Co dalej z rosyjskim rynkiem kryptowalut?

Nowe informacje wskazują, że już niedługo mogą się zakończyć problemy rosyjskich inwestorów i zwolenników kryptowalut.

Chociaż od kilku tygodni na rynku można było zaobserwować obawy związane z ewentualnym wprowadzeniem zakazu kryptowalut w Rosji, to najprawdopodobniej władze uznają BTC za walutę.

Niepewność na rosyjskim rynku krypto

Już w październiku informowaliśmy, że Rosja chce ograniczyć transakcje kryptowalutowe, ale bardzo prawdopodobne jest to, że Rosja nie zakaże kryptowalut. W pewnym momencie potwierdził to zresztą prezydent kraju w swojej wypowiedzi na temat przewagi Rosji wynikającej z nadwyżek energii elektrycznej i specjalistów znających się na kopaniu kryptowalut.

Kommersant: BTC jako waluta

Według gazety Kommersant Centralny Bank Federacji Rosyjskiej i rosyjski rząd doszły do porozumienia w kwestii tego, co należy zrobić z kryptowalutami. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie specjalnej ustawy, która pozwoli zdefiniować kryptowaluty jako odpowiedniki walut (a nie, jak to ma miejsce do tej pory, za cyfrowe aktywa).

Wprowadzenie takiej ustawy przełoży się na konieczność zintegrowania dostępu do kryptowalut z tradycyjnymi systemami bankowymi. Dzięki temu prowizje na osobach, które będą chciały handlować kryptowalutami, zarobią banki oraz firmy, które uzyskają odpowiednią licencję. Zintegrowanie krypto z systemem bankowym to rekomendacja Ministerstwa Finansów.

Biorąc pod uwagę, że USA ma około 4 miliardy dolarów w BTC, Rosja raczej nie będzie chciała pozostać w tyle.

Jak zmiany w Rosji wpłyną na użytkowników?

Na pierwszy rzut oka wprowadzenie takiej zmiany będzie niekorzystne, bo całkowicie wyeliminuje możliwość korzystania z krypto w sposób anonimowy (przynajmniej w przypadku osób, które będą chciały działać zgodnie z obowiązującym prawem). Jednocześnie uznanie kryptowalut za waluty oraz możliwość kupowania ich bezpośrednio z konta bankowego z pewnością przełoży się na wzrost zainteresowania tym rynkiem.

Co sądzisz o najnowszych planach na uregulowanie rosyjskiego rynku kryptowalut? Czy chciałbyś poświęcić możliwość handlowania nimi na dowolnych giełdach na rzecz zintegrowania krypto z tradycyjną bankowością? A może uważasz, że tego typu decyzje mogą zniechęcić użytkowników do korzystania z nich i spowolnić dalszą adopcję?

Komentarze