Sprawa Bitfinex | Aresztowania i największa konfiskata skradzionych środków w historii Departamentu Sprawiedliwości USA

Ilya Lichtenstein i jego żona Heather Morgan zostali oskarżeni o pranie zysków z 119 754 bitcoinów, które zostały skradzione z giełdy Bitfinex w 2016 roku.

Sprawa Bitfinex | Największa konfiskata aktywów cyfrowych w historii Departamentu Sprawiedliwości

Na dzień aresztowania podejrzanych, organom ścigania udało się odzyskać kryptowaluty z hacku Bitfinex o wartości opiewającej na ponad 3,6 mld dolarów. Jak stwierdziła zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco, to największa konfiskata skradzionych środków w całej dotychczasowej historii Departamentu Sprawiedliwości. Jej zdaniem pokazuje to wyraźnie, że kryptowaluta „nie jest bezpieczną przystanią dla przestępców”.

Para została oskarżona o spisek, którego skutkiem było wypranie 119 754 bitcoinów skradzionych po tym, jak haker zaatakował Bitfinex i zainicjował ponad 2000 nieautoryzowanych transakcji.

Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości wyznali, że straty zostały początkowo wycenione na 71 milionów dolarów w bitcoinach, ale wraz ze wzrostem wartości kryptowaluty, obecnie można mówić o kwocie ponad 4,5 miliarda dolarów.

Jak działali przestępcy?

„[…] w ramach transakcji, skradzione BTC wysłano do portfela cyfrowego znajdującego się pod kontrolą Lichtensteina. W ciągu ostatnich pięciu lat około 25 000 skradzionych bitcoinów zostało przeniesionych z jego portfela za pomocą skomplikowanego procesu prania pieniędzy, który zakończył się zdeponowaniem części skradzionych środków na konta finansowe kontrolowane przez Lichtensteina i Morgan” – wyjaśnił przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości.

„Pozostałe skradzione środki, obejmujące ponad 94 000 bitcoinów, pozostały w portfelu używanym do przyjmowania i przechowywania nielegalnych dochodów z włamania. Po egzekucji autoryzowanych przez sąd nakazów przeszukania kont internetowych kontrolowanych przez Lichtensteina i Morgan, agenci uzyskali dostęp do plików na koncie kontrolowanym przez Lichtensteina. Pliki te zawierały klucze prywatne wymagane do uzyskania dostępu do portfela cyfrowego, który zawierał środki skradzione z Bitfinex, co pozwoliło agentom specjalnym na przejęcie ponad 94 000 bitcoinów, które zostały skradzione z Bitfinex.”

National Cryptocurrency Enforcement Team

Prawnicy oskarżyli Lichtensteina i Morgan o używanie fałszywych tożsamości do otwierania kont internetowych i – oprócz szeregu innych technik prania środków – wdrażanie urządzeń do automatyzacji transakcji.

„Jak stwierdzono w akcie oskarżenia, FBI i prokuratorzy federalni byli w stanie prześledzić ruch bitcoinów pochodzących z tego włamania” – powiedział Matthew Graves, prokurator Dystryktu Kolumbii. Graves dodał, że pieniądze przeszły przez darknetową platformę powiązaną z wieloma przestępstwami, a także adresy aktywów cyfrowych powiązane z materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci.

Wczorajsze aresztowania i postawienie sprawców w stan oskarżenia nastąpiło cztery miesiące po ogłoszeniu Monaco o powołaniu National Cryptocurrency Enforcement Team – zespołu, w skład którego weszli eksperci ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i cyberbezpieczeństwa.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze