczące kursu złota w 2022 roku – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 31.01-06.02.2022. Dowiesz się z niego, że wysokość inflacji HICP w strefie EURO zaskoczyła ekonomistów, a według Goldman Sachs cena złota może w tym roku wzrosnąć nawet do 2150 USD.

Szef strategii inwestycyjnej w JPMorgan nie docenił kryptowalut i uważa, że już za późno na tego typu inwestycje. Innego zdania są analitycy Wells Fargo: nie jest za późno na zainwestowanie w Bitcoina.

CEO firmy Dara Khosrowshahi ogłosił, że za jakiś czas Uber zacznie akceptować kryptowaluty. Na drodze stoi jedynie niekorzystny dla środowiska i kosztowny mechanizm wymiany kryptowalut.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Prywatność – prawo, a nie przywilej, dowiesz się, dlaczego społeczność blockchain nie skupiła się na anonimowości.

Kryptowaluty na świecie

Włoski fast food inspirowany Shiba Inu planuje stworzyć globalną sieć restauracji, co może być ciekawą okazją dla franczyzobiorców z całego świata.

W martwym punkcie utknęły rozmowy nad tym, w jaki sposób uregulować stablecoiny | Kongres USA odrzuca regulacje proponowane przez Departament Skarbu. Warto jednak dodać, że USA ma około 4 miliardy dolarów w BTC, a wszystko dzięki przejęciom.

Gazeta Kommersant opisała, co dalej z rosyjskim rynkiem kryptowalut (istnieje szansa, że BTC zostanie uznany za walutę). Okazało się, że Rosyjscy inwestorzy stawiają na hodl. Nawet 60% unika regularnego handlowania.

Amerykański Forbes w rękach Binance (największa scentralizowana giełda kryptowalut zainwestowała w magazyn 200 milionów dolarów).

Chiny proponują wykorzystanie blockchain i 5G do śledzenia szczepień, co może budzić obawy nawet u największych entuzjastów nowych technologii.

Czy kanadyjska ustawa C-249 przyciągnie firmy? Jest na to szansa, o ile tylko ustawa zaproponowana przez Michelle Rempel Garner zostanie przyjęta.

Najpopularniejszy artykuł 6 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 6 tygodnia okazał się tekst: Bitcoin stworzył nowych milionerów, który został wyświetlony prawie 17 000 razy.

Która z wiadomości z ostatniego tygodnia zaskoczyła cię w największym stopniu? Podziel się z nami, co według ciebie było najważniejsze dla rynku kryptowalut.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze